Hlavní navigace

Download Centrum - 1. týden

5. 1. 2010

Sdílet

I v roce 2010 pro vás v Download Centru každý týden otestujeme dva nové programy z kategorie freeware a shareware, které vám mohou usnadnit život.

jEdit 4.3 – editor neformátovaného textu


JEDIT1Dnes vám chceme představit jeden zajímavý editor neformátovaného textu. Nazývá se jEdit a svou výbavou vlastností, bohatou nabídkou užitečných funkcí a nekomplikovaným ovládáním patří rozhodně k tomu lepšímu ve své kategorii. jEdit je vyvíjen jako opensource, na jeho vývoji se tudíž podílí stovky osob z celého světa (včetně autorů pluginů). Protože je napsán v programovacím jazyce Java, je 100% kompatibilní se všemi běžnými operačními systémy, takže je možné jej spustit a používat jak ve Windows, tak v Mac OS X, OS/2, Unixu a VMS.

V jEditu si můžete otevřít více souborů najednou, otevřít si můžete i více oken, každé okno může být rozděleno do několika dalších samostatných oken. V každém okně si můžete zobrazit buď jiný soubor, nebo různé oblasti téhož souboru, což je výhodné zvláště při práci s objemnými soubory; editor si navíc rozložení oken mezi sessions pamatuje. Z editačních vlastností jEditu jsou užitečné tzv. markery, což jsou speciální značky, které je možné vkládat na konkrétní místa v souborech; k těmto pozicím se lze kdykoli později vracet pomocí příkazů pro přímé přecházení mezi značkami. I umístění značek editor ukládá pro pozdější použití. jEdit rovněž umožňuje vícenásobný nesouvislý výběr pro manipulaci s několika částmi textu najednou, obdélníkový výběr oblasti textu, kopírování a vkládání s neomezeným množstvím schránek a uložením obsahu schránky pro další použití, volitelné zalamování slov, automatické odsazování řádek, neomezený počet zpětných kroků (Undo a Redo), nabízí inteligentní práci se závorkami a se zkratkami a sadu klávesových příkazů pro manipulaci s celými slovy, řádky a odstavci.

Mezi významné vlastnosti jEditu patří zvýraznění syntaxe pro více než 130 programovacích jazyků a bohatý výběr znakové sady (39 položek) včetně UTF8, UTF16 a Unicode. Zabudovaný File management, správce souborů, umožňuje vybrat a otevřít několik souborů najednou, pro správu souborů (otevírání, ukládání, přejmenování, mazání, vytvoření nového souboru a nové složky) je vybavený příslušnými nástroji.

Pro snazší a přehlednější práci s členitým textem děleným do několika úrovní je nabízena zajímavá funkce Folding, která tyto úrovně dokáže skrýt a zase zobrazit. Silnou vlastností jEditu je vícenásobné hledání a nahrazování textu: hledat text lze nejen v aktuálním souboru, ale i ve všech otevřených souborech nebo všech souborech obsažených ve složce. Podporováno přitom je inkrementální a zpětné hledání, samozřejmá je podpora tzv. regular expressions (použití zástupných znaků) s možností nahradit výskyty zástupných znaků návratovou hodnotou skriptů BeanShell. Žádný jiný textový editor srovnatelnou funkci nenabízí.

jEdit nabízí dále možnost pracovat s makry (mohou automatizovat různé editační úlohy), plně přizpůsobitelné klávesové zkratky pro většinu operací, plně přizpůsobitelnou nástrojovou lištu, nastavení editoru může být nastaveno ve třech úrovních: globální, pro určitý režim nebo soubor.

Možnosti jEditu lze významně rozšířit pomocí pluginů (např. kompilátor, automatické dokončování kódu, kontextová nápověda, ladění, vizuální porovnání, podpora pro otevírání a ukládání souborů na FTP serverech, podpora pro otevírané archivní soubory ZIP a TAR), jichž je možné ze speciálních stránek stáhnout více jak 150 pomocí zabudovaného Plugin Managera. Ten automaticky pluginy stáhne a nainstaluje včetně jejich aktualizací.

Bohaté možnosti nastavení a konfigurace programu předurčují jEdit k používání náročnými uživateli, kteří editoru, obohaceného nezbytnými pluginy, využijí pro nadstandardní editaci souborů XML a HTML.

