Hlavní navigace

Dell Vostro 1500 – mezi prací a zábavou

1. 1. 2008

Sdílet

Notebooky Vostro jsou stále v produktovém portfoliu společnosti Dell relativní novinkou. Dell je představil teprve pře...


Notebooky Vostro jsou stále v produktovém portfoliu společnosti Dell relativní novinkou. Dell je představil teprve před několika měsíci – šlo o jakýsi startovní výstřel na cestě k znovuzískání silnější pozice na trhu, kdy Dell válcovalo nejenom HP, ale konkurencí se v některých segmentech stával Acer, Asus nebo Fujitsu Siemens. Tyto modely představují spojení funkcionality a výbavy řady Latidude a Inspiron. Pokud jste se někdy rozhodovali mezi těmito řadami a z každé vám něco chybělo, pak možná právě Vostro je tím správným řešením.
Notebooky Vostro jsou určené zejména pro firemní klientelu, přesněji jsou namířeny do segmentu SOHO, kdy uživatelé ocení multimediální funkce a výbavu. Pokud vám například vadilo, že řada Latitude nedisponuje čtečkou paměťových karet, Vostro tímto neduhem netrpí.
Pokud bychom se podívali na konstrukci notebooku, není co vytknout. Ač je Vostro 1500 celé z plastů, jeho tělo je dost tuhé a nabízí poměrně dobrou ochranu i displeji. Pokud notebook vezmete za roh, neozývá se žádné praskání. Celkově je design netradiční a podle našeho názoru nabízí mix HP/IBM, „řiznutého“ Applem. Notebook má tak šanci oslovit větší skupinu uživatelů. Jediným problémem může být fakt, že na první pohled působí mohutně.
Zajímavostí u Vostra je oproti jiným notebookům Dell například umístění stavových diod na pravý bok notebooku a hlavní tři (power, disk a napájení) jsou viditelné i při zavřeném víku. Velkou pochvalu bychom chtěli vyslovit klávesnici, na které se psalo velmi dobře. Nicméně umístění kláves jako je PgDn/Up, Home a End atp. na pravý bok klávesnice není právě nejšťastnější. Pokud jste zvyklí na typické rozmístění, budete zpočátku dezorientovaní. Nechybí funkční zkratky s klávesou Fn pro spánkový režim či rychlé zobrazení stavu baterie.
Klávesy na čelní straně ovládající přehrávání např. ve Windows Media Playeru jsou dědictvím Inspironů a určitě přijdou vhod. Zde také naleznete klávesy pro regulaci zvuku.
Je škoda, že hlasitost není možné regulovat z klávesnice, jak tomu je v případě řady Inspiron. Oba způsoby najdou své využití v různých situacích, omezení jen na jeden z nich je krokem zpět.
Verdikt
Výkonově stojí Vostro 1500 na 2GHz procesoru Core 2 Duo, resp. Centrino Duo, což je pro většinu aplikací plně dostačující. Větším omezením se stává 1 GB operační paměti, což se zvláště ve Windows Vista může stát úzkým hrdlem. Vostro 1500 nabízí grafiku nVidia 8400 GS a za příplatek 1 440?Kč případně nVidia 8600 GT. Celkově však není výkon nijak oslnivý a hodí se zejména pro kancelářské aplikace. Jeho výhodou je i standardní záruka 2 roky NBD – tedy oprava do druhého pracovního dne na místě u zákazníka.

Dell Vostro 1500

CPU:
Intel Core 2 Duo T7250 2 Ghz
Čipset:
Intel Crestline-GB GM965
RAM: 1 024 MB DDR2
Grafická karta:
nVidia 8400 GS 128 MB
HDD: 120 GB
Displej:
15,4" WSXGA+, 1 280 × 800
Wi-Fi: Intel Wireless WiFi Link 4965AGN
Rozměry:
358,7 × 269 × 42?mm
Hmotnost: 2,89?kg
Záruka:
2 roky Next Business Day
Výkon:
79 bodů (SYSMark 2007)
Klady: výkon, dedikovaná grafika, servis
Zápory: absence regulace zvuku
Cena vč. DPH: 38 141?Kč
www.dell.cz
Hodnocení: 4

Autor článku