Hlavní navigace

Digitální televize podle Sencoru

1. 9. 2006

Sdílet

DVB-T tunery SDB-1002T a SDB-3001T vysílání můžete nejen sledovat, ale také nahrát Po oficiálním spuštění d...


DVB-T tunery SDB-1002T a SDB-3001T vysílání můžete nejen sledovat, ale také nahrát


Po oficiálním spuštění digitálního vysílání se u nás s nabídkami takzvaných set-top boxů roztrhl pytel, přičemž největší vlna zájmu o ně přišla se zimní olympiádou a slavnostním zařazením ČT4 Sport mezi programy České televize. Ačkoliv je digitální televize zatím dostupná pouze v některých větších městech a jejich okolí a přestože o kvalitách vysílaného obrazu bychom mohli dlouze spekulovat, začaly se především pražské a středočeské domácnosti vybavovat těmito zařízeními, transportujícími jejich televizory do 21. století. Jednou z velkých značek na poli DVB-T je i Sencor, který má v nabídce hned několik zařízení. My jsme si do našeho krátkého testu vybrali dva vzájemně úplně odlišné přístroje. První je "skoro-kapesní" tuner, který se vejde i na ten nejmenší televizní stolek, druhým pak luxusní harddiskový rekordér se dvěma tunery.

SDB-1002T - prcek pro nenáročné

Černá plastová bedýnka velikostí připomínající spíše monofonní tranzistor je DVB-T přijímačem, který potěší všechny technické antitalenty. Přístroj nemá na přední straně žádný displej a stav zapnutí a vypnutí indikuje jen pomocí diody, svítící červeně, respektive zeleně. Je zcela evidentní, že se výrobce snažil vytvořit produkt, který zaujme především nízkou cenou. Absence displeje je sice mrzutá, ale nikoliv zásadní. Vadit bude snad jen těm, kteří potřebují u televize přijímač i v roli hodin. Názvy a čísla programů jsou totiž stejně indikovány na obrazovce softwarovým menu. Zadní strana této mašinky skrývá úsměvně skromné množství konektorů, což je vzhledem k velikosti i ceně logické. K dispozici je anténní vstup a výstup spolu s jedním SCARTem a optickým výstupem. Vše doplňuje port RS-232C pro případný upgrade firmwaru.
Po prvním zapnutí vás uvítá české menu, které ihned nabídne automatické ladění. Po jeho provedení stačí nastavit hodiny spolu s dalšími drobnostmi (jako rozřazení programů podle vašich zvyklostí) a můžete sledovat digitální televizi. Informační nabídky o vysílání jsou přehledné a logicky uspořádané, takže v této oblasti nemůžeme výrobci prakticky nic vytknout. Vše je samozřejmě po grafické stránce velmi jednoduché, takže nečekejte nějaké stylové tabulky, které nabízejí drahé přístroje zvučnějších značek. Se zobrazováním českých znaků nemá SDB-1002T žádné problémy.
Příjem a zisk signálu má tento model vcelku dobrý, v Praze 2 jsme s ním přímo v bytě sledovali všechny kanály bez jakýchkoliv problémů, jen s připojeným jedenapůlmetrovým anténním kabelem.
K digitálnímu přijímači se v balení dodává stojánek, díky kterému je možné postavit přístroj na výšku a ušetřit tak u televize ještě další prostor. Celkově se nám tento DVB-T tuner líbil, protože splňuje nároky obyčejných uživatelů, navíc je malý a lehký. Jediná výraznější výtka směřuje k dodávanému síťovému adaptéru, který je odporně těžký, viklá se a nedrží dobře v zásuvce.

SDB-3001T - nahrávky i počítač

Druhý testovaný produkt patří do úplně jiné kategorie DVB-T přijímačů, a to jak cenou, tak svými technickými specifikacemi. Stále se samozřejmě jedná o tuner pro příjem digitálního vysílání, ale tento kousek má v sobě integrovaný 80GB harddisk pro nahrávání pořadů.
Přístroj velikosti DVD přehrávače je designově velmi povedený, matný stříbrný kov v kombinaci s černým čelním panelem vypadá opravdu pěkně. Zadní strana skrývá celou řadu konektorů potřebných pro připojení přístroje k televizi i do systému domácího kina. Nechybí anténní vstupy a výstupy pro kabely k oběma tunerům, nutné pro možnost na jednom kanálu nahrávat a sledovat při tom druhý, dále dva SCARTy, klasické cinche, optický zvukový výstup a dokonce USB pro spojení zařízení s počítačem.
Právě díky USB v našich očích produkt Sencoru velmi stoupnul v ceně, protože nahrané programy v původní vysílací kvalitě a kompresi MPEG2 lze v počítači jednoduše transkódovat do jiného formátu, například MPEG4, který se vyznačuje mnohem menší velikostí souborů při zachování prakticky stejné kvality. Tyto menší soubory je pak snazší archivovat na DVD. Bohužel je však už nebudete moci přehrávat na SDB-3001, což považujeme za chybu. Sencor i další výrobci by měli tyto přístroje vybavit dekodéry MPEG4, jako tomu je u luxusnějších víceformátových DVD/HDD rekordérů.
Softwarová nabídka je ve stejném provedení jako u předchozího přijímače, jednotlivých menu a podmenu je pouze o něco více vzhledem k většímu množství funkcí, mezi něž patří právě i zmiňované nahrávání. Záznamy lze pořizovat velice snadno, a to buď pouhým stiskem tlačítka na dálkovém ovladači, nebo plánovaně. Díky EPG (elektronický programový průvodce) lze totiž v týdenním výpisu vysílání přímo vybrat různé položky. Přístroj pak sám zahájí nahrávání. Velmi přehledně je řešen i výpis již zaznamenaných pořadů. Kvalitu příjmu jsme u SDB-3001 předpokládali na stejné úrovni jako u SDB-1002, ale čekalo nás nepříjemné překvapení. Přestože levný plastový model dokázal "chytat" signál v centru Prahy i na obyčejný kabel, kovový a elegantní macek měl problémy. Byli jsme proto nuceni zapojit anténu.
Leckoho jistě potěší informace, že lze velice snadno vyměnit dodávaný 80GB harddisk za větší, s 200GB by neměl být žádný problém, ale větší kapacitu už bychom neriskovali. Otevřením rekordéru a výměnou disku přijdete samozřejmě o záruku, takže opatrně.
Co říci na závěr? SDB-3001 je rozhodně dobrou volbou, i když pro místa daleko od zdroje signálu ho nedoporučujeme. Současně může leckomu vadit delší spouštění interního systému, což je dáno použitím harddisku (přeci jen chvíli trvá, než se roztočí).


Sencor 1002T

nízká cena (na internetu 1 500 Kč)
velikost
snadná instalace
nemá displej
Cena vč. DPH: 2 990 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, www.sencor.cz

Sencor 3001T

pěkný design, bytelné tělo
množství funkcí a snadné ovládání
pomalejší náběh
menší zisk signálu
Cena vč. DPH: 9 290 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, a. s.
www.sencor.cz

Autor článku