Hlavní navigace

Co všechno nám chybí ve Windows... 1. díl

18. 5. 2008

Sdílet

Některé z funkcí, které se vyskytují v různých operačních systémech, ve Windows XP ani Vista nenajdeme. Přinášíme 17 vynikajících doplňků, které by si Microsoft měl koupit, vypůjčit nebo ukrást.

Některé z vychytávek, které se vyskytují v různých operačních systémech, ve Windows XP ani Vista nenajdeme. Přinášíme 17 vynikajících doplňků, které by si Microsoft měl vypůjčit, ukrást nebo o ně poprosit – zároveň se zde dočtete o tipech, jak můžete mnoho z nich do svého počítače dostat. Článek budeme publikovat v oblíbené formě seriálu na pokračování.

Ať se vám to líbí nebo ne, Microsoft Windows jsou vůbec nejrozšířenějším operačními systémy. Pokud se však podíváme ke konkurenci, mohou se XP i Vista zdát trochu nekompletními. Od intuitivních prvků rozhraní, jako je aplikační dok nebo Cover Flow, k základním schopnostem jako je vypalování ISO image – tyto a další věci jsou pro uživatele Windows pouhým snem. A za další prvky, které jiné operační systémy nabízejí v základu – jako 64-bitové rozhraní a nástroje pro profesionální práci v sítích – si musíte připlatit.

Zevrubně jsme vyzkoušeli různé systémy, od MacOS přes Linux až po PC-BSD a další, a vytvořili jsme seznam našich oblíbených funkcí – a jen málo z nich je v jakýchkoliv Windows zakomponováno jako standard. Dokonce jsme si vzpomněli i na některé systémy minulosti a jejich funkce, které se u Microsoftu stále ještě neuchytily. Některé z těchto doplňků nejsou ve Windows dostupné jednoduše kvůli způsobu vytváření systému. Nicméně, většinu z dále zmíněných funkcí můžete do XP nebo Vista nainstalovat dodatečně, s pomocí aplikací jiných společností. A my vám ukážeme, jak na to.

1. Expose


Dostupné pro: Mac

Jednoduše geniální nápad, dostupný pro Mac od roku 2003. Pokud chcete vidět všechna otevřená okna aplikací najednou, prostě zmáčknete F3, a malý doplňek zvaný Expose je všechny uspořádá jako miniatury úhledně rozprostřené přes vaši obrazovku. Klikněte na jedno okno, a to vyskočí dopředu, zatímco ostatní zaskočí zpět, do pozice za požadovanou aplikací.
S vydáním Windows Vista Microsoft představil prvek zvaný Flip3D, který se pokouší zjednodušit správu oken mírně odlišným způsobem. Flip3D umožňuje uživateli listovat jakýmikoliv okny oteveřenými na ploše v trojrozměrném provedení, nicméně nenabízí okamžitou viditelnost všech oken, jak je tomu u Expose.

Naštěstí si s pomocí pár downloadů můžete miniatury po způsobu Expose užít i ve vašem počítači vybaveném operačním systémem od Microsoftu. Malý prográmek nazvaný iEx tento trik zvládne jako freeware, avšak jeho instalace je velmi nešikovně provedená, takže k jeho správnému fungování budete muset přesunout jednotlivé soubory programu do správných složek. Rafinovanější program zvaný TopDesk se v XP i Vistách instaluje automaticky – po 14-denním trialu si však budete muset 20 dolarů připlatit. Je tu ale i plnohodnotná, a hlavně bezplatná alternativa – program Switcher, který ovšem funguje pouze pod systémem Vista Aero.

