Hlavní navigace

Dokonalý kód

1. 4. 2006

Sdílet

Napsat program dnes dokáže dítě školou povinné. Napsat kód efektivně a rychle už ale představuje oříšek. Důvod...


Napsat program dnes dokáže dítě školou povinné. Napsat kód efektivně a rychle už ale představuje oříšek. Důvodem mohou být nejen špatné programátorské návyky při psaní kódu, ale také například chyby při definici problému v samém počátku analýzy funkčního požadavku.
Výše zmíněnou problematikou se zabývá kniha Steveho McConnella "Dokonalý kód umění programování a techniky tvorby softwaru". Druhé české vydání je obohaceno o nejmodernější novinky a zkušenosti z oblasti softwarového inženýrství. Velké množství postřehů a konkrétních rad v ní najdou zkušení programátoři, stejně jako i samoukové a studenti zkrátka všichni, pro které je programování více než pouhým rozmarem. Větší důraz při popisu vzorových příkladů (v jazycích C++, C#, Visual Basic a Java) klade autor na techniku, nikoliv na konkrétní jazyk, a uvádí správná i odstrašující řešení. Nezabývá se však jen strohým výčtem programovacích technik. Věnuje se popisu programování jako procesu, od přípravy projektu až po konečné odladění. Jednotlivé části knihy se věnují přípravě projektu, volbě základních stavebních postupů, správnému používání softwarových metafor, přípravě na definici problému, přípravě na definici požadavků, volbě programovacího jazyka, programovacím konvencím, vytváření návrhu, pracovním třídám a tvorbě rutin, sekvenčnímu uspořádání kódu, práci s podmínkovými příkazy, řídícím cyklům, tvorbě vlastních programovacích nástrojů, vlivu velikosti programu na jeho stavbu, ladění a ošetřování chyb, teorii správy projektu.
Steve McConnell je jedním z předních autorů a osobností programátorské komunity. Je vedoucím softwarovým inženýrem společnosti Construx Software, věnuje se též psaní článků a knih či výuce. Získal několik ocenění od časopisu Software Development. Jeho čtenáři ho zařadili mezi tři nejvlivnější osobnosti softwarového průmyslu, po bok Billa Gatese a Linuse Torvaldse. Na závěr si dovolím citovat Alana Coopera, otce Visual Basicu: "Steve McConnell ví o vývoji softwaru více než kdokoliv jiný. Můžeme být rádi, že dokázal všechny své hluboké znalosti a praktické zkušenosti vtěsnat do této důležité a originální knihy."Autor: Steve McConnell
Vydavatelství:
Computer Press
Počet stran: 896
Cena: 990 Kč

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).