JEDIT2

Domovská stránka: http://www.jedit.org
Hodnocení: 75 %
Cena: opensource (GNU GPL)
Klady: Možnost pracovat s více soubory najednou v samostatných oknech
Zápory: Chybí podpora metody Drag and Drop 

TV-Browser 2.7.5 – televizní program zahraničních TV společností


TVB1Uživatelům, kteří rádi sledují vysílání zahraničních televizních společností, mají k tomu příznivé příjmové podmínky (bydlí v příhraničních oblastech nebo používají satelitní příjem TV) a uvítali by úplný a podrobný přehled vysílaných programů na počítači s možnosti upozorňování na vybrané pořady, doporučujeme vyzkoušet program TV-Browser německé firmy Bodo Tasche TV-Browser. TV-Browser nabízí program více než 900 televizních a více než 90 rozhlasových stanic některých evropských zemí a také států USA, Kanady a Austrálie. V seznamu „podporovaných“ zemí Evropy najdete Dánsko, Německo, Francii, Velkou Británii, Chorvatsko, Norsko, Švédsko, Rakousko, Švýcarsko a také i Českou republiku, která je však zastoupena, bohužel, jediným kanálem „Óčko“. Další země Evropy jsou plánovány.

Jako předchozí program jEdit, i TV-Browser patří mezi programy s licencí zv. opensource, které jsou šířeny zdarma, největší předností je však kompatibilita s běžnými operačními systémy, takže je lze bez problémů spouštět ve Windows, Unixu, OS/2, Mac OS X apod.

V hlavním okně TV-Browseru je přehled televizních programů řešen stejně, jak je znáte z různých časopisů v tištěné podobě. Barevně odlišeny (bíle od šedomodrého pozadí) jsou skupiny pořadů podle časového členění, jak si sami zvolíte v obecných nastaveních programu, např. od 12,00 do 14.00 hod., od 20.00 do 22.00 hod. atd. Modrým podkladem (rozděleným na světlemodrou a tmavěmodrou část) jsou zvýrazněny pořady, které aktuálně běží, přičemž poměr mezi světlemodrou a tmavěmodrou částí graficky vyjadřuje informaci o tom, kolik z pořadu již uplynulo a kolik ještě zbývá do konce. Pořady, které již skončily, jsou zobrazeny šedým písmem, zeleným podkladem jsou zvýrazněny pořady určené k upozornění, pořady zařazené mezi Oblíbené a speciálně označené. Pro každý vybraný pořad má TV-Browser k dispozici 12 příkazů, které zobrazíte kliknutím do textu pořadu.

Mezi nimi najdete např. důležité vizuální a zvukové upozornění, že pořad již začal, přičemž si můžete zvolit i předstih upozornění v rozmezí jedné minuty až několik dní, pořad si můžete uložit mezi Oblíbené, vyhledat jeho opakování (užitečná funkce), označit, exportovat atd. V pravé části hlavního okna najdete panel Time buttons se čtyřmi tlačítky pro rychlé přecházení mezi pořady vysílanými v určitá časová období během dne, dále okénko Day list pro zobrazení pořadů určitého dne (datumu) v rozsahu jednoho měsíce, a konečně okénko Channel list se seznamem přednastavených kanálů pro rychlé zobrazení konkrétní stanice.

Po instalaci se TV-Browser umístí do systémové lišty Windows jako programová ikona, odkud můžete rychle zobrazit jednak hlavní okno programu (levým tlačítkem myši), jednak okno s přehledem aktuálně běžících pořadů (pravým tlačítkem myši), které u každého pořadu stejně jako v hlavním okně graficky ukazuje, kolik z pořadu již uplynulo a kolik ještě zbývá.

Možnosti a schopnosti TV-Browseru jsou rozšiřitelné prostřednictvím pluginů. Na stránce downloadu jsou rozděleny do šesti kategorií podle typu rozšíření. Možná je i změna celkového vzhledu programu pomocí skinů. K tomu je na speciální webové stránce dostupné více než 30 tématických balíčků. Jestliže nemáte rádi přiřazené ikony TV kanálů, můžete je nahradit jinými ze souboru ikon, který je rovněž možné stáhnout. Můžete také vytvořit váš soubor ikon a poslat ho e-mailem autorům.

TV-Browser nabízí rozsáhlá nastavení programu, kterými si jej můžete přizpůsobit přesně vašim představám a potřebám. Připojení k internetu potřebuje jen pro aktualizaci dat, pro svůj provoz vyžaduje Java runtime verze 5.0 a vyšší. K dispozici je podrobná elektronická příručka dostupná na internetu.

skoleni

TVB2

Domovská stránka: http://www.tvbrowser.org
Hodnocení: 75 %
Cena: opensource (GNU GPL)
Klady: Upozornění na programy, rozsáhlá nastavení a přizpůsobení programu
Zápory: Omezený rozsah nabídky TV kanálů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).