Hlavní navigace

Co vám v Androidu ušetří data, baterii, aplikace... - 3.díl

21. 10. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nasazením následujících tipů dostanete ze svého smartphonu maximum.

Předcházející díl

 

Je úplně jedno, co na svém smartphonu s operačním systémem Android děláte, následujících pět nastavení byste měli znát nejen vy, ale koneckonců úplně každý. Jedná se o naprosto nepostradatelné funkce počínaje omezením využití mobilních dat a konče nastavením zálohování do cloudu, které chrání vaše data pro případ, že by se vašemu smartphonu stalo něco ošklivého. Popisované tipy byly testovány na smartphonu Nexus 5 s operačním systémem Android. Přesná nastavení závisí na konkrétním modelu a provedení smartphonu.

Vypněte možnost Neznámé zdroje

Jednou z nesporných výhod operačního systému Android je skutečnost, že pro získávání aplikací není omezen pouze na obchod Google Play. Ano, je to tak: aplikace můžete stahovat a následně instalovat i z jakéhokoliv obchodu či webu třetí strany, ať se jedná kupříkladu u obchod s aplikacemi Amazon či o obchody DownloadAtoZ, Mobango nebo SlideMe – a to aniž byste museli provést rootování vašeho zařízení.

Po vypnutí nastavení Neznámé zdroje budou zablokovány všechny aplikace, které se pokusí nainstalovat do smartphonu s operačním systémem Android a které zároveň nepochází z obchodu Google Play

Problém obchodů s aplikacemi třetí strany je v tom, že nemusí na rozdíl od firmy Google garantovat, že jsou jejich aplikace bez malwaru. A co je možná ještě horší je skutečnost, že se takto můžete dostat na nějakou pochybnou internetovou stránku, která se pokusí nainstalovat do vašeho smartphonu malware bez vašeho vědomí – instalace malwaru proběhne, aniž by se vás na instalaci čehokoliv kdokoliv dotázal.

To všechno jsou patřičně pádné důvody k tomu, abyste se ujistili, že máte nastavení Neznámé zdroje v operačním systému Android vypnuté, nebo alespoň povětšinou vypnuté.

Máte-li nastavení Neznámé zdroje zapnuté, máte zároveň ve smartphonu otevřena vrátka pro libovolné aplikace třetích stran, které budou chtít do vašeho smartphonu nainstalovat, a to ať jsou zvány či nikoliv. Při vypnutém nastavení Neznámé zdroje bude váš smartphone s operačním systémem Android blokovat instalaci všech aplikací, které nepochází s internetového obchodu Google Play.

Osobně vám doporučujeme, abyste měli nastavení neznámé zdroje neustále vypnuté, dokud se nerozhodnete, že chcete stahovat aplikace z obchodu třetí strany, které důvěřujete. V žádném případě se nezapomeňte po skončení instalace ujistit, že jste nastavení Neznámé zdroje opět vypnuli.

Nastavení Neznámé zdroje se zapíná nebo vypíná v nabídce nastavení > Zabezpečení. Nastavení neznámé zdroje se pak nachází přibližně v polovině seznamu zabývajícího se nastavením zabezpečení.

 

cloud21

Pokračování