Hlavní navigace

Dostupnost 8800GS bude žalostná

3. 1. 2008

Sdílet

Před několika dny jsme vás informovali o tom, že nVidia chystá další kartu s čipem G92. Tato informace se nakonec potvrdila, na světě jsou konečné specifikace. Happyend se však zřejmě kvůli nízké dostupnosti konat nebude.

skoleni

Ptáte se proč by tomu tak mělo být? nVidia totiž výrobu nových 8800GS povolila na celém světě jen čtyřem společnostem, konkrétně to jsou eVGA, XFX, Palit a Asus. Ty navíc mají přesně dané destinace, kde své karty mohou prodávat. XFX v Evropě, eVGA v Severní Americe, Palit v Číně a Jižní Koreji a Asus ve zbytku Asie. Pokud si říkáte, že vám chybí Afrika a Austrálie, máte pravdu. Zde se totiž podle současných plánů 8800GS vůbec prodávat nebude!

Už jen tohle dává něco tušit. 8800GS však zřejmě bude díky specifikacím a předpokládané ceně (viz dále) další úspěšná karta a nemyslím si, že by XFX měla dostatečné výrobní kapacity na to, aby sama dokázala nakrmit celou hladovou Evropu, obdobně eVGA v USA a Kanadě. 8800GS proto s největší pravděpodobností stihne stejný osud jako minulý rok 8800GT, kterou si mnoho lidí chtělo pořídit, ale kvůli nedostupnosti se na ně dostane až letos.

A teď k slíbeným specifikacím. Ty až na jeden drobný detail kopírují několik dnů staré informace. Karta tedy bude mít jádro nVidia G92 na frekvenci 575MHz s 96 shadery, které budou pracovat na 1438MHz. Přes 192-bitovou paměťovou sběrnici budou ke kartě připojeny GDDR3 paměti běžící na frekvenci 1700MHz. A zde je ta novinka. Karta bude existovat ve dvou variantách. První bude mít 384MB videopaměti, druhá 768MB paměti. A cena? 159 USD (3000Kč bez DPH) za 384MB verzi. Cena karty s 768MB je zatím neznámá.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).