Hlavní navigace

Drahé ale účinné chlazení - Noctua NH-U12P

31. 1. 2008

Sdílet

Těsně před Vánoci se nám dostala do testů aktualizovaná verze chladiče Noctua NH-U12P, který navazuje na veleúspěšnou řadu chladičů procesorů téhož výrobce. Povede si i NH-U12P minimálně stejně dobře jako jeho předchůdci nebo zapadne do konkurenční šedi?

Pamatujete ještě dobu nedávno minulou, kdy i běžné modely stolních procesorů Intel měly ihned po zapnutí teplotu v rozmezí 60 až 70 stupňů? Tehdy za to mohla mikroarchitektura NetBurst a pořízení lepšího chlazení byla nutnost. Nyní, v době procesorů s TDP 65W (Intel Core 2 a AMD K8), kdy k řádnému chlazení stačí i chladič přiložený k procesoru, je stále obtížnější odůvodnit uživatelům nákup lepšího chladiče. Nynější verze chladičů CPU tak musí o přízeň uživatele bojovat především vynikajícím výkonem a nízkou provozní hlučností – a v neposlední řadě je důležitá i náročnost instalace a vzhled. První tři parametry ocení především uživatelé, kteří chtějí „vyždímat“ svého počítače maximum, tu poslední pak především ti, kteří si libují v vizuálním tuningu PC. Proč se o tom zmiňujeme? Jednoduše proto, že na náš trh dorazila nová verze jednoho z výborných chladičů Noctua NH-U12P.
Noctua NH-U12P je nástupcem highendového chladiče s označením NH-U12F, od něhož se liší pouze v několika málo detailech. NH-U12P je univerzální chladič, vhodný pro použití pro všechny moderní patice procesorů, mezi něž patří AMD AM2, AM2+, Intel LGA775 a Intel Xeon. Pro posledně jmenované procesory je potřeba přikoupit sadu pro ve standardní dodávce balení není. předchozímu modelu zmizela podpora AMD 939/754, což by ale u tohoto nemělo tolik vadit, neboť se počítá nejmodernější hardware. Základem chladiče je mohutná měděná čtveřicí Heat-Pipe trubic vycházejících ze základny a směřujících do hliníkových žeber. Těch jsme napočítali celkem 38.

Chladič se instaluje tak, že se na spodní část základní desky umístí destička, ke které se posléze přichytí samotné tělo chladiče. Tento způsob instalace zabere maximálně 15 minut a je vcelku nenáročný, je však vhodný především pro uživatele, kteří nemění často procesory nebo základní desky. Menší nepříjemnosti s instalací bohatě nahrazuje výkon chladiče, jenž je podpořen zcela novým 12cm ventilátorem NF-P12-1300. Ten disponuje neregulovatelnými maximálními otáčkami cca. 1 300 ot./min, s instalovanou redukcí pak okolo 900 ot./min, což odpovídá hodnotám produkovaného hluku 19 dB, respektive 12,6 dB při nižších otáčkách. Výkon chladiče
Noctua NH-U12P je velice dobrý, při maximálních otáčkách patří k tomu nejlepšímu, co jsme měli k dispozici. Při této rychlosti otáčení ventilátoru je však chladič středně hlučný, což může při dlouhodobé práci přece jen vadit. Jiná situace nastala při nastavení cca. 900 ot./min – hlučnost ventilátoru při zachování vysokého chladícího výkonu výrazně klesla. V porovnání s referenčním Arctic Cooling Freezer 7 Pro dosáhl Noctua NH-U12P v průměru o 7 stupňů nižších teplot procesoru Intel Core 2
Extreme X6800 @ 3,46 GHz při 1,4 V.

Verdikt
Pokud neměníte často procesory nebo základní desky a hodláte utratit více než 1 400 Kč za chladič procesoru, je pro vás Noctua NH-U12P ideální. Pokud se však porozhlédnete po konkurenčních chladičích a porovnáte poměr výkonu a ceny, Noctua z tohoto srovnání, třeba s AC Freezerem 7 Pro, nemůže vyjít vítězně. I přesto se jedná o tak zajímavý kousek, že jsme se rozhodli udělit mu ocenění Top Produkt.