Hlavní navigace

Download Centrum - 9. týden

23. 3. 2009

Sdílet

V Download Centru pro vás každý týden testujeme dva nové programy z kategorie freeware a shareware, které vám mohou usnadnit život.

Femta 1.21 – menstruační kalendář


FemtaVývojáři softwaru také jednou něco vymysleli specielně pro ženskou část uživatelů výpočetní techniky: kanadská firma Femta Software přišla s výjimečným a zajímavým programem. Je jím elektronický menstruační kalendář, který má za úkol stejně jako jeho papírová verze evidovat menstruační cyklus ženy a sledovat její hormonální funkce. Elektronická verze toho samozřejmě umí víc a svými rozšířenými možnostmi pomáhá ženě orientovat se v jejím cyklu, protože je známo, že emoční a psychické stavy i sexuální nálady často závisí na určitých dnech cyklu.

Pro zobrazení a výpočty využívá Femta přirozených metod plánovaného rodičovství. Všechny údaje zobrazuje formou běžného měsíčního kalendáře v rozsahu 1 až 36 měsíců, dále formou pěti typů grafů a také informačních formulářů. Program oplývá příjemným pracovním prostředím, velice snadno se ovládá díky průvodcům s podrobnými vysvětlivkami o prováděném úkonu. Umožňuje zaznamenat nejen menstruační cyklus, ale i celé těhotenství, porod a kojení. Jeho hlavním úkolem je plánování sexuálního života a početí z hlediska plodných a neplodných dnů založené na Ogino-Klausově metodě. Vypočítá den ovulace, určí nejvhodnější den k početí a stanoví datum narození dítěte. Pomůže také naplánovat pohlaví budoucího dítěte časově řízeným pohlavním stykem. Je dokonce schopný předpovídat budoucí menstruační cykly, což je významné pro plánování důležitých životních událostí, jakými jsou svatba, svatební cesta, dovolené, cestování, víkendy, sportovní výkony apod. Automatickou kontrolou zapsaných údajů zamezí Femta vzniku chyb.

Femta

Program disponuje řadou možností nastavení, např. lze upravit barvy kalendáře a grafů, zobrazovací font, vzhled formulářů a formát výpočtů. Umožňuje synchronizované přecházení mezi kalendářem a grafy, vede statistiky, tiskne zobrazené údaje, poskytuje kontextovou nápovědu, samozřejmostí je funkce Zpět (Undo). Nezapomíná se ale ani na další velice důležitou funkci – ochranu soukromých údajů před ostatními uživateli počítače: spuštění programu může být podmíněno heslem.

Femta je užitečný a zajímavý program. Uvítají jej hlavně ženy, které svůj počítač rády využívají pro evidenci a plánování jejich soukromého a rodinného života. Za své kvality a především za dobrý nápad získal program Femta několik ocenění. Pracuje pod Windows 98, 2000, XP a Vista.

Domovská stránka: http://www.femta.com
Cena: Shareware 35 $


Hodnocení
: 70%


Klady: Užitečný pomocník pro ženskou část uživatelů počítače
Zápory: Chybí české prostředí


 

Talking Time Keeper 19.1.1 – mluvící hodiny


TTKProgram Talking Time Keeper by se dal charakterizovat jako balík časový utilit. Jeho základní funkcí, jak již název napovídá, je oznamování aktuálního data a času hlasem, a to jak po kliknutí na programovou ikonu v systémové liště, tak automaticky v určitých pravidelných intervalech. Tak můžete být na aktuální čas upozorňováni podobně jako v rádiu.

Talking Time Keeper je vybaven řadou funkcí, z nichž lze jmenovat alarm a minutku, přehrává zvukové soubory včetně formátu mp3 s možností opakování, spouští aplikace. Program obsahuje kalendář, který může zobrazovat měsíc minulý, aktuální i budoucí a zvýrazňuje v něm dny, ve kterých jste nastavili alarmy. K dispozici můžete mít zobrazení světového času s možností nastavení až 250 lokalit. Program dále zobrazuje fáze měsíce a také mapu světa s grafickým zobrazením dne a noci, přičemž si mapu můžete nastavit jako tapetu obrazovky. Přechody dne a noci se průběžně aktualizují. Talking Time Keeper umožňuje synchronizovat interní hodiny počítače s atomovými hodinami na internetu. Vzhled a funkce programu jsou bohatě konfigurovatelné, můžete si zvolit, zda vám program bude informace poskytovat hlasově nebo graficky. Pokud vám pro hlasové informace nebude vyhovovat výchozí ženský hlas, můžete si z nabídky vybrat jiný, příp. si z webové stránky programu stáhnout další hlasy, nebo si pomocí vestavěného zvukového editoru nahrát třeba svůj vlastní hlas, hlas vašeho partnera apod. V systémové liště si můžete nechat zobrazovat ikonu s číslovkou aktuálního dne (Windows zobrazí datum pouze po ukázání myší na časový údaj v liště). Do zvláštního okénka mezi zobrazované informace si můžete umístit i fotku (např. vaší blízké osoby). Volba skinů je v dnešní době už samozřejmostí, v Talking Time Keeperu můžete navíc navrhovat i své vlastní skiny.

TTK

Jednou ze zmíněných funkcí  jsou alarmy – připomínání různých událostí a akcí, na které chcete být upozorněni. Upozorňovací okénka alarmů můžete spustit jen jednou nebo je spouštět pravidelně denně, týdně, ročně, při spuštění počítače nebo na konci odpočítávání minutky. Zároveň se zobrazením upozorňovacího okénka vám Talking Time Keeper může hlasem sdělit aktuální datum a čas, zobrazit libovolný obrázek, přehrát zvukový soubor, spustit vybranou aplikaci.

Grafická úroveň programu je na slušné úrovni, zaujalo nás hlavně animované hlavní okno programu. Pro svou činnost potřebuje operační systém Windows verzí 95, 98, Me, NT, 2000, XP nebo Vista.

Domovská stránka: http://www.talkingtimekeeper.com
Cena: 19,99 $

skoleni


Hodnocení: 70%


Klady: Hodně funkcí v jednom balíku, bohatá nastavení, možnost nahrát si vlastní hlas
Zápory: Žádné významné nebyly zaznamenány

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).