Hlavní navigace

Core i7 má problémy s TLB podobně jako kdysi Phenom

2. 12. 2008

Sdílet

Jistě si pamatujete na velkou kauzu TLB chyby u první prodejní revize procesorů AMD Phenom. Procesory se kvůli ní po jistou dobu téměř neprodávaly.

skoleni

Připomeňme, že šlo o revizi procesorů Phenom B2, které ve výjimečných případech při maximálním zatížení vykázaly ve své vyrovnávací paměti chybu, což způsobilo neplatnou operaci s následným pádem počítače nebo i celého systému. Jakmile byl tento problém odhalen, měly procesory Phenom obrovský problém s udržením se na trhu, který skončil až s příchodem nové revize B3 (a to i přesto, že vyšly patche, který TLB (Translation lookaside buffer) bug u B2 Phenomů opravily, byť s mírnou ztrátou výkonu).

Stejný problém se nyní našel u procesorů Intel Core i7 s architekturou Nehalem. Všimli si ho novináři při prohlížení nejnovějšího dokumentu se specifikacemi nových procesorů přímo od Intelu. Intel tam k chybě dodává, že v případě chybné operace paměti může dojít k nepředvídatelným událostem nebo ke špatnému zpracování dat.

Je však jen málo pravděpodobné, že by se celá věc nafoukla do takových rozměrů jako kdysi v případě Phenomu. Intel pravděpodobně vydá update mikrokódu procesoru, který chybu opraví a život půjde dál. Podobných chyb bývá totiž v procesorech obsaženo mnoho (řádově stovky) a je vlastně jen shodou okolností, že zmíněný problém u AMD Phenom byl tak intenzivně medializován.

A ještě jedna perlička na závěr. Když už novináři našli TLB bug u nových Core i7 procesorů, podívali se i na ty starší 65nm Core 2 procesory a také u nich TLB bug našli! Jen o něm zatím nikdo nevěděl a Intel jej pravděpodobně už dávno potichu opravil.

- - Tomáš Šulc