Hlavní navigace

Další hrozba pro internet

8. 4. 2008

Sdílet

Podle vyjádření některých expertů jsou stávající měděné kabely, jež zajišťují přenos digitálního informačního signálu, natolik přetížené, že během dvou let hrozí globální kolaps internetu.

skoleni

V těchto dnech se začíná mluvit o nové globální hrozbě pro internet. Nejedná se však o nový typ zákeřného viru nebo trojského koně. Měděné kabely, jež přenášejí signál internetu, již nejsou schopny zvládnout nápor přenesených dat. Zejména velké servery, jež poskytují na svých stránkách nejrůznější videa, jako například YouTube, velmi zatěžují kabelovou síť. Podle odhadů odborníků by se bez investic do nových technologií mohl internet během dvou let zhroutit. Problém je zejména v tom, že měděné sítě byly projektovány pouze pro hlasová volání a ne pro datové přenosy.Obrázek pochází z webu www.bygonebodiam.co.uk

Larry Irving z Internet Innovation Aliance přirovnal dnešní situaci k dopravním kolapsům ve velkých městech. „Ulice ve městech jako je Londýn nebo New York byly projektovány pro určité množství dopravy. V určité denní době můžeme cestovat a v jiné čekáme v zácpě. Města nejsou uzavřená, jen se doprava zpomalila.“ řekl Irving. Podobný osud by zřejmě čekal i internet a je proto nutné začít s přechodem na optické kabely co nejdříve. Tento měsíc začíná nabývat konkrétní podobu plán poskytovatelů internetového připojení, jež si klade za cíl tento přechod realizovat. Projekt by měl skončit v roce 2012 a bude stát zhruba 350 miliard Kč.

- - Ondřej Pilát