Hlavní navigace

Doplňky pro Excel: vyhledejte si ty nejužitečnější - 3.díl

22. 3. 2019

Sdílet

 Autor: (c) Palabra - Fotolia.com
Vybrali jsme pro vás některé oblíbené doplňky, abyste si je vyzkoušeli. Některé jsou dokonce i zdarma.

Předcházející díl

 

Doplňky (anglicky Add-Ins) pro MS Excel je možné přirovnat k aplikacím pro smartphony nebo k zásuvným modulům programů pro práci s počítačovou grafikou. Jedná se o samostatné aplikace napsané programátory nezávislými na autorovi programu pro práci s počítačovou grafikou. Tyto aplikace tedy vlastně poskytují pokročilé nástroje pro hlavní program. Existují doplňky pro Word, PowerPoint a celou řadu dalších často používaných programů. Naprostá většina doplňků je k dispozici zdarma, popřípadě za minimální poplatek a obecně pro ně platí, že v počítač po svém spuštění zabírají minimum paměti.

Vyhledání a instalace nových doplňků

Doplňky v Excelu je možné vyhledávat a instalovat dvěma způsoby. První způsob spočívá v tom, že doplňky pro Excel vyhledáte na internetu online, projdete a prohlédnete si několik set aplikací, poté se přesunete na internetovou stránku s doplňkem, který jste si vybrali. Tento doplněk následně stáhnete a aplikaci nainstalujete přímo z příslušné internetové stránky. Druhý způsob spočívá v tom, že hledáte a instalujete doplňky přímo z prostředí Excelu.

1. Klepněte do nabídky Vložení > Doplňky > Získat doplňky.

2. V okně Doplňky pro Office vyberte příslušnou kategorii, popřípadě vyberte odkaz Všechno. Další možnost spočívá v zadání typu doplňku do okna pro vyhledávání.

3. Po nalezení příslušného doplňku klepněte na tlačítko Přidat.

4. MS Excel otevře vybraný doplněk vpravo v podokně náhledu.

Vložení doplňku získaného z obchodu Microsoft Store

Poznámka: Některé doplňky vyžadují registraci nebo přihlášení, protože se některé z jejich funkcí nachází přímo na internetových stránkách autora doplňku. Jiné doplňky (například SmartCharts for Excel) se otevírají přímo v podokně náhledu, kde jsou okamžitě připraveny k použití. Také si všímejte nápisu na tlačítko pro přidání doplňku. Pokud se na tlačítku místo popisku Přidat nachází popisek Vyzkoušet, pak doplněk není zdarma. Většina z placených doplňků je sice dostupná za minimální poplatek, nicméně najdou se i takové, které jsou docela drahé. Proto se před stažením doplňku vždy přesvědčte, jak je to s cenou doplňku.

5. Všimněte si, že doplněk SmartCharts začíná nabídkou, která je aktivní a připravená tak, že můžete s doplňkem začít okamžitě pracovat. Klepnutím na tlačítko SmartCharts Sample/Demo zobrazíte některé z působivých funkcí tohoto doplňku. Také můžete klepnout na tlačítko Start with My Data a začít hned vytvářet svoje vlastní tabulky.

Počet hvězdiček či hodnocení v obchodu Microsoft App Store berte s rezervou. Většinu z doplňků popisovaných v tomto článku jsme sami testovali a mnoho z nich, které získaly nízké hodnocení, jsme shledali přinejmenším užitečnými. Testovali jsme v programech Excel 2013 a Excel 2016, a vše, co jsme testovali, fungovalo v obou verzích (možná i proto, že jsou si tyto dvě verze tak podobné). Při testování jsme zároveň nerozlišovali, pro kterou verzi je ten který doplněk určen (některé doplňky ovšem vyžadovaly aktualizaci).

Nově nainstalovaný doplněk můžete začít okamžitě používat

webcast_aruba

 

Pokračování