Hlavní navigace

Co skrývá první service pack pro Windows 7?

29. 1. 2010

Sdílet

Přestože byla Windows 7 přijata velmi kladně, spousta potenciálních uživatelů stále čeká na vydání prvního service packu. Nabízí se tedy otázka: Upgradovat na Win 7 nyní, nebo vyčkávat příchodu SP1?

Co skrývá první service pack pro Windows 7?

 

skoleni

Mnozí IT manažeři dodnes prosazují následující pravidlo: Nikdy nevybavujte počítače nejnovější verzí Windows, dokud nebude vypuštěn první service pack. Tvrdí přitom, že jedině takto si můžete být jisti, že než s novou platformou začnete plnohodnotně pracovat, bude zbavena všech závažnějších chyb. Microsoft nicméně v případě Windows 7 pevně věří, že uživatelé hodí své obavy za hlavu a pořídí si nový operační systém rovnou. Kritických chyb se totiž dosud objevilo jen poskrovnu, což se samozřejmě také odrazilo v minimu záporných ohlasů od prvotních uživatelů.

Chybami se člověk učí, neboli vzhledem k vývoji předchozích verzí systému má většina potenciálních uživatelů Windows 7 tendenci tíhnout spíše k jistotě a čeká na vydání opravného balíčku. Potěšující je tudíž fakt, že na povrch vyplavaly první zmínky o běžícím programu vývoje SP1.

Bloggeři například objevili některé skryté registrační klíče, jež mají co do činění s kontrolou oprávnění pro stažení zatím nevydaného buildu servise packu 1. Rovněž z Microsoftu prosákl seznam číselných označení post-RTM buildů, což zřejmě naznačuje pokračující vývoj zdrojového kódu Windows 7. Jak se zdá, na updatu se nyní v Redmondu opravdu tvrdě pracuje.

Win7
Příběh dvou operačních systémů

Je to ironie, že zatímco příprava SP1 je zcela jistě v plném proudu, nikdo se zatím ve skutečnosti žádných oprav, tweaků, patchů, nebo systémových vylepšení nedožaduje.

Naproti tomu se Windows Vista, jakožto poslední předchůdce, rozlétl do světa s takovou rychlostí, že Microsoft nedokázal potřebný service pack včas dodat.

Prvotní uživatelé Vist (možná včetně vás) tak se zatajeným dechem čekali na slíbené vyřešení problémových záležitostí, jako byly poškozené registry nebo snížená síťová propustnost. A právě kampaň za záchranu Windows XP podnítila Microsoft k tomu, aby se ze svých chyb poučil a vývoj Windows 7 raději do formy rychlé nápravy onoho debaklu okolo Vist namísto dlouhodobé inovace.

V budoucnu se toto rozhodnutí pravděpodobně ukáže jako rozumné s přihlédnutím k tomu, že nový operační systém současně získává reputaci jednoho z nejvyhlazenějších výchozích desktopových vydání OS, jenž Microsoft kdy stvořil, a to dokonce včetně legendárního Windows 2000 Professional.

Opravdu tedy není divu, že zájem současných uživatelů "sedmiček" o potenciální SP1 beta, kterého bychom se mohli dočkat snad na jaře nebo v létě letošního roku, je stále poměrně nízký, neboť všichni vlastníci RTM-bulidů Windows 7 se zdají být spokojení.

Co můžeme od SP1 pro Windows 7 tedy očekávat?

V současnosti můžeme jen spekulovat. Kromě očividně nutných oprav chyb a bezpečnostních patchů můžeme bezpochyby počítat s podporou nového standardu USB 3.0. Rovněž by se v opravném balíčku mělo vyskytnout rozšíření pro Bluetooth a Wi-fi, což umožní Windows 7 uchovat si pověst nejsnáze konfigurovatelné verze. Ovšem nejvýznamnější informací ohledně servise packu 1 je fakt, že již existuje, a jeho vypuštění do světa bude pro svět IT signálem, že nyní je ten správný čas začít s Windows 7 plnohodnotně nakládat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).