Hlavní navigace

Důležité maličkosti:

1. 1. 2006

Sdílet

Video, zvuk & foto Poznejte nové možnosti práce s multimédii(CD) Jste šťastným majitelem digitálního fotoapar...


Video, zvuk & foto

Poznejte nové možnosti práce s multimédii(CD)

Jste šťastným majitelem digitálního fotoaparátu? Máte doma na počítači sbírku souborů s hudbou či videem? Pak jste se určitě někdy ocitli v situaci, kdy jste se možná bez úspěchu potýkali s problémy při práci s multimediálními soubory. Svět multimédií je totiž daleko komplikovanější, než se může na první pohled zdát. V tomto článku vám poradíme, jak se problémů při práci s multimédii zbavit.


K počítači, který stojí ve vašem obývacím pokoji, všechno umí a zvládne jej obsluhovat i ten, kdo počítačům vůbec nerozumí, vede dosti dlouhá cesta. Důvodů, proč není práce s multimediálními soubory na PC vždy tak jednoduchá, je několik. Může se jednat kupříkladu o formáty, které nejsou navzájem kompatibilní, chybějící kodeky nebo o příliš vysoké hardwarové nároky. Pokud však znáte ten správný trik, je práce s aplikacemi pro video, zvuk či obrázky daleko jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát.
Zvuk na PC
Používání počítače pro práci s hudbou už není takovou zvláštností, jako tomu bylo dříve. Díky vítěznému tažení formátu MP3 se počítač stal vhodným zařízením i pro ukládání a přehrávání zvukových souborů. Přesto dokáže mnohem více, než přehrávat vámi vytvořené nebo z internetu stažené MP3 soubory. V této části se dozvíte, co všechno můžete s počítačem v oblasti zvuku provádět.

1.Last FM: přizpůsobivé rádio

Hledání hudby podobného žánru

Program, který splní vaše přání

Problém: I když na internetu existují tisíce rozhlasových stanic, stále se vám nedaří najít žádnou, která hraje váš oblíbený žánr.
Řešení: V tomto případě vám pomůže zdarma dostupná internetová služba Last FM. Po registraci na stránkách www.last.fm si na internetových stránkách můžete stáhnout přehrávač Last FM Player, příp. jej naleznete . Program je určen pro Windows NT4, 2000 nebo XP. Po instalaci zadejte do programu název vašeho oblíbeného interpreta či hudební skupiny. Program je založen na myšlence, že uživatel, který má rád určitého interpreta, často poslouchá i další umělce, jež hrají podobný žánr. Nejedná se ale o podobnost hudby ve smyslu podobnosti zvuku a rytmu, jako je tomu např. u programu Soundslike. Pokud zadáte v programu Last FM jméno interpreta nebo skladatele, vybere utilita nějakou skladbu a přenáší ji do vašeho počítače. Pomocí tří tlačítek pak máte možnost rozhodnout, jestli chcete vybranou skladbu poslouchat nebo chcete přehrávat další. Drobnou nevýhodou tohoto programu je skutečnost, že sice můžete začít přehrávat následující skladbu, pokud se vám ta vybraná nelíbí, pohyb v rámci přehrávané skladby ale z technických důvodů možný není, i když je v programu ukazatel znázorňující již přehraný úsek skladby.
Last FM sleduje na pozadí všechna vaše rozhodnutí týkající se přijetí nebo odmítnutí skladby. Na základě analýzy těchto údajů se snaží vytvořit váš profil a poskytovat vám hudbu, kterou posloucháte nejčastěji. V průběhu času takto vytvořený profil poskytuje velmi slušné výsledky. Pokud sdílíte počítač s jinými uživateli, pak byste si i z tohoto důvodu měli dávat pozor na to, abyste se vždy přihlašovali pod správným uživatelským jménem.
Program pracuje zvláště při zadání známých hudebních skupin velmi přesně a napomůže vám i při odhalování nových, často velmi zajímavých hudebních žánrů. Kromě možnosti zadávání jednotlivých interpretů můžete určit i další klíčová slova, např. hudební žánry, a to ve formě tzv. tagů. Při vývoji této aplikace však budou muset programátoři ještě pořádně zapracovat, protože se při běhu programu vyskytuje spousta chyb. Při našem testování se kupříkladu ne vždy podařilo přehrát další skladbu v pořadí nebo bylo potřeba přehrávání několikrát spustit znovu.
Celá služba se financuje prostřednictvím reklamy a odkazů vedoucích k internetovému obchodu Amazon (www.amazon.com). Odkazy na stránky s reklamou se ale objevují pouze v jednom rozumně velkém okně, takže je uživatel nemusí neustále zavírat. Další zajímavostí je to, že se u řady alb zobrazuje i obal CD a pokud sem klepnete myší, dozvíte se, které skladby se ještě na albu vyskytují a které patří u uživatelů mezi nejpopulárnější. Na internetové adrese www.last.fm/help/player naleznete kromě instalačního souboru pro Windows také verzi pro počítače, na nichž nemáte práva pro instalaci aplikací. Tak můžete Last FM používat např. i na počítači ve škole nebo v internetové kavárně.

