Hlavní navigace

Co přináší nový Ubuntu 18.0 LTS Bionic Beaver?

Sdílet

 Autor: Ubuntu
Nový long time support operační systém založený na Linuxu byl představen v červenci toho roku. Jaké přináší novinky?

 

GNOME 3.28

Možná už jste si všimli, že od verze Ubuntu 17.10 již není Unity hlavní desktopové prostředí. Nahradil ho GNOME, který je však neustále ve vývoji a dělají se v něm rozsáhlé změny, což by kdejakému příznivci stabilního prostředí mohlo drásat nervy.

 

Minimální instalace

Pokud budete instalovat OS, nově uvidíte také položku “minimální instalace”, která není nic jiného, než standardní instalace bez většiny běžných programů. Nainstaluje se pouze webový prohlížeč a několik užitečných nástrojů. Vše ostatní bude muset uživatel instalovat sám, což může hodně lidem usnadnit práci a začít pracovat v čistém prostředí, bez zbytečností. Myslíme si, že tuto instalaci by hravě ocenili i uživatelé Windows nebo iOS.

 

Ubuntu bude sbírat data

Ač již Ubuntu v minulosti bylo kritizováno za automatické instalace Amazon aplikací a vyhledávání, nic vývojářům nezabránilo v tom přejít do dalšího, poměrně kontroverzního kroku. Bude sbírat data o využití vašeho počítače, tedy pokud mu to vysloveně nezakážete. Konkrétně bude sbírat informace o

 

  • Verzi Ubuntu, kterou instalujete
  • Jestli máte připojení k internetu v momentě instalace
  • Hardwarové statistiky jako je CPU, RAM, GPU a jiné
  • Výrobce zařízení
  • Vaši zemi
  • Čas potřebný k instalaci
  • Jestli vyberete automatické přihlašování
  • Zdali budete instalovat kodeky třetích stran
  • Rozložení disku
  • Reporty o pádech

 

Všechna tato data budou následně jako statistiky veřejně přístupná k analýze.

 

Nový instalátor pro Ubuntu 18.04 Server edition

Do dnešní doby používal instalátor čistě textové rozhraní. V této verzi se již bude využívat subiquity instalátor. Tuto instalaci využijí např. provozovatelé webhostingů nebo jiných serverově založených aplikací.

 

 

Podpora barevných emoji

Po dlouhé době konečně bude Ubuntu 18.04 podporovat barevné emoji ikony. Doteď se používaly pouze bezbarvé. Emoji ikony jsou založené na knihovně Androidích ikon, proto s nimi pravděpodobně budete obeznámeni z vašeho telefonu.

 

Výchozí pozadí

Ubuntu nově přidalo několik wallpaperů do své výchozí knihovny. Možná to zní trochu hloupě, ale je to prostě taková Ubuntu tradice. Při každém updatu mohou lidé posílat svoje fotografie a porota následně vybere nejlepší z nich a zahrne je do nové verze. Což je pro autory fotografií velká čest.

 

MIF21

 

 

Autor článku

Autory textů v této rubrice jsou partneři serveru PCWorld.cz. Texty mohou obsahovat odkazy na komerční prezentaci jednotlivých firem.