Hlavní navigace

ČVUT používá technologii WiMAX

11. 11. 2008

Sdílet

Díky dlouhodobé spolupráci mezi společností Intelek a ČVUT se podařilo rozjet výuku na nejmodernější technologii WiMAX. Jde o produktovou řadu BreezeMAX pracující dle standardu 802.16d.

skoleni

Díky dlouhodobé spolupráci mezi společností Intelek a ČVUT se podařilo rozjet výuku na nejmodernější technologii WiMAX od Alvarionu - produktová řada BreezeMAX. Jde o technologii dle standardu 802.16d, tedy o tzv. fixní WiMAX.


Studenti si tak nyní mohou v praxi vyzkoušet technologii PtMP s plnou podporou QoS. Jde o měření, které studenti provádí v rámci laboratorních cvičení zaměřených na porovnání WiFi vs WiMAX. Obrovským přínosem pro studenty je možnost reálně pracovat s moderní technologií, s níž se pravděpodobně setkají po ukončení studií a nástupu do zaměstnání. Mají možnost pracovat s technologií, kterou používají velcí i malí operátoři po celém světě a samozřejmě i v ČR.
Jde vlastně o paralelní spojení pomocí WiMAX spoje a WiFi spoje. Studenti mají za úkol měřit obě spojení samostatně a plně vytěžovat tyto technologie. Vždy je generován datový provoz tzv. BE (best effort) a současně studenti uskutečňují telefonní hovor přes IP - VoIP. Zkoumají, jak se rozdílné technologie chovají k prioritizaci jednotlivých služeb, a co se stane při vytížení linky na maximum. Mohou tedy v praxi pozorovat, co to znamená QoS a prioritizace služeb. Při měření tedy zjistí, že u WiFi technologie dojde při vytížení linky datovou službou k výpadkům telefonního spojení (popřípadě jeho celkovému rozpadu). Naopak u WiMAX technologie s nativní podporou QoS je po celou dobu měření telefonní hovor bez výpadků. Datový provoz od zařízení dostane pouze takovou šířku pásma (datovou kapacitu), aby nedošlo k omezení VoIP provozu. V případě ukončení VoIP služby je automaticky datovému spojení umožněno využít celou šířku pásma a naopak při sestavení VoIP hovoru je opět datový provoz adekvátně omezen.Každý spoj je uskutečněn v PtMP architektuře - Základnová stanice a Klient. Jde pouze o demonstraci WLAN spojů s/bez nativní podpory QoS. Studenti tedy na vlastní kůži testují výhody sítí s podporou QoS. Již dnes se plánuje rozšíření výuky o další laboratorní měření, které tak robustní technologie, jako je WiMAX, nabízí. Zcela záměrně je vždy porovnáván WiMAX a WiFi. WiMAX totiž představuje nástupce WiFi technologie pro venkovní spoje a na poli mobilních služeb, jež jsou u WiMAXu opět nativně podporovány. Studenti si tak z měření odnášejí nejen zajímavé poznatky a zkušenosti s novou technologií, ale jsou více připraveni pro vstup do reálného života v telekomunikačním světě.

- - Čestmír Žák

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).