Hlavní navigace

Dostatečné chlazení CPU je základ

1. 11. 2007

Sdílet

Na našem trhu pomalu, ale jistě získávají pozice i menší výrobci počítačového příslušenství, o kt...


Na našem trhu pomalu, ale jistě získávají pozice i menší výrobci počítačového příslušenství, o kterých jsme dříve mnoho neslyšeli. Bylo to dáno především neekonomičností dovozu nebo snahy se etablovat na malém trhu. S jeho růstem se situace mění, a tak je zajímavé sledovat například souboje na poli chladičů procesorů a produkty některých méně známých značek si představit. Tentokrát naše volna padla na dva výrobky společnosti Spire.


Spire VertiCool III – SP604B3-C

Chladič určený pro počítačové nadšence nabízí ty nejmodernější technologie v kombinaci s líbivým designem. To prv-
ní je zastoupeno celoměděným provedením včetně rozlehlé základny, z ní vystupujícími čtyřmi Heat-Pipe trubicemi a početným měděným žebrováním. To je rozdělené na dvě části, vnitřní prostor vyplňuje 90 × 90?mm velký ventilátor odvádějící přebytečné teplo pryč. Ventilátor disponuje konektorem pouze se třemi piny, což mu neumožňuje regulaci otáček pomocí logiky na základních deskách, výrobce však tento problém vyřešil dodaným regulátorem, pomocí něhož lze nastavit otáčky v rozmezí 2 000–3 500 otáček za minutu. Hlučnost je při minimálních a nízkých otáčkách malá, teprve až za polovinou rozsahu jsme registrovali její nárůst. Oficiální hodnoty udávané výrobcem se pohybují od 19 dB do 26 dB. Důležitým faktorem pro výběr chlazení procesoru je i podpora procesorů a snadnost instalace – Spire VertiCool III podporuje díky spodnímu systému uchycení všechny v současné době dostupné patice CPU. To přináší výhodu v pevném držení, ale nevýhodu spočívající v nutnosti odmontovat základní desku v případě výměny procesoru, navíc spodní kryt nebyl opatřen žádným měkkým materiálem a tlačil na nožičky kondenzátorů přiletovaných ze spodní strany motherboardu. Nešikovné přichycení chladiče však kompenzuje jeho účinnost, která byla ve všech testech lepší než u našeho referenčního AC Freezer 7 Pro – nejnižší teplota procesoru byla 37 a nejvyšší 63 °C, což je o jeden, resp. dva stupně méně než referenční kus. Při porovnání s boxovaným chlazením Intelu dosáhl Spire VertiCool III hodnot o 10, resp. o 13 °C nižších teplot.

Verdikt:

Luxusně vypadající chladič podal velmi dobrý výkon, avšak naše doporučení si nezaslouží zejména kvůli špatně navržené konstrukci přichycení a taktéž kvůli ceně, která přesahuje 1 000?Kč.

Spire Fourier III – SP606B3

Druhý produkt je zaměřen na low-profile systémy, z čehož vychází celý návrh. Uchycení je stejné jako u předchozího modelu, tedy velmi nešikovně řešené, se spodním uchycením k základní desce. O odvod tepla z měděné základny se stará čtveřice Heat-Pipe trubic směřujících do hliníkového žebrování a 12cm ventilátor bez možnosti regulace otáček, ta naštěstí není potřeba, neboť celková hlučnost je minimální. Účinnost tohoto řešení je horší než v předchozím případě, při maximálním zatížení jsme naměřili teplotu 66 °C. To by se dalo ještě jakžtakž prominout, co však přehlédnout nelze, je naprosto nevhodná konstrukce. Chladič má totiž tak nešikovné rozměry, že v naprosté většině případů mu v instalaci vadí buď chladič čipsetu, operační paměti, nebo obojí. A když se nám konečně podařilo tento chladič zprovoznit, po nějakém čase začal drhnout o nějakou součástku ventilátor, který je umístěný na spodní straně pasivu.

Verdikt:

Na první pohled zajímavý chladič procesoru, ale hned na ten druhý je patrné, že své bezproblémové uplatnění najde jen u mála motherboardů, které mají okolo patice CPU dostatek místa. Pokud máte na výběr, sáhněte raději po jiném modelu, třeba předchozím VertiCool III. 7 0515/VAC o


Spire Verticool III – SP604B3 – C

Podporované patice CPU: AMD: AM2, 939, 754,
Intel: LGA775, 478
Materiály – základní/
/žebrování/Heat-Pipe: měď/měď/měď
Počet Heat-Pipe: 4
Ventilátor: 92 × 92?mm
Otáčky – min/norm/max: 2 000/2 750/3 500
Hlučnost: 19–25 dB
Průtok vzduchu: 36,8–58,21 CFM
Regulace: manuální
(2 000–3 500 ot./min.)
Rozměry:
93 × 93 × 126?mm
Hmotnost: 832 g
+ účinnost, tichý chod
- spodní uchycení
Cena vč. DPH: 1 132?Kč
www.spirecoolers.com

Spire Fourier III – SP606B3

Podporované patice CPU: AMD: AM2, 939, 754,
Intel: LGA775, 478
Materiály – základna/
/žebrování/Heat-Pipe: měď/hliník/měď
Počet Heat-Pipe: 4
Ventilátor: 120 × 120?mm
Otáčky – min/norm/max:
1 500/1 500/1 500
Hlučnost: 16 dB
Průtok vzduchu: 52.05CFM
Regulace: ne
Rozměry:
137 × 126 × 104?mm
Hmotnost: 592?g

+ zajímavý první pohled
- nevhodný design, špatně se umisťuje
Cena vč. DPH: 1 113?Kč
www.spirecoolers.com

Autor článku