Hlavní navigace

Co je lepší koupit – flashdisk, externí harddisk nebo SSD?

10. 12. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Data dnes můžete ukládat na různá úložiště. Každé z nich má své výhody a nevýhody. Víte, které je pro ten který účel nejvhodnější?

Rychlá odpověď: Pro zálohování je nejvhodnější externí pevný disk. Vyměnitelný disk flash či disk SSD je ideální použít tehdy, když potřebujete přesunout soubory z jednoho počítače do druhého a z nějakého důvodu nemůžete použít počítačovou síť.

Dlouhá odpověď: Všechno je to o tom, kolik prostoru potřebujete, jak moc se bojíte fyzického poškození disku a kolik peněz si můžete dovolit za disk utratit. Úložná média využívající paměť typu Flash, jako jsou externí disky SSD či vyměnitelné disky Flash (označované také jako flanky) jsou mechanicky daleko odolnější. Budou vám s největší pravděpodobností fungovat i poté, co vám upadnou na zem. Klasické pevné disky zase nabízí největší kapacitu v přepočtu na korunu.

Když se to vezme kolem a kolem, není mezi vyměnitelnými disky Flash a externími disky SSD zas až tolik odlišností. V obou případech se soubory ukládají na paměť typu Flash (solid-state flash RAM) a k počítači se připojují přes rozhraní USB. Jediný podstatný rozdíl tak spočívá ve tvaru.

Disky SSD mají tvar podobný klasickým pevným diskům, protože byly vyvinuty s cílem nahradit vnitřní pevné disky a musí se tedy snadno vejít do příslušné šachty v počítačové skříni. Pokud se ale používají jako externí disky, pak na tvaru ani velikosti v podstatě nezáleží.

Platí, že v průměru jsou externí SSD disky rychlejší než vyměnitelné disky SSD – příčinou ale v žádném případě není rozdíl v jejich tvaru či vzhledu. U externích disků SSD se daleko častěji setkáte s konektory podporujícími standard USB 3.0, který je vlastní příčinou jejich rychlosti. Na druhou stranu – pokud pořádně zapátráte, pak se vám podaří sehnat i vyměnitelný disk Flash s rozhraním USB 3.0.

Je jasné, že ani disk s konektorem USB 3.0 nebude rychlejší než disk s konektorem USB 2.0, pokud nemáte počítač, který má port USB 3.0.

Jinými slovy v podstatě tedy ani nezáleží, jestli koupíte externí disk SSD nebo vyměnitelný disk Flash. Jednoduše si vyberte takové médium, jehož cena bude příznivá jak pro vaši peněženku, tak pro vaši kapsu – pokud jej budete chtít často přenášet.

skoleni

Klasický pevný disk – to je úplně jiná kategorie. Vzhledem k tomu, že se jedná o mechanickou počítačovou komponentu, je oproti diskům s pamětí Flash daleko náchylnější k poškození. Jeho výroba je také daleko obtížnější a nákladnější – samozřejmě když odhlédneme od jediné, ale zato velmi drahé součásti každého vyměnitelného disku Flash či disku SSD – paměti Flash RAM. Pokud vám příliš nezáleží na kapacitě, pak disky s pamětí Flash jsou velmi levné – za disk o kapacitě 8 GB zaplatíte průměrně okolo 200 Kč.

Pokud ale při výběru disku hledíte v první řadě na jeho kapacitu, pak je klasický pevný disk volbou číslo jedna. Pevný disk s kapacitou 2 TB totiž můžete mít za cenu okolo 2 500 Kč. Vyměnitelný disk Flash či externí pevný disk SSD, který by měl osminu této kapacity, by vás vyšel asi jeden a půlkrát dráž.