Hlavní navigace

"Cool" pouzdro na IDE disk

1. 11. 2006

Sdílet

X Craft External Hard drive enclosure od firmy Cooler Master Pokud potřebujete příležitostně přenášet velké ob...


X Craft External Hard drive enclosure od firmy Cooler Master


Pokud potřebujete příležitostně přenášet velké objemy dat a máte doma přebytečný starý IDE disk, jistě uvažujete o koupi šikovného přenosného pouzdra. Do něj je totiž možné IDE disk zavřít a celé pouzdro vcelku pohodlně přenášet a používat jako externí pevný disk. Pokud takto skutečně smýšlíte, možná vás zaujme nový produkt společnosti Cooler Master. Zařízení nese oficiální označení X Craft External Hard drive enclosure (X Craft pouzdro pro pevný disk).
Produkt X Craft je vyroben v podobě elegantního boxu s rozměry 225 x 120 x x 38 mm a s hmotností 438 g (bez vloženého disku, samozřejmě). Design produktu je nutné výrazně pochválit. Líbil se nám nejen chromový vzhled, ale i tvar a sladěné barvy. Dokonce i modře podsvícené logo Cool Master vypadá povedeně (logo slouží i jako tlačítko).
Samotná konstrukce pouzdra je rovněž zajímavá. Na rozdíl od mnoha jiných konkurenčních výrobků lze totiž X Craft otevřít a vyjmout z něj pevný IDE disk bez jakéhokoliv šroubování. Pouzdro se otevře pouze pomocí jistící západky, která je umístěná na zadní stěně zařízení. Po stisknutí západky je možné horní kryt odsunout a dostat se až k pevnému disku. Ani ten není k produktu přichycen šrouby. Drží na čtyřech důmyslně vyrobených hrotech, které jsou osazeny pružinkami. Pevný disk je takto odpružen a může být částečně i chráněn před mírnějšími nárazy nebo otřesy.
Zadní stěna boxu obsahuje několik konektorů. Uživatel zde nalezne kulatou zdířku pro připojení externího napájecího adaptéru a klasické USB rozhraní s podporou standardu USB 1.1 a 2.0, které slouží pro připojení produktu k počítači. V režimu USB 2.0 bude mít teoretická datová propustnost hodnotu 480 Mb/s, navíc budete moci používat i další zdířky USB na těle zařízení, díky funkcím integrovaného USB hubu. Jestliže využijete pouze USB 1.1, můžete dosáhnout jen rychlosti 12 Mb/s. Pokud nebudete chtít využít pro připojení rozhraní USB, můžete zvolit standard Firewire, neboli IEEE-1394. Pouzdro totiž obsahuje i dvojici zdířek Firewire s maximální teoretickou rychlostí 400 Mb/s.
V našich praktických testech jsme pouzdro postupně připojili jak pomocí rozhraní USB 2.0, tak i s využitím IEEE-1394. Do útrob externího "šuplíku" jsme zavřeli IDE disk Maxtor MaXLine Plus II 7Y250P0 s kapacitou 250 GB. Při přenosu dat přes sběrnici USB 2.0 jsme v testovací aplikaci HD Tach RW naměřili výkon kontinuálního čtení 33,6 MB/s a výkon zápisu 26,8 MB/s. Přístupovou dobu (včetně načtení obsahu sektoru) změřil náš nástroj HD Tach RW na 14,3 ms. Zatížení CPU v době testu činilo cca 15 %. Oproti těmto výsledkům se (trochu paradoxně) jeví rozhraní Firewire jako výhodnější. Při měření výkonu disku v externím pouzdře připojeném k PC s pomocí IEEE-1394 jsme zjistili vyšší výkony. Výkon čtení dosáhnul hodnoty 39,7 MB/s, zápis probíhal rychlostí 27,4 MB/s. Průměrná přístupová doba činila 13,7 ms. Zatížení procesoru dosahovalo při testu pouze 3 %.
Pro ověření výsledků jsme vyzkoušeli i aplikaci Sisoftware Sandra 2007. Při využití rozhraní USB 2.0 jsme naměřili průměrný výkon (Drive Index) 33 MB/s, pak jsme zapojili pouzdro pomocí Firewire a výkon vzrostl na 39 MB/s. Máte-li k dispozici Firewire, použijte jej spíše než USB 2.0, přestože je jistotou, kterou najdete téměř na každém počítači.

XCraft External Hard drive enclosure

rozhraní USB 2.0 i IEEE-1394
design
Cena vč. DPH: 1 400 Kč
K testu zapůjčila firma: Cooler Master, www.coolermaster.com

Autor článku