Hlavní navigace

Komentář: nVidia Optimus - nová míza pro notebooky?

10. 2. 2010

Sdílet

Akce nutně vyvolává reakci – tak toto rčení jsme již slyšeli minimálně tisíckrát. A jaká je reakce na uvedení nových 32nm mikroprocesorů Intel? Dvě slova - nVidia Optimus!

nVidia Optimus - nová míza pro notebooky?


Nová generace 32nm mikroprocesorů Intel přinesla mimo jiné novinku v podobě integrovaného grafického čipu do samotného těla mikroprocesoru. Tah s integrací grafického čipu do samotného mikroprocesoru společnosti Intel byla velmi chytrým krokem – nejenom kvůli tomu, že dominantní hráč na trhu procesorů ukázal svým konkurentům technologický náskok, ale především si tím pojistil, že u každého prodaného procesoru bude k dispozici i „firemní“ grafická karta.

Proč se o tom zmiňujeme? Jednoduše proto, neboť dosud byl z hlediska Intelu grafický adaptér vždy jakožto „volitelné příslušenství“ součástí jižního můstku, který si výrobci přenosných počítačů mohli, ale také nemuseli objednat. Místo toho bylo možné za ušetřený peníz přidat do notebooku grafický adaptér společností AMD nebo nVidia a nabídnout zákazníkovi notebook s výkonnějším grafickým adaptérem. Nyní se ale karta obrátila a Intel bude mít grafické jádro prakticky v každém přenosném počítači osazeným novým mikroprocesorem. A výrobci notebooků tak budou mít těžší rozhodování s osazováním grafických čipů dalších výrobců.

Vynechme polemiku o výkonu integrovaného grafického adaptéru Intel - pro běžnou kancelářskou činnost a přehrávání videa ve vysokém rozlišení tento adaptér potřebný výkon má, což je pro mnoho uživatelů to hlavní. A právě tento stav - spokojenost uživatelů - je trnem v oku ostatním výrobcům grafických čipů, kteří jen těžko budou hledat marketingové slogany k protlačení svých produktů do notebooků. Je nutné vzít v potaz, je zde mluvíme o běžných modelech notebooků, počínaje od domácích, kancelářských až po ultra přenosné, u kterých se nepředpokládá využití k počítačovým hrám. U kategorie high-end a herních modelů je grafická karta třetí strany bez jakýchkoliv debat nutností - v tom se situace oproti stávajícímu stavu nemění.

Na nastíněný stav velice rychle zareagovala jako první společnost nVidia a v těchto dnes uvedla na světlo světa technologii Optimus. Jejím základním principem je implementace spolupráce integrovaného grafického čipu Intel, přídavné grafické karty nVidia a operačního systému Microsoft Windows 7. Přepínání mezi integrovaným a přídavným grafickým adaptérem má probíhat bez jakéhokoliv mechanického přepínače, bez restartu operačního systému, okamžitě.

Myšlenka je to zajímavá, nicméně musíme konstatovat, že toto již tu (minimálně jednou) bylo. S podobnou  technologií již společnost nVidia jednou přišla – Hybrid Graphics, Hybrid SLI či Hybrid Power – to jsou všechno příbuzné technologie nově představené technologie nVidia Optimus. Je nutné taktéž uvést, že všechny předchozí pokusy o spolupráci interní a přídavné grafické karty skončily postupným ukončením podpory a následném definitivním zrušením v příští generaci grafických karet.

 

nVidia Optimus

 

Radsomware

Když se podíváme na technologii nVidia Optimus blíže, je zřejmé, že její funkčnost je v podstatě velmi jednoduchá -  v případě, kdy není vyžadován vysoký výkon grafického adaptéru, bude pracovat integrovaný grafický čip Intel přímo v mikroprocesoru. Naproti tomu v situaci, kdy bude potřeba vyšší výkon, například při spuštění počítačové hry, řízení převezme přídavná grafická karta nVidia a vykoná požadovanou úlohu.

Přednost tohoto řešení tkví v rychlém bezproblémovém přepínání mezi oběma grafickými adaptéry bez restartu OS. Zároveň by mělo docházet k vyšší výdrži práce na baterie i s přídavnou grafickou kartou nVidia, která je v případě, kdy není aktivní, zcela odpojena od elektrického proudu. Tím by společnost nVidia mohla oslovit své zákazníky a nabídnout jim přenosné počítače vybavené grafickými adaptéry s vyšším grafickým výkonem a zároveň s dlouhou výdrží při chodu na baterie. To však pochopitelně bude možné pouze za předpokladu, že zůstane po celou dobu aktivní pouze integrované grafické jádro Intel. Pro segment výkonnějších notebooků je nVidia Optimus jistě vítané řešení, které snad vyrovná ztráty, jež by mohla nVidia utrpět v důsledku vyššího výkonu nových integrovaných grafických čipů v procesorech Intel.