Hlavní navigace

Do bitvy levnějších zrcadlovek míří Pentax K100D Super

1. 7. 2007

Sdílet

Pentax nechce zůstat pozadu v bitvě o přízeň amatérských či méně náročných fotografů, proto brzo na trh uvede novou zrcadlovku K100D Super, která bude přímo konkurovat levnějším zrcadlovkám od Nikonu a Canonu.

Nikon řádně rozproudil trh s digitálními zrcadlovkami pro méně náročné, amatérské, začínající či prostě jen ne příliš movité fotografy. Poměrně nedávno uvedl zrcadlovku Nikon D40 s rozlišením 6,1 Mpix, kterou prodává se zpětnou slevou (slaví 10 let), čímž se stává za svou cenu učiněným trhákem. Konkurencí jí je Canon 350D se sice vyšším rozlišením, ale i vyšší cenou a méně přívětivým provedením. Trojici nejvážnějších konkurentů doplňuje Pentax K100D (6Mpix). To vše jsou přístroje do 18 tisíc v setu se základním objektivem. Nad 20 000 korun se pohybují ceny zrcadlovek s rozlišením kolem 10Mpix, tam svádějí boj hlavně Nikon D40X a Canon 400D. Zástupcem Pentaxu v této kategorii je K10D.


Nový Pentax K100D Super má zapadnout někam mezi tyto dvě kategorie. Sice má rozlišení senzoru 6,1 Mpix, na druhou stranu obsahuje žádané technické vymoženosti jako stabilizátor obrazu a protiprachový filtr chránící senzor (kombinace protipřilnavé vrstvy a vibračního zařízení k setřesení prachu).

Vylepšeno na něm má být také ovládání i celková konstrukce. Přístroj je lehčí, má se lépe ovládat, aby se s ním snadno sžili i začátečníci. Pentax musí brát velký ohled zejména na Nikon D40 a D40X, u kterých si výrobce s ovládáním skutečně vyhrál a zejména D40 je proti starší D50 ergonomicky propracovanější.

Zaostřování zajišťuje K100D 11 bodů, což je zvláště vhodné pro pohyblivé objekty. Informační LCD displej má úhlopříčku 2,5 palce a obsahuje 210 000 bodů. Obrázky je možné ukládat samozřejmě do JPEG i RAW, jako datové médium je zvoleno populární SD/SDHC (Secure Digital High Capacity).

Pentax se rozhodl pro snímač s relativně nižním rozlišením 6,1 megapixelu a to v době, kdy zejména výrobci kompaktů rádi používají maximální počet bodů jako významnou marketingovou zbraň v boji o zákazníka - kupříkladu Casio a Panasonic nedávno ohlásily přístroje s rozlišením 12 Mpix.

Jenže ono rozlišení není vše, s jeho růstem nad 6 megapixelů kvalita obrázku nijak závratně neroste, někdy spíše naopak. Zejména u kompaktů může být vysoké rozlišení na škodu. Zde je nutné si uvědomit, že megapixely nejsou vše a záleží na objektivu, na té „dírce“ kterou se světlo a s ním i obraz dostávají ke snímači. Navíc řada výrobců neuvádí efektivní rozlišení snímače – poměrové počty neodpovídají skutečnosti – u 10mpix snímače jsou 3mpix vyhrazeny třeba pro účely stabilizace obrazu.

Jak už je v této cenové třídě zrcadlovek obvyklé, K100D podporuje citlivost ISO 200 až 3200 a řadu scénických režimů (19). Cena ještě není známa, ale vzhledem k intenzivní cenové válce mezi Nikonem a Canonem se nebude Pentax moci příliš rozšoupnout, předpokládáme, že Pentax K100D Super se bude prodávat za 16-18 tisíc korun.

- - Alexandr Radecký