Hlavní navigace

Digitálně přijímá televizi čtvrtina českých domácností

5. 6. 2008

Sdílet

Digitální vysílání proniklo již do čtvrtiny českých domácností. Toto zjištění mimo jiné vyplývá z nejnovějších výsledků jednoho z nejrozsáhlejších výzkumů českých domácností.

Cloud23

Kontinuálního výzkum je od roku 2001 realizován společností Mediaresearch ve spolupráci se společností Stem/Mark. Průběžně mapuje podrobnou strukturu české televizní populace, její televizní chování, televizní vybavenost a především změny v oblasti možnosti příjmu různých druhů vysílání včetně vysílání digitálního, které v současné době hraje v této oblasti velmi významnou roli. Cílem výzkumu je především zjistit důležité charakteristiky domácností pro kontrolu a zajišťování reprezentativity vzorku domácností vybraných pro elektronické měření sledovanosti televize. Celkem bylo v rámci Kontinuálního výzkumu dotázáno již 54 759 domácností. Aktuální výsledky uváděné v této tiskové zprávě byly sebrány v prvních třech vlnách letošního roku (v období leden-březen 2008), na reprezentativním vzorku 2 768 domácností, což představuje 6 240 respondentů starších 4 let.


Možnost příjmu digitálního vysílání v domácnosti deklarovalo v 1. čtvrtletí 2008 24,1 % respondentů.

24,1 % dotázaných respondentů deklarovalo možnost alespoň jednoho typu digitálního televizního příjmu v domácnosti (ať již prostřednictvím satelitu – DVB-S, kabelu - DVB-C, přes internetový protokol - IP TV, či terestricky/pozemní – DVB-T).
Reálné množství počtu domácností s příjmem televizních stanic některou z digitálních cest bude však pravděpodobně ještě mírně vyšší, vzhledem k tomu, že poměrně významné procento respondentů není schopno na otázku specifikace způsobu příjmu zcela přesně odpovědět a i přes snahu tazatelů provádějících výzkum raději uvedou, že „nevědí“.

Z obecné televizní populace tvoří zhruba 9,2 % domácnosti, které uvedly, že přijímají digitální terestrické (pozemní) vysílání (DVB-T). Digitální satelitní vysílání (DVB-S) přijímá 11,8 % domácností, digitální vysílání přenášené kabelem (DVB-C) deklaruje 4,9 % domácností a možnost příjmu digitálního vysíláno prostřednictvím IP TV uvádí 2,5 % televizní populace.

Pojem digitalizace vůbec nezná již jen necelých 5 % populace

U odpovědí na otázku znalosti digitálního vysílání lze očekávat určité zkreslení, kdy lidé mají tendenci vždy spíše přeceňovat své znalosti. Přesto je markantní posun, kdy v roce 2001 deklarovalo jasnou představu o digitálním vysílání 4,9 %, od podzimu 2005 hodnota kolísá kolem 10 % jednotlivců starších 10 let a v roce 2006 roste až k 13 % jednotlivců. V období leden-březen 2007 uvádí jasnou představu, o co se jedná již 18 % respondentů, a v období leden-březen 2008 téměř 32 %. Alespoň přibližnou představu nebo jasnou představu deklarovalo v roce 2001 16,8 %, zatímco aktuální stav vykazuje 69 % populace starší 10 let. Úplnou neznalost pak deklarovalo v roce 2001 47,6 %, zatímco aktuální údaj hovoří o necelých 5 %.

- - Adam Šoltys

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).