Hlavní navigace

Co nového umí ACDSee Photo Studio Ultimate 2021?

11. 1. 2021

Sdílet

 Autor: PCWorld.cz
Firma ACDSee pravidelně připravuje nové verze svého základního programu Photo Studio Ultimate. Jinak tomu není ani tento rok, kdy světlo světa spatřila verze 2021. Pojďme se na ni podívat.

Jednotlivé verze (Ultimate, Professional a Home) od minulého roku poněkud podražily, ale podivná cenová politika zůstala.

Firma nabízí dvě možnosti – trvalou licenci nebo jednoroční licenci. Není to ale žádná finanční zázrak. Doživotní licence u verze Ultimate je 110 dolarů, roční licence je 89. V případě verze Professional vás vyjde trvalá licence na necelých 80 dolarů a roční licence 89 dolarů.

Za doživotní licenci levné verze Home zaplatíte 49 dolarů a roční licence je za neskutečných 89 dolarů. Ale zase k tomu máte další programy z firemní produkce, uložiště 50 GB a software může využívat až pět uživatelů (stejné je to i u roční verze Ultimate nebo Professional).

Detaily jednotlivých cenových plánů najdete zde.

Kde koupit ACDSee?

Všechny tři verze - UltimateProfessional i Ho­me si můžete koupit v e-shopu SW.cz. K dispozici je i čeština.

Nepříjemná registrace se oproti loňskému roku také nijak nezměnila. Sice si můžeme zaškrtnout, že o emailový kontakt zájem nemáme, ale stejně se spamových reklam dočkáme.

Uživatelské rozhraní je stejné

Solidně upravitelné rozhraní zůstává již po několik verzí stejné. Základní moduly– Manage, Photos, View, Develop a Edit, zůstaly. Nezměnilo se ani to, že se v nich nástroje či aplikace často opakují.

Modul Manage pracuje klasickým způsobem – tři části, v levém je klasický stromeček knihoven souborů, uprostřed jsou náhledy a vpravo si pohrajeme s metadaty a ukládáním. Soubory si můžeme ukládat do předem připravených přihrádek jako cestování, krajinky a podobně.

Dělat to samozřejmě nemusíme, protože pokud někdo není z rodiny účetních, rozhodně na podobné pedantství čas mít nebude. Společnost ACDSee je ale přesvědčena o tom, že něco takového skutečně potřebujeme a tuto aplikaci stále vylepšuje a posiluje.

Co nabízí jednotlivé moduly?

Modul Photo nabízí celkem nepatrné možnosti úprav a mohly bychom bez něj být, další modul View už na tom je výrazně lépe, dole najdeme klasický filmový proužek nabízejícím prohlížení dalších fotografií.

Následující dva moduly jsou potom pro skutečnou editaci – ten první (Develop) je určen pro nedestruktivní fotoeditaci a najdeme zde všechny základní nástroje, hlavní silou je práce s formátem RAW. Modul Edit je určen pro detailnější fotoeditaci.

Oba by mohly být klidně propojeny a práce by se výrazně zjednodušila, protože bychom nemuseli přemýšlet nad tím, který modul otevřít.

Rychlejší archivace, lepší práce s RAW

Mezi novinky nové verze patří zejména vyšší rychlost startování samotného programu, výrazné zrychlení archivace a práce s formátem RAW. Mezi další nové nebo vylepšené funkce lze uvést lepší nástroj Crop, vylepšený vodoznak, podporu GoPro, lepší hromadnou práci, místo klasické barevné škály je zde nově designované kolečko a lepší práce s textem. Pro možné odlákání od konkurence progra automaticky odhalí databázi programu Lightroom a umožní její import.

MIF21

Photo Studio Ultimate 2019 rozhodně není špatným softwarem. Zastaralý systém několika modulů se ale dlouhé roky nijak nezměnil a místo nových fotoeditačních kroků se firma zaměřila spíše na archivaci.

Novinek je na dnešní dobu poměrně málo, takže pokud máme loňskou verzi, můžeme být v klidu. Pokud bychome ale potřebovali nový fotoeditační program, chybu neuděláme.


Hodnocení ACDSee Photo Studio Ultimate 2021

  • Pro:  Dobrý management, vyšší rychlost
  • Proti: Nepochopitelná cenová politika
  • Celkem: 75 procent