3.Jeden pro všechny: konverze takřka všech formátů

Jedno rozhraní, spousta kodeků

Všeuměl pro vaše CD

Problém: Kdo chce získat skladby z hudebních CD, zpravidla potřebuje několik různých programů. Záleží totiž na tom, co s takto získanými daty bude chtít dále dělat. Jednou z možností je uložit skladbu do bezztrátového formátu, aby se zachovala co nejvyšší kvalita nahrávky bez ohledu na velikost výsledného souboru, další možností je úspornější formát pro audiopřehrávač a konečně je zde i možnost konverze dat z CD do nejrozšířenějšího formátu, který by přečetl každý (zpravidla se jedná o formát MP3). Moc by se vám hodilo, pokud by se všechny zmíněné formáty daly pořídit prostřednictvím jednoho programu.
Řešení: Hvězdou mezi programy pro získání dat z hudebních CD je utilita Dbpoweramp Music Converter, který naleznete i . V základní verzi sice program dokáže vytvářet pouze soubory ve formátu MP3 a WAV, na druhou stranu se takřka všechny ostatní existující formáty do programu dají doinstalovat pomocí zásuvných modulů (plug-inů). Dbpoweramp zná všechny, ať se jedná o AAC, FLAC, MP3 Pro, OGG Vorbis, Real nebo WMA. Nejprve byste se měli podívat do centra kodeků programu na adrese www.dbpoweramp.com/codec-central.htm, kde naleznete všechny potřebné informace pro integraci libovolného kodeku do programu. Po restartu aplikace pak budete mít nový kodek k dispozici v rozbalovacím menu. Pokud již máte v systému nějaký kodek nainstalovaný, pak je možné jej použít i v programu Dbpoweramp, a to jednoduše tak, že přiřadíte odpovídající multimediální soubory programu Dbpoweramp. Konverze souborů se ale nemusí provádět pouze prostřednictvím spuštěného programu. Další možností je klepnout na soubor pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat položku Convert to.

