Hlavní navigace

Download Centrum - 13. týden

31. 3. 2010

Sdílet

I v roce 2010 pro vás v Download Centru každý týden testujeme dva nové programy z kategorie freeware a shareware, které vám mohou usnadnit život.

Xobni Plus 1.9.1 – rozšíření MS Outlooku

XP1
Xobni je ve skutečnosti obrácené pořadí písmen termínu InBox (přijatá pošta). Tuto slovní hříčku použila jedna kalifornská softwarová firma pro svůj název a i pro svůj program, jímž  uživatelům poštovního programu Microsoft Outlook nabízí inteligentní způsob, jak získat kontaktní a ostatní informace o osobách, které s vámi komunikují prostřednictvím e-mailové pošty, a jak tyto informace spravovat.

Xobni byl navržen jako doplněk k Outlooku a zobrazuje se jako nový panel po pravé straně okna hlaviček zpráv a okna čtení zpráv. Jakmile si Xobni nainstalujete, spustí automaticky indexaci souboru PST (soubor osobních složek), a po jejím skončení je připraven poskytovat vám všechny slíbené informace. Příjemné na programu je to, že pokud panel Xobni při práci s Outlookem momentálně nevyužíváte a překáží vám, můžete ho kdykoli minimalizovat do úzkého pásu, a opět ho obnovit.

Těžištěm činnosti programu Xobni je vytváření informačního profilu pro každou osobu, se kterou jste kdy komunikovali prostřednictvím elektronické pošty. Profily obsahují jednak kontaktní informace (e-mailovou adresu, číslo telefonu, fotku, chybějící údaje si můžete sami doplnit ve speciálním editačním okně), dále statistiky odeslané a přijaté pošty vybrané osoby v grafickém provedení (kolik e-mailů celkem jste této osobě poslali a kolik od ní obdrželi, a navíc ve které hodiny během dne se korespondence odbývala), veškeré konverzace, přílohy a ostatní informace o tomto kontaktu získané z tzv. sociálních sítí, včetně ID Skype, LinkedIn, Facebook a Twitter, za předpokladu, že kontakt má s těmito tzv. třetími stranami nastaveno sdílení.

Xobni vám dále nabídne seznam všech zpráv, které jste si s vybranou osobou dosud vyměnili (přijaté i odeslané), a umožní přímo v tomto panelu zprávy prohlížet, na přijaté zprávy odpovědět, odpovědět všem či je přeposlat dál. Při psaní nové zprávy v panelu Xobni zaznamenáte jednu příjemnou vlastnost, kterou Outlook postrádá: když v Outlooku v nové zprávě zadáváte e-mailovou adresu, Outlook vám nabídne seznam e-mailových adres osob, kterým jste e-maily už psali. Nenabídne však osoby, které byly zapsány v políčku "Od" a "Kopie". Tohle se vám v Xobni nestane.

Perfektní je využít Xobni pro práci s přílohami. Xobni vám pomůže rychle najít dokument, aniž byste byli nuceni opustil zprávu, se kterou pracujete (jako je tomu v Outlooku).  Skvělé je na tom, že Xobni zobrazí dokonce několik verzí přílohy, kterou hledáte. Někdy může být seznam příloh v profilu Xobni dlouhý. Konkrétní přílohu v tomto případě najdete pomocí filtrace příloh, buď podle názvu a/nebo typu dokumentu. Poté, co přílohu najdete, můžete ji otevřít, uložit, nebo otevřít e-mail, který tuto přílohu obsahuje, a můžete přílohu také přetáhnout přímo z panelu Xobni do nové zprávy.

Xobni vyhledává také schůzky a úkoly, takže když např. prohlížíte e-mail od Honzy, Xobni ihned zobrazí všechny minulé i nadcházející plánované schůzky s Honzou. Tyto schůzky můžete ihned otevřít, abyste zjistili účel setkání a ostatní podrobnosti.

Panel Xobni doplňují dvě samostatná vyhledávací políčka, horní Xobni pro vyhledávání uvnitř poštovního programu, dolní Google pro obecná vyhledávání na portálu Google. Určitě však zaznamenáte, že vyhledávání v Xobni probíhá nápadně rychleji než v samotné aplikaci Outlook (výsledky se zobrazují během zápisu hledaného výrazu).

