Hlavní navigace

Co znamená „Windows 2000 Ready“?

1. 5. 1999

Sdílet

Repertoár nálepek na skříních počítačů se opět rozšíří. S plánovaným příchodem operačního systému Wind...


Repertoár nálepek na skříních počítačů se opět rozšíří. S plánovaným příchodem operačního systému Windows 2000 se pozornost výrobců počítačů obrací právě k Microsoftu. Windows 2000, o kterých se již delší dobu diskutuje v mnoha souvislostech, mají znamenat další přelom, a to především díky slibovanému „splynutí“ systémů Windows 9x a NT.
Ať už nás Microsoft překvapí jakkoliv, jedno je již dnes jasné: Windows 2000 se budou podobat více systému NT, mají tedy být stabilní a bezpečná. Otázka je, jak se podaří skloubit „entéčkovou“ solidnost s podporou pro multimédia (hry) a třeba s funkcí plug and play. Aby výrobci předešli případným problémům s instalací a provozem budoucích Windows na svých strojích, posílají své modely na testování k Microsoftu. Výsledkem jsou sestavy, u kterých je zaručena správná podpora pro Windows 2000, a tyto sestavy jsou pak opatřeny nálepkou „Windows 2000 Ready“.
Testování sofwaru na počítačích, stejně jako testování počítačů pro určitý software, je běžná záležitost a dělá to každý. Po bok světových výrobců se tedy přiřadily i české firmy a nechaly si „orazítkovat“ několik modelů. Aby byla celá akce úspěšná, musí se testovat každá konfigurace (a konfigurace se, jak známo, mění velmi rychle).
Základem konfigurace počítačů připravených pro Windows 2000 je 64 MB paměti a přinejmenším 300MHz (u notebooků 233MHz) procesor. V tom to mají alespoň firmy jednodušší, protože velkou část své produkce nemusí na testování ani zasílat. I dnes je totiž výše zmíněná kombinace spíš nadstandardní záležitostí a většina lidí si kupuje počítače levnější a slabší. Za zvážení by možná stálo, aby firmy označily tu slabší polovinu svých nabídkových listů cedulkou „Windows 2000 Not Ready“, protože požadovaná minimální konfigurace W2000 není zatím moc zmiňovaná a je možné, že zákazníci si ani neuvědomují, že si dnes kupují sestavu, na kterou nebudou moci svá nová Windows ani nainstalovat.
Pokud chce firma (a zákazník) předejít tomuto zklamání, nezbývá ji nic jiného, než podstoupit spolu s domácími společnostmi AutoCont, Comfor, Tesco a Triline, stejně tak jako se světovými značkami Acer, Compaq, Dell, Hewlett-Packard a Siemens, potřebné kroky a včas se tak připravit na spuštění prvního operačního systému příštího tisíciletí.