Hlavní navigace

DisplayPort: Zabiják DVI?

19. 12. 2008

Sdílet

Nová technologie připojení HD obrazovek by podle dostupných informací měla být v roce 2012 součástí 600 milionů produktů. Které ze silných firem stojí za tímto novým standardem?

skoleni

Do světa HD displejů a televizí nyní přichází zcela nové rozhraní, zvané DisplayPort. DisplayPort spolupracuje se šifrováním HD obsahu a je plně digitální. Přestože hrstka obrazovek kompatibilních s DP je již v této chvíli v prodeji, širší rozšíření této technologie nás zřejmě teprve čeká. Hlavní slovo má v této oblasti jednoznačně Apple, jenž se totiž jako první výrobce odhodlal k uznání DisplayPortu za plnohodnotný standard. Displeje řady Cinema Screen se už k MacBookům ani jinak nepřipojují.


Poslední řada modelů MacBook od Apple je dodávána s tzv. Mini DisplayPortem, který nahrazuje rozhraní DVI a mini-DVI, běžné u starších modelů. Už dříve se Apple pokoušel prosadit s Apple Display Connectorem, což nebyl komerčně příliš úspěšný tah, nicméně Display Port není patentován, a tak se předpokládá jeho rozšíření i mezi jinými značkami. O standardu příští generace již v dnešní době uvažují společnosti jako HP, Philips, Samsung, nVidia, Intel, a mnoho dalších. Předpokládáme, že v příštích letech si budeme moci koupit širokou škálu zařízení kompatibilních s Display Portem. Mimochodem, rozšíření DP je silně podporováno také organizací VESA (Asociací pro video standardy).

Pohřeb pro DVI?

Dříve byl pro uživatele PC plně digitálním standardem připojení DVI, v poslední době se spíše setkáváme s portem HDMI. DisplayPort má ambice nahradit oba výše jmenované. DVI se stalo standardem již před několika lety a jako první nabízelo přímý digitální kontakt mezi počítačem či jiným zařízením a displejem. DVI je rozhraním vcelku rychlým a dokáže zobrazovat ostrý obraz s čistými barvami, ovšem tento port je zároveň neprakticky veliký. Britská výzkumná společnost In-Stat už na počátku roku 2008 doporučila uživatelům PC, aby si na DisplayPort pomalu začali zvykat, protože DVI již zní umíráček. In-Stat také odhaduje, že DisplayPort bude v roce 2012 součástí 600 milionů zařízení.DisplayPort v provedení mini je desetkrát menší než DVI, což mimo jiné znamená úsporu místa jak vně, tak i uvnitř laptopu. A bude s ním také méně práce: namísto složitého laborování se šroubky lze konektor zařízení do portu jednoduše zaklapnout. Největší výhody této technologie lze nalézt v popisu jejích vlastností: přenosová rychlost je vyšší než u DVI, není potřeba dvojlinkový DVI konektor, přes jednoduchý DisplayPort hravě připojíte třeba 30palcovou televizi. V datovém signálu přenáší DP i signál s časovou informací, zatímco DVI i HDMI zpracovávají oba signály odděleně. Poslední, neméně důležitou věcí, je podpora HDCP (ochrany digitálního obsahu), jež uklidní zejména poskytovatele tohoto obsahu.
Obrázek: zleva DisplayPort, HDMI, DVI

Přesto skeptici přinášejí pochybnosti, neboť na trhu není doposud žádná záruka masivního rozšíření DisplayPortu, jako tomu bylo třeba u DVI. Zatím s tímto rozhraním totiž reálně spolupracuje jen poměrně málo displejů. I když si koupíte MacBook, musíte si pro Display Port přikoupit příslušný adaptér. Z grafických karet si s podporou DP zatím můžete koupit pouze produkty s čipy značky nVidia a ATI, další výrobci se zatím k iniciativě nepřidali.

- - Pavel Kreuziger, Peter Cohen