Na webové stránce programu jsou nabízeny dvě verze Xobni, verze Free (zdarma) a verze Plus za necelých třicet dolarů. Zakoupením verze Plus otevřete dveře pokročilému vyhledávání dat (funkce Advanced Search Builder) umožňující použít vyspělé vyhledávací techniky (zadání frází a logických hodnot, výsledky hledání budete moci upřesnit podle data, odesílatele, složky, přílohy, předmětu a dalších podmínek), verze Plus obsahuje fulltext a filtraci zpráv, e-mailové adresy bude sbírat také z políčka "Komu" nové zprávy. Jestliže jste si vytvořili více jak jeden soubor PST, bude Xobni Plus indexovat všechny tyto soubory včetně souborů archivních. Xobni Free vyhledává pouze v primárním PST, ostatní ignoruje.

Příjemné na programu Xobni je to, že při jeho používání ani nepostřehnete nějaké snížení výkonu Outlooku. Poslední verze přináší kompatibilitu s MS Outlook 2010 Beta. Pracuje v operačním systému Windows verzí XP, Vista a 7, je určen pro MS Outlook 2003 a 2007. Zkušební verze programu je omezena pouze na osm dní.

XP2

Domovská stránka: http://www.xobni.com
Hodnocení: 90 %
Cena: 29,95 $
Klady: Okamžité poskytování všech informací při výběru určité zprávy
Zápory: Nepodstatné

 


Micro-Sys Launcher Pro 1.7.7 – rychlé spouštění aplikací a otevírání souborů


LP1Launcher dánské firmy Micro-Sys je šikovná utilita, která vám umožní okamžitě otevřít soubory, složky, aplikace atd. z hlavního panelu (systémové lišty). Princip činnosti programu spočívá v tom, že si založíte seznam zástupců – spouštěcích položek všech programů a souborů, které používáte nejčastěji, nebo ke kterým chcete mít rychlý přístup. Položky můžete seskupovat do stromové struktury podle hierarchie, nebo je sdružovat do skupin rozdělených podle typu aplikace nebo frekvence používání. Předností Launcheru je schopnost spouštět více položek najednou jediným kliknutím.

Po instalaci Launcheru se v systémové liště usídlí programová ikona, jímž prostřednictvím (kliknutím myší) získáte přístup ke kompletní nabídce programu (Launcher menu). Zvolíte-li v tomto menu položku Manage items, zobrazí se okno správy položek, které je rozděleno na dvě části. Levá strana je tvořena čtyřmi panely pro přidávání, úpravu, kopírování, mazání a přesouvání položek, pravou část tvoří okno, které obsahuje vlastní položky – zástupce programů a souborů v uspořádání, jaké jste si vytvořili.

V Launcheru se spouštěcí položky vytvářejí  dvojím způsobem: buď výběrem souboru ze standardního okna Otevřít, nebo přetažením ikony souboru z plochy nebo průzkumníka do okna položek, což je působ nejrychlejší a nejefektivnější. Při vytváření a správě položek je k dispozici funkce dávkového souboru a také příkazový řádek, který zápisem speciálních parametrů rozšíří podmínky spouštění. Editaci položek ukončíte uložením nastavení (tlačítko Save) a od té chvíle stačí kliknout na programovou ikonu Launcheru v systémové liště a v rozvinutém seznamu vybrat položku.

Launcher je jednoduchá a snadno ovladatelná utilita, pomocí níž můžete spustit všechny druhy souborů a aplikací, při neomezeném počtu uživatelsky definovaných spouštěcích položek. V obecných nastavení programu najdete mj. možnost úpravy rozhraní programu (volba fontu včetně typu a velikosti) a nabídku sedmi jazykových prostředí, bohužel bez češtiny. S placenou verzí Pro získáte některé pokročilé funkce. Ke své činnosti potřebuje Launcher operační systém Windows všech verzí od 95 až po „sedmičky“.

skoleni

LP2

Domovská stránka: http://www.microsystools.com
Hodnocení: 75 %
Cena: 29 $
Klady: Snadná editace spouštěcích položek, rozšířené možnosti spouštění
Zápory: Nevýznamné

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).