Hlavní navigace

Corel Paint Shop Pro Photo XI CZ

1. 7. 2007

Sdílet

Kanaďané Čechům Jak roste skupina uživatelů digitálních fotoaparátů, roste i poptávka po kvalitních program...


Kanaďané Čechům


Jak roste skupina uživatelů digitálních fotoaparátů, roste i poptávka po kvalitních programech pro jejich správu a úpravy. Noví uživatelé nemusí být zběhlí v práci s počítačem, očekávají jednoduché prostředí a pracovní postupy, které si snadno osvojí. Mnoho laických uživatelů nyní vlastní profesionální fotoaparáty s kvalitní optikou, ostrým obrazem a barevným rozsahem. Možná touží i po uměleckém projevu, za který získají uznání přátel. Jiní ocení možnosti odstranění vad levnějších objektivů a redukci šumu fotografie. Nezanedbatelná je také rychlost třídění a archivace fotografií, popřípadě vytvoření obrazových či audiovizuálních prezentací. Z těchto důvodů je kvalitní lokalizace kritickým momentem všech programů pro správu a editaci fotografií. Jak se jí zhostil Corel Paint Shop Pro Photo XI, o němž jsme již psali v jiném čísle PC WORLDu?
Nejprve si připomeňme některá fakta. Corel Paint Shop Pro Photo XI je kvalitní obrazový editor. Pracuje až s 16bitovým (na barevný kanál) RGB obrazem. Pro aplikaci některých i důležitých filtrů a většiny kreativních efektů (včetně deformací) je však nutné převést obraz do režimu 8 bitů na kanál. Dovede také načítat surové a barevně bohatší RAW formáty digitálních fotoaparátů, avšak ne všech. U ostatních si uživatel musí vystačit s JPG. Umí využívat skripty a dávkové zpracování fotografií. Disponuje všemi obvyklými funkcemi pro zpracování fotografií, přičemž některé jsou opravdu dobře vyřešené. Vcelku dobře například odstraňuje šum, fotografické vady a upravuje náladu snímku. Součástí pracovní plochy je okno browseru s náhledy fotografií.
Program je lokalizován vcelku dobře. Občas lze sice nalézt nepřesnost, avšak nikoli kritickou. Pokud se zaměříme na panel Výukové středisko, který slouží zejména začínajícím uživatelům k výuce během práce, je překlad jasný a kvalitní. Práce s textem v obrázku, ať již plovoucím v bitmapě nebo vektorovým, je taktéž bez problémů. Dobře přeložená je i klasická nápověda pro Windows. Nesporným plusem je, že ač používá odborné termíny, vždy je na vhodném místě vysvětluje.
Na jednu skutečnost, která se sice lokalizace netýká, ale českých uživatelů spíše ano, bych ovšem rád upozornil: stařičké sharewarové verze PaintShopu vynikaly velkou rychlostí zpracování bitmapových obrazů. Také proto jsem si tento program zamiloval. I v XI. verzi oceňuji například rychlost zoomování a pohybování obrazem. Avšak pro aplikaci filtrů, ba i jen pro zhlédnutí náhledu řady efektů musíte mít v případě mnohamegapixelových obrázků buď silnější počítač, nebo trochu trpělivosti.
Corel Paint Shop Pro Photo XI je dobrým pokračováním předešlých verzí PaintShopu a navzdory existenci řady konkurenčních programů má velkou skupinu uživatelů, kteří na něj nedají dopustit a jistě ocení též jazykovou lokalizaci.


Corel Paint Shop Pro Photo XI CZ

Správa a úprava fotografií pro domácí uživatele
Přístupný i méně zdatným uživatelům Ň dobrá lokalizace Ň dostatečné funkce
Slabší nabídka v 48bitovém režimu
K recenzi poskytla firma: Corel
www.corel.com/cz
Cena: 3 200 Kč

Autor článku