Hlavní navigace

Co vám v Androidu ušetří data, baterii, aplikace... - 1.díl

19. 10. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nasazením následujících tipů dostanete ze svého smartphonu maximum.

Je úplně jedno, co na svém smartphonu s operačním systémem Android děláte, následujících pět nastavení byste měli znát nejen vy, ale koneckonců úplně každý. Jedná se o naprosto nepostradatelné funkce počínaje omezením využití mobilních dat a konče nastavením zálohování do cloudu, které chrání vaše data pro případ, že by se vašemu smartphonu stalo něco ošklivého. Popisované tipy byly testovány na smartphonu Nexus 5 s operačním systémem Android. Přesná nastavení závisí na konkrétním modelu a provedení smartphonu.

Zapněte spořič dat

Pokud jste si ve svém smartphonu dokud neaktivovali žádný z oněch drahých neomezených datových tarifů, pravděpodobně často kontrolujete intenzitu využívání mobilních dat. Aplikace pro operační systém Android jsou bohužel notoricky známými žrouty dat, což platí zejména o aplikacích běžících na pozadí.

Po zapnutí funkce spořiče dat si můžete v operačním systému Android vybrat, jaké aplikace (například Gmail) mohou využívat mobilní data i při běhu na pozadí.

A to je bezpochyby pádný důvod k tomu, abyste funkci spořiče dat v operačním systému Android zapnuli co možná nejdříve (nejlépe okamžitě). Se zapnutým spořičem dat bude váš smartphone s operačním systémem Android omezovat využívání mobilních dat aplikacemi běžícími na pozadí, čímž vám ušetří nepříjemná překvapení na měsíčním vyúčtování za služby mobilního operátora.

Funkci zapnete velmi jednoduše klepnutím na položky Nastavení > Využití dat > Spořič dat a nastavení dokončíte posunutím přepínače do polohy Zapnuto.

Blokování využívání mobilních dat ovšem má i své nevýhody. Spořič dat například zabrní Gmailu v oznamování příchodu nových zpráv, Twitter vás nebude informovat o došlých příspěvcích tak dlouho, dokud ručně neobnovíte svoje vlákno, a vaše oblíbená aplikace pro zasílání zpráv nebude obnovovat seznam článků tak dlouho, dokud aplikace nebude běžet v popředí.

Naštěstí si můžete samo zvolit, které aplikace budou moci využívat mobilního datového připojení i při běhu na pozadí při zapnutém spořiči dat. Na obrazovce s nastavením spořiče dat stačí vybrat volbu Neomezený přístup k datům a následně následně přepnout do polohy Zapnuto přepínače u těch aplikací, u nichž budete chtít, aby jim spořič dat povolil využívání mobilních dat i při běhu na pozadí.

Bonusový tip: Spořič dat musíte vypnout ještě předtím, než se pokusíte svůj smartphone s operačním systémem Android použít ve funkci mobilního hotspotu. To samo o sobě není nic tak převratného, nicméně v žádném případě nezapomeňte spořič dat zapnout v okamžiku, kdy funkci mobilního hotspotu vypnete. Sami jsme se této chyby dopustili a hned jsme platili za přečerpání datového limitu.

 

webcast_aruba

Pokračování