Hlavní navigace

Co dělat se starým počítačem? 1. díl

7. 4. 2011

Sdílet

Tak jste si koupili nový počítač. Gratulujeme. Ale už víte, co budete dělat s tím starým? Pokud je vám líto ho vyhodit a hledáte pro něj nové uplatnění, máme pro vás několik tipů.

1. Udělejte z něj server

Máte-li domácí síť, můžete ze starého počítače udělat NAS (Network-Attached Storage) neboli datové úložiště na síti, nebo rovnou server. Není to ovšem tak jednoduché. Nestačí totiž pouze zapojit starý počítač do sítě. Většina domácích desktopových systémů prostě nemá konfiguraci na to, aby se stala efektivním serverem či systémem pro uchování dat. Jedním z problémů je velká spotřeba energie. Pro tyto účely se můžete podívat do BIOSu, zda zde neexistuje možnost provozu chladících větráčků v tichém režimu. Dále budete muset nastavit operační systém, aby se v nestřeženém okamžiku sám od sebe nevypínal či nerestartoval a zároveň běžel v režimu taktéž šetřícím energii.

Uvědomte si, že server budete chtít využívat bez monitoru a dalších periférií, jako je klávesnice a myš. Proto se při úvodním nastavení ujistěte, že bude systém bez problémů fungovat i bez nich.

Dalším úskalím je operační systém. Ten totiž nebývá stavěný pro úložiště dat, zvláště pak, pokud má takto fungovat pro více uživatelů. Windows XP, Vista nebo 7 mohou sice data efektivně uchovávat, nicméně v tom případě na nich budete muset vytvořit uživatelský účet pro každého, kdo by chtěl služeb NAS využívat. Navíc bude potřeba nastavit datové kvóty. Lepším řešením je instalace řádného síťového systému, například Windows Home Server, jehož nevýhodou je ovšem vyšší cena a hardwarové nároky (není tedy příliš vhodný pro starší počítače).

Jednou z alternativ je FreeNAS (http://freenas.org/downloads). Jedná se o open-source software, které je přímo stavěné pro datová úložiště v domácích sítích a je založeno na unixové variantě FreeBSD. Pokud si nejste jisti, zda se vám právě teď chce zvykat na nový neznámý operační systém, můžete si FreeNAS stáhnout i v LiveCD verzi - to je ISO soubor, který když vypálíte na CD, nabootuje vám systém přímo z optického disku a na disku pevném můžete zachovat původní operační systém.

2. Darujte ho škole

Pokud váš PC není úplně archaický, můžