Hlavní navigace

Download Centrum - 7. týden

6. 3. 2009

Sdílet

V Download Centru pro vás každý týden testujeme dva nové programy z kategorie freeware a shareware, které vám mohou usnadnit život.

Duplicate File Remover  1.6 – detekce a odstranění duplicitních souborů


Duplicate File RemoverZkušenosti ukazují, a je to mnohdy až k neuvěření, kolik v počítači existuje souborů ve dvou, třech i vícero naprosto identických exemplářích. Těmi bývají textové a binární, ale nejvíce jich objevíte mezi multimédiálními soubory (zvuky, obrázky a videa). Duplicitní soubory vznikají nejčastěji kopírováním z různých zdrojů a jejich přejmenováním v cílovém umístění. Takovéto soubory jsou obvykle k ničemu a ponechávat je na počítači je plýtvání místem na disku.

Duplicate File Remover, známé americké firmy Object Rescue, má v popisu práce duplicitní soubory na disku odhalit a odstranit. Hledá soubory se stejným obsahem a/nebo se stejným názvem, a to i tehdy, mají-li nulovou velikost. Ke své činnosti používá porovnávací metodu zv. Byte for Byte (bajt po bajtu), která má zajistit 100% přesnost porovnání. U multimediálních souborů může být také analyzován obsah tagů “umělec”, “album”, “titul” a “komentář”. Prohledávání je možné vymezit pouze na určité složky (tj. bez prohledávání celé jednotky) nebo obráceně – důležité složky můžete z hledání vyřadit. Konečnou operací je výpis souborů, jenž zobrazí v okně výsledků. Výpis má vzhled řádkového seznamu, v němž jsou jednotlivé duplicity seskupeny a mezi sebou vizuálně odděleny. Všechny přebytečné soubory jsou již označeny, takže pokud proti návrhu programu nic nenamítáte, můžete je ihned odstranit. Samozřejmě můžete výběr změnit a soubory v seznamu kopírovat nebo přesunout do jiného umístění apod. Pokud si nejste jisti s vymazáním některých souborů, můžete si je pro ověření nejprve zobrazit v prohlížeči. Výsledky analýzy mohou být exportovány do souboru HTML, který slouží jako historie činnosti programu.

Duplicate File Remover

Duplicate File Remover pracuje s výměnnými mediálními zařízeními jako je disketa, CD/DVD, USB apod. Je schopný hledat duplicity jak na lokálním počítači, tak i na počítačích v síťovém prostředí. Má velmi přívětivé a přehledné rozhraní, snadno se ovládá, příjemná je existence vícejazyčného prostředí, poslední verze podporuje Unicode. Pracuje ve Windows počínaje 95 a konče Vistou.

Domovská stránka: http://www.objectrescue.com/products/duplicatefileremover/
Cena: Shareware 29,95 $


Hodnocení: 80%


Klady: Automatické označení nadbytečných souborů v okně výsledků.
Zápory: Ve vícejazyčném prostředí chybí čeština.


 

Beneton Movie GIF 1.1.2 – editor animovaných GIF


Beneton Movie GIFBeneton Movie GIF je editor animovaných souborů formátu GIF. Má všechny vlastnosti a funkce, které jsou k vytvoření animovaného GIF potřeba. Dokáže pracovat se 48 formáty grafických souborů, mezi nimiž nechybí běžné BMP, GIF, JPG, PNG a AVI. Pokud obrázek, který vyberete pro snímek, přesahuje maximální hodnoty rozlišení (720x500), nabídne program jeho redukci.

K úpravě snímků nabízí 20 různých efektů rozdělených do dvou sad: 11 normálních (převrácení a otočení snímku, barva plochy a pozadí, inverze barev, převedení do černobílé nebo šedé stupnice, pixelizace, prolínání, rozmazání, efekt olejomalby a kresby uhlem, stínování a reliéf) a 9 animovaných (reverse, smrštění a roztažení, rotace, natažení, distorze, rozprostření, změna HSB a přechodový efekt). Některé efekty nabízejí varianty provedení, každému efektu lze nastavit řadu parametrů umožňující vyladit efekt do nejmenších podrobností.

Významnou pomůckou přitom je malé náhledové okénko, které je součástí dialogových oken nastavení. Hotový efekt lze aplikovat na jediný snímek (aktuální nebo určitý), na určitou sérii snímků (od – do), na vybrané (označené) snímky nebo na všechny snímky v animaci. Důležitým při vytváření animace je parametr delay, který určuje rychlost změny, resp. dobu trvání zobrazení jednotlivých snímků. Ta se dá v Movie GIF nastavit jak individuálně pro každý snímek, tak jednotnou pro všechny snímky, tj. celou animaci.

Hodnoty mohou být absolutní (v časových jednotkách) nebo relativní (v %). Dalším parametrem, který můžete v Movie GIF nastavit, je průhlednost. Sympatické na programu je podpora metody Drag and Drop, pomocí níž lze rychle a pohodlně měnit pořadí snímků. Také možnost vrátit poslední úpravy (Undo) je dalším z kladů této celkem kvalitní utility.

Postup vaší práce můžete kontrolovat ve velkém náhledovém okně, ve kterém si můžete prohlížet buď jednotlivé snímky, nebo shlédnout celou výslednou animaci.  I toto okno oplývá možnostmi nastavení jako zoom, smyčka apod.

Beneton Movie GIF

Movie GIF disponuje vlastním editorem obrázků umožňující základní úpravu snímků. K tomu je vybavený běžnými nástroji (pero, štětec, tvary, fixírka, výplň, výběr objektu a vložení textu). Snímky, které jdou v animaci za sebou, dokáže ukládat jako samostatné soubory opatřené automatickým číslováním (např. frame1.bmp, frame2.bmp, atd).

Systémové požadavky: minimálně 256 MB paměti RAM, nainstalovaný DirectX minimálně verze 8, grafická a zvuková karta kompatibilní s DirectX verze alespoň 8, operační systém Windows 2000, XP nebo Vista.

Domovská stránka: http://www.benetonsoftware.com/index.php
Cena: freeware (zdarma)


Hodnocení: 75%


Klady: Podpora metody Drag and Drop, řada efektů s bohatým nastavením.
Zápory: Omezení použitého obrázku pro snímek na 750 x 500 px.