3.FLAC nový a lepší zvukový formát

Bezztrátový formát

Instalace pluginů

Problém: Mnozí uživatelé vypalují svá CD se zvukovými soubory ve formátu FLAC. Přesto Winamp 5 odmítá ve standardním nastavení soubory přehrát.
Řešení: FLAC je zkratka slov Free Losless Audio Codec. Jedná se o formát, který je na rozdíl od velmi populárního MP3 bezeztrátový. Bude se tudíž hodit zvláště těm, kdo mají své soubory později znovu v úmyslu vypálit na CD. Další výhodou formátu FLAC je fakt, že se jedná o volně šiřitelný produkt, takže odpadá placení jakýchkoliv poplatků za jeho využívání. Tato skutečnost by mohla povzbudit všechny výrobce dnes tak rozšířených MP3 přehrávačů k tomu, aby tento formát do svých výrobků zabudovali. Průkopníkem v tomto oboru je již dnes např. firma Rio Karma (www.rioaudio.com), která podporu formátu FLAC již nabízí.
Co se týče velikosti souborů, není v tomto ohledu FLAC nijak zajímavý v porovnání s formáty MP3 či OGG jsou soubory FLAC logicky mnohem větší. Vzhledem k tomu, že FLAC používá pro zadávání informací uváděných v ID3 tagu stejný jazyk jako OGG Vorbis, je vhodným formátem i pro archivaci a katalogizaci vašich audionahrávek. Existuje zde také možnost vytvořit ze souborů FLAC komprimované soubory ve formátu OGG, které se následně dají použít právě v přenosných přehrávačích. Všechny technické údaje k formátu FLAC naleznete na adrese flac.sourceforge.net.
V části věnované stažení souborů najdete program ve verzích vhodných pro různé operační systémy, dále plug-iny pro nejznámější přehrávače jako jsou Winamp, Nero Media Player nebo Foobar 2000. Možná nejjednodušším řešením bude instalace softwarového balíčku FLAC Installer, který naleznete i . Při instalaci pak můžete zrušit ty komponenty, které nebudete potřebovat. Pokud při instalaci necháte vše na standardním nastavení, nastaví se Winamp jako výchozí program pro přehrávání souborů ve formátu FLAC.

TV/Video

Díky možnosti příjmu televizního signálu v digitálním formátu a také díky DVD přehrávačům se role počítače posouvá směrem k roli řídícího prvku v domácnosti, umístěného v obývacím pokoji. Avšak i ten, kdo zatím nemá možnost příjmu signálu přes kabel, satelit či DVB-T, zde najde vhodné tipy.

4.Hudební DVD v autorádiu

Včetně možností střihu

Jednoduché snímání zvukové stopy

Problém: Vlastníte-li DVD se záznamem koncertu své oblíbené skupiny, nelze z něj získat zvukovou stopu obvyklým způsobem; musíte nejprve obejít ochranu proti kopírování (ačkoliv ve své podstatě je chráněn hlavně obrazový materiál, nikoliv zvukový). Pak teprve můžete hudbu z vašeho DVD disku za nějž jste zaplatili poslouchat i jinde než doma u televize.
Řešení: Možná vás hned napadne možnost, jak to zařídit přehrát DVD na počítači v interní DVD mechanice a zvukovou stopu zachytávat ze zvukové karty. Toto řešení je bohužel spojeno se ztrátou kvality, kterou poznáte při poslechu na každém kvalitnějším přehrávači. Daleko lepší je, pokud vlastníte dobrý HiFi DVD přehrávač, který připojíte kvalitním kabelem ke zvukové kartě. A ještě lepší než pozlacený kabel je kabel digitální, který připojíte do patřičné zdířky SP/DIF na zvukové kartě (samozřejmě pokud takovou zdířku má).
Nyní můžete např. prostřednictvím utility Audiograbber, kterou naleznete i , zachytávat zvukový signál. Otevřete dialogové okno pro nahrávání (klepnutím do menu File/Line in sampling). V dialogovém okně, které se nyní otevřelo, vidíte mimo jiné i nastavenou hlasitost zařízení, z něhož budete nahrávat, a třeba i zatížení procesoru. Najdete zde i všechny základní ovládací prvky. Praktickou funkcí (zvláště pro hudební DVD, u nichž je mezi jednotlivými částmi několik sekund ticha) je možnost automatického provedení střihu. Právě zde zadáte, zda se mají jednotlivé skladby po ukončení automaticky oddělit a také jak citlivě má program přitom postupovat, tedy jak velká úroveň zvuku znamená začátek přehrávání další skladby. U disků, které obsahují mluvené slovo, se dá určit interval (např. 15 nebo 30 minut), po jehož uplynutí se automaticky začne nahrávat do nového souboru. To se hodí kupříkladu tehdy, pokud budete vytvořené soubory přehrávat na MP3 přehrávači a nechcete uvnitř jednotlivých souborů dlouho hledat konkrétní místo, které budete chtít právě přehrát.
5.Odstranění loga televizní stanice z nahrávky
Pryč s nápisy
Plug-in pro Virtual Dub na našem CD
Problém: Kopírování chráněných DVD s filmy je zákonem zakázáno. Co ale zakázáno není, je nahrávání a archivování TV pořadů na pevný disk nebo DVD. Je to vlastně obdoba nahrávek na videokazetách. Co však u podobné nahrávky někomu může vadit, je logo televizní stanice, které se objevuje v rohu a které bude chtít odstranit. Nicméně je dobré zvážit, zda se opravdu chcete raději dívat na rozmazanou skvrnu než na logo TV stanice, na něž jste v podstatě zvyklí a prakticky je nevnímáte. Ale proti gustu...
Řešení: Nejprve z nahrávky pořízené pomocí televizní karty odstraňte reklamy, potom se postarejte o logo televizní stanice. Vzhledem k tomu, že se logo nachází vždy na stejném místě, vystačíme si bohatě s jednoduchým plug-inem pro Virtual Dub. Program naleznete , stejně jako plug-in LOGOAWAY.VDF. Jedná se vlastně o filtr, který přidáte do složky Plugins programu Virtual Dub. Aby byl plug-in aktivní, spusťte Virtual Dub znovu, otevřete nahraný film a v menu Video klepněte na položku Full Processing Mode. Dále klepněte v menu Video na položku Filters a stiskněte tlačítko Add, následně pak tlačítko Load. Nyní vyberte soubor s filtrem Logoaway a klepněte na tlačítko Otevřít. V dialogovém okně nyní vyberte položku logoaway v4.01 a potvrďte výběr klepnutím na OK. Nyní se objeví dialogové okno doplňku, kde stiskněte postupně tlačítka Show Preview a Solid Fill. Prostřednictvím položky Logo Border Position vyberte na snímku umístění loga, parametrem Logo Border Size políčko pro logo zvětšíte na takovou velikost, až bude logo úplně zakryté. Pomocí tlačítka XY si ověřte svůj výběr a nakonec nastavení potvrďte pomocí OK. Stejným způsobem můžete odstranit i reklamy nebo běžící titulky na spodní části okna snímku, kam je stále častěji umisťují zejména soukromé televizní kanály.