skoleni

2. Virtuální plochy

Dostupné pro: Linux, PC-BSD, Mac

Uživatelé Linuxu si už dlouho užívají svobodu spouštění mnoha aplikací najednou – a to bez většího nepořádku na obrazovce – díky virtuálním plochám. V typické instalaci Linuxu se po spuštění operačního systému automaticky otevřou čtyři pracovní plochy, naznačené malou mapkou v řídícím panelu v rohu obrazovky. Když uživatel otevře více programů, jejich miniatury se objeví v přepínači ploch, jenž ukazuje, která okna programů jsou otevřena v každém ze čtyř prostředí. K tomu, aby se uživatel dostal na jinou plochu, prostě klikne na příslušnou oblast přepínače, nebo pro pohyb mezi plochami využije klávesovou zkratku (např. Shift-šipka doprava).
S více pracovními plochami se zvyšuje schopnost organizovat pracovní prostředí Linuxu podle úkolu a typu práce, typu aplikace, priority, či jakýmkoliv jiným způsobem, jímž si chcete práci rozdělit. Tato funkce je konkrétně užitečná pro udržení některých aplikací z dohledu a mimo mysl, bez toho, že byste je museli vypnout. Někdo si například rád oddělí komunikační programy od dokumentů do zvláštního pracovního prostředí, což může být způsob, jak se lépe koncentrovat a zefektivnit práci.
Apple tento prvek zakomponoval do OS X s vydáním Leopardu v říjnu 2007, přesto však Spaces v tomto systému postrádají dynamické miniatury (jež nabízí Linuxoví předchůdci) v ikoně aplikačního doku. Abyste tuto funkci získali pro Windows, opět musíte stahovat. Uživatelé XP mají k dispozici jednoduché řešení s programem Microsoft Virtual Desktop Manager, který lze zdarma stáhnout z kolekce PowerToys od Microsoftu (bohužel nefunkční pro českou verzi Windows). Uživatelé systému Vista se budou muset poohlédnout po některé z utilit od jiných společností. Doporučujeme freeware nazvaný Dexpot, který nabízí množství možností nastavení. Či sofistikovaný Vista/XP Virtual Desktop Manager od společnosti CodePlex, který je opět distribuovaný zdarma.

3. Back to My Mac

Dostupné pro: Mac

Nic se asi nevyrovná pocitu, jako když si sednete ke stolu v kanceláři, nastartujete počítač, a zjistíte, že nejnovější verze dokumentu, na kterém právě pracujete, je 50 kilometrů daleko na vašem domácím počítači. Pokud jsou oba vaše počítače Macy, na kterých běží Leopard, máte vyhráno. Využijete služby Back to My Mac, která je součástí Mac servisu firmy Apple za 99 dolarů ročně. Díky této službě se spojíte se svým domácím počítačem (či jakýmkoliv jiným), vyzvednete si jakýkoliv soubor potřebujete, a dokonce můžete ovládat plochu vzdáleného počítače, jako byste u něj seděli.

Pokud jsou na kterémkoliv z vašich počítačů nainstalovány Windows, nic vám nepomůže, že ostatní jsou Macy. Místo toho vyzkoušjte službu GoToMyPC. Tato služba ovšem není vůbec levná – základní cena je totiž 20 dolarů na měsíc pro jeden počítač. Ale jen s ní jste schopni neomezeného přístupu na váš počítač s Windows z kteréhokoliv webového prohlížeče.

4. Sdílení plochy

Dostupné pro: Mac

Když byl loni vydán operační systém Mac OS X Leopard, byl jeho součástí menší, ale užitečný upgrade programu iChat (AIM klient pro Mac), který dvěma uživatelům systému umožňuje sdílet navzájem obrazovky za běhu.

Chcete kamarádovi či kolegovi ukázat, na co se právě díváte? Prostě s ním sdílejte plochu. Nebo ho poproste, aby sdílel plochu s vámi. Je to zdarma. Získáte ten samý pohled, jaký má na svou obrazovku on. Můžete také získat schopnost ovládat kurzor jeho myši a klikat, kde je potřeba. Mimochodem, tohle je například dobrý způsob, jak opravit počítač vaší tchýně bez toho, že byste ji museli navštívit (ne že by vám to dělalo problém, samozřejmě).Služba Windows Meeting Space, implementovaná do Vist, nabízí podobné funkce, avšak pouze v rámci lokální sítě, takže se tímto způsobem nelze například spojit se vzdáleným příbuzným. Naštěstí je tu webová služba nazvaná LiveLook, která vám ve chvíli umožní sdílet vaši obrazovku, přičemž nezáleží na tom, jaký operační systém používáte, a není po vás požadováno, abyste se připojili k jakémukoliv komunikátoru. Prostě se přihlašte na LiveLook.net, a klikněte na příslušný odkaz. LiveLook vám vygeneruje unikátní ID, které zašlete kamarádovi, a ten hned, jak vstoupí na stránky LiveLook, uvidí, co se děje na vaší ploše. Služba je zdarma na 14 dní, poté přeskočí do placeného módu. Poplatek je však dost vysoký, jde o 40 amerických dolarů na měsíc, nebo 2,5 USD-centu za minutu.