6.Nahrávání nejen internetových streamů

Nafilmujte obsah monitoru

Rychlý počítač je nezbytností

Problém: Většina videa z internetu se z důvodů technických omezení nedá nahrávat do vašeho počítače přímo. Každý, kdo chce vidět upoutávku na nový film nebo se chce ještě jednou podívat na sportovní přenos vysílaný na internetu, má smůlu, zvláště tehdy, pokud už soubor s filmem není na internetu k dispozici.
Řešení: Nafilmujte si jednoduše obsah svého monitoru! Ale ne kamerou, nýbrž pomocí speciální utility, která snímá obsah monitoru a bez ztráty kvality vše ukládá na disk. Jedním z nejlepších programů pro tento účel je snadno ovladatelný Hypercam, který najdete . Původně sloužil k nahrávání výukových materiálů ve formě videa či vytváření prezentací programů. Utilitu můžete testovat bez časového omezení, všechny filmy takto pořízené však obsahují upozornění, že byly vytvořeny neregistrovanou verzí programu.
Hypercam má naneštěstí dosti vysoké nároky na hardware počítače, zejména na procesor a operační paměť musíte totiž vlastnit počítač s procesorem taktovaným minimálně na 2 GHz a operační paměť o velikosti aspoň 512 MB. Čím více, tím samozřejmě lépe.
Kromě toho se ujistěte, že u programu pro přehrávání takto pořízených snímků nemáte povolenou funkci Overlay (prokládání) a zrušte všechna nastavení, která urychlují zobrazování videa. V případě Windows Media Playeru 9 a 10 klepněte proto do menu Nástroje/Možnosti a na záložce Výkon nastavte posuvník v poli Akcelerace videa co nejvíce vlevo. Dále stiskněte na stejném místě tlačítko Upřesnit a zde zrušte zatržítka u všech položek v poli Akcelerace videa.
Podobné funkce existují i u přehrávačů Real Player či Quicktime i v tomto případě je třeba všechny podobné funkce vypnout. Přesný postup se dozvíte na internetových stránkách www.hyperionics.com. Tímto způsobem se dají pořídit i legální kopie DVD disků, neboť v tomto případě zaznamenáváte pouze přehrávaný film a nepotřebujete prolamovat žádnou ochranu proti kopírování u DVD disků. Tento postup bohužel nefunguje tehdy, když přehráváte DVD pomocí programu Windows Media Player. Kromě toho se na internetu vyskytují zprávy, že některé starší grafické karty tuto funkci vůbec nepodporují.

Fotografie

Digitální fotoaparát vlastní dnes skoro každý počítat můžeme i fotoaparáty, které jsou součástí mobilních telefonů. Bohužel další zpracování snímků často vyvolává více stresu než fotografování samotné.

7.Plug-iny Photoshopu v jiných programech

Použití filtru 8BF

Integrování do programu Irfan View

Problém: Adobe Photoshop je vynikajícím nástrojem pro úpravu obrázků. Je to především díky standardizovaným filtrům ve formátu 8BF, které zvládají i velmi složité úlohy. Některé z těchto filtrů jsou k dispozici ke stažení na internetu zdarma. Přes nesporné kvality programu je však jeho cena okolo 25 000 Kč pro příležitostného uživatele pravděpodobně těžko akceptovatelná.
Řešení: Standardizované plug-iny s filtry mají, jak jsme již zmínili, příponu 8BF. Dají se však použít i v jiných programech, např. i ve freewarové utilitě Irfan View, kterou nabízíme i . Z všeho nejdříve ale musíte instalovat balíček plug-inů pro tento program. I tento balíček naleznete . Dejte pozor na to, aby verze instalovaného balíčku odpovídala verzi programu Irfan View, pro níž je určena. Nyní zkopírujte všechny plug-iny, které chcete používat, do složky IrfanviewPluginsAdobe 8BF. Nakonec je třeba jednotlivé filtry aktivovat, a to v menu Obrázek/Efekty/Filtry 8BF.
V programu Irfan View musíme dát pozor na některá omezení. Jde o to, že program byl původně určen pouze pro prohlížení obrázků, tudíž má jen omezené možnosti týkající se jejich úpravy. V tomto případě často lépe uspějete s nějakým placeným programem. S plug-iny z Photoshopu však můžete pracovat i v programech Photo Impact 11 (www.
ulead.com) či Corel (dříve Jasc) Paint Shop Pro 10 (www.
corel.com). Celou řadu zdarma dostupných plug-inů naleznete na adresách www.photo-plugins.com a www.thepluginsite.com. Tam objevíte kupříkladu Harrys Filters, což je sbírka 55 zdarma dostupných filtrů.

8.Problémy s programem Adobe Photoshop

Náročná aplikace

Optimalizace správy paměti

Problém: Adobe Photoshop pracuje velmi pomalu a vaše příkazy vykonává se znatelným zpožděním. I když zrovna žádná data neukládáte, pevný disk pracuje na plné obrátky.
Řešení: Jen málo aplikací vyžaduje tolik operační paměti jako Adobe Creative Suite, a to i přesto, že firma Adobe už do verze 2 implementovala několik optimalizačních mechanismů. Pracujete-li s některou aplikací formy Adobe, vyplatí se mít minimálně 512 MB volné operační paměti. Jen tak budete moci pracovat plynule. Dále se bezpochyby vyplatí mít v programu Photoshop aktivovanou vlastní správu paměti. Klepněte v menu Edit na položku Preferences a tam na Memory&Image Cache. Zde zadejte, jak velké množství paměti se má pro Photoshop rezervovat. Standardně je zde nastaveno 50 procent, což je prakticky vždy příliš málo. Optimální hodnota leží mezi 60-80 procenty. Vyšší hodnotu ale nenastavujte, jinak by ostatní aplikace na vašem počítači nemusely pracovat korektně.
Dále byste měli věnovat pozornost cestě pro odkládací prostor. Právě do této mezipaměti se budou ukládat data, která právě nejsou v operační paměti zapotřebí. Jako odkládací prostor se dají definovat až tři diskové oddíly. Doporučujeme vybrat diskové oddíly s největším množstvím volného místa a určitě je ze všeho nejdříve defragmentovat. Diskový oddíl, na němž je nainstalován operační systém, byste pro odkládání souborů používat neměli.

9.Lepší fotografie díky datům EXIF

Soubory EXIF prozradí mnohé

Informace o fotografiích z programů na prohlížení obrázků

Problém: Každý, kdo vlastní několik digitálních fotoaparátů nebo si vyměňuje fotografie s jinými uživateli, často přesně neví, odkud daný snímek pochází nebo s jakými nastaveními byl pořízen. Ale přesto by se vám tyto informace hodily, třeba abyste se mohli při budoucím fotografování vyvarovat chyb, které jste na snímcích udělali.
Řešení: Digitální fotografie vám o sobě prozradí daleko více, než byste si mysleli. Jak je to možné? Za všechno mohou metadata ve formátu EXIF, která lze jednoduše načíst. Stačí klepnout na soubor obrázku pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat položku Vlastnosti a dále stisknout tlačítko Upřesnit na záložce Souhrn. Na tomto místě naleznete data EXIF pro daný obrázek např. typ fotoaparátu, jímž byl snímek pořízen, ohniskovou vzdálenost, dobu expozice a také datum pořízení snímku, které obecně nemusí souhlasit s datem jeho vytvoření. Pokud se teprve učíte fotografovat, mohou být pro vás zdrojem poučení, jak příště pořídit lepší snímky, zejména hodnoty délky expozice, režimu blesku či údaje o cloně.
Pokud chcete své snímky důkladně analyzovat a poučit se z chyb, potřebujete program, který dokáže data EXIF zobrazit v přehledné formě. Jedním z nich je kupříkladu Exif Viewer, který naleznete i . Program důkladně analyzuje jednotlivé snímky a umožňuje srovnání až s osmi snímky, které uspořádá vedle sebe a u každého z nich zobrazí jejich parametry. Dále je možné zobrazená data exportovat do Excelu a také je k dispozici možnost hromadné změny jmen souborů, dat vzniku souborů a dat pořízení snímků.


Náročnost tipů

Úroveň 1 Jednoduché tipy, které nevyžadují žádné větší úsilí ani znalosti.
Úroveň 2 Tipy pro pokročilé, vyžadují se znalosti práce v registru.
Úroveň 3 Složitější tipy, vhodné pouze pro velmi zkušené uživatele. Jejich nesprávné provedení může mít za následek poškození systému!

Několikanásobné využití MP3 encoderu

Řada programů pro zpracování nebo konverzi hudebních souborů vyžaduje instalování externího MP3 encoderu. Ten totiž kvůli problémům s licencováním není standardních součástí těchto programů. Velmi dobrou službu vám v této oblasti poskytne zdarma dostupný a vskutku povedený Lame Encoder. Stačí jej pouze stáhnout z internetu a v programu pro konverzi hudebních souborů zadat umístění souboru LAME_ENC.DLL. Zmíněný encoder se dá použít u několika programů současně a stejně tak se dá použít i v případě, kdy je v programu přítomen encoder od jiného výrobce. Stačí to jen vyzkoušet.
Nastavení větší hlasitosti přehrávání DVD
Každý, kdo používá pro přehrávání DVD program Power DVD, se zřejmě setkal s následujícím problémem: u mnoha DVD je při přehrávání prostřednictvím dodaného kodeku i při nastavení maximální úrovně hlasitosti síla zvuku vycházejícího z reproduktorů příliš slabá. Hlasitost můžete zvýšit pomocí programu VLC Media Player, který naleznete i . Jedná se o zdarma dostupný přehrávač DVD. V něm lze hlasitost přehrávání nastavit až na dvojnásobek normální hodnoty.

Kopie DVD včetně menu

Několik DVD filmů v rozumné kvalitě na jednom DVD disku toho dokáže docílit program Rat DVD. S jeho pomocí lze snížit množství dat na (nešifrovaném) filmovém DVD disku na pouhý 1 až 2 GB, a to včetně menu a bonusů. Pro přehrávání (ovšem ne vždy spolehlivé) můžete použít Windows Media Player 9 nebo 10. Při komprimaci dat z DVD samozřejmě dochází k odpovídající ztrátě kvality. Takto upravené filmy se ale v nejhorším případě dají později převést zpět do původního formátu a znovu vypálit na DVD (pochopitelně nikoli v původní kvalitě). Využití a vlastně samotná existence této aplikace jsou poněkud sporné, ale opět platí, že proti gustu...

Sledování televize na internetu

Každý, kdo hodně cestuje, často postrádá televizi. Nahradit mu ji může internet. Např. na stránkách Cinestrada.net (www.autostradanet.com/cinenet.htm) naleznete seznam mezinárodních televizních stanic, které vysílají přes internet. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu uživatelů byste měli vždy nejprve vyzkoušet stream určený pro standardní (pomalé) připojení. Bude-li se vám tento stream přehrávat plynule, má smysl vyzkoušet, jak se bude přehrávat stream určený pro širokopásmové připojení.

Automatické otáčení

Pokud si chcete prohlížet v televizi fotografie nebo pokud je chcete použít v nějaké internetové prezentaci, pravděpodobně se ocitnete před problémem s formátováním, protože fotky nasnímané na výšku se zobrazí otočené o 90 stupňů. Je-li takových snímků velké množství, je docela otravné, pokud musíte každý ručně otáčet. Některé fotoaparáty sice mají speciální senzor, který pozná, zda se fotoaparát otočil o 90 stupňů. Tato informace se pak objeví v datech EXIF. Některé programy, např. Corel (dříve Jasc) Paint Shop Pro X, který je na trhu s grafickými programy novinkou, dokáže zmíněná data načíst a automaticky obrázek zobrazit ve správné pozici.

Jak usvědčit zloděje vašich obrázků

Stále více uživatelů používá na svých internetových stránkách fotografie, jejichž autorem je někdo úplně jiný ovšem aniž by autora obrázků požádali o svolení. Ten ale obvykle svoje autorství prokazuje jen obtížně. To se však může změnit. Zkuste použít digitální vodoznak, s nímž dovede pracovat většina programů pro úpravu obrázků. Skrytý vodoznak vám pomůže usvědčit zloděje vašich snímků, viditelný vodoznak např. ve tvaru nápisu přes snímek pak prakticky znemožní použít takové snímky k jiným účelům.

Přehled utilit

NázevCenaOperační systémInternetová adresaNázev a velikost souboru
Audiograbber 1.83 SEzdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.audiograbber.com a agsetup.exe (1,58 MB)
Dbpoweramp Music Converter 11.5zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.dbpoweramp.com a dMC-r11.5.exe (2,06 MB)
Exif Viewer 2.40zdarmaWindows 98/ME, NT4, 2000, XPwww.amarra.de/exif.htm a Exif_E.zip (5,42 MB)
FLAC Installer 1.1.2azdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPflac.sourceforge.net a flac112a.exe (512 KB)
Hypercam 2.12.00shareware*Windows 98/ME, NT4, 2000, XPwww.hyperionics.com a HC2Setup.exe (936 KB)
Irfan View 3.97zdarma**Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.irfanview.com a iview397.exe (874 KB)
Irfan View 3.97 balíček plug-inůzdarma**Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.irfanview.com a irfanview_plugins_397.exe (4,54 MB)
Lame Encoder 3.96.1zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww-users.york.ac.uk/~raa110/audacity/lame.htmlLAME-3.96. 1.ZIP (608 KB)
Last FM Player 1.0.4zdarmaWindows NT4, 2000, XPwww.last.fm a LastfmWindows-1.0.4.exe (2,54 MB)
Logoaway 4.01zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.republika.pl/voidon/virtualdub a logoaway.vdf (40 KB)
Rat DVD 0.77.1509zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XP www.ratdvd.dk a ratDVDSetup-0.77.1509.exe (4 MB)
Virtual Dub 1.6.11zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.virtualdub.org a VirtualDub-1.6.11.zip (921 KB)
VLC Media Player 0.8.2zdarmaWindows 95/98/ME, NT4, 2000, XPwww.videolan.org a vlc-0.8.2-win32.exe (7,89 MB)
* nasnímaná videa jsou opatřena logem, plná verze stojí 39,95 USD ** pro soukromé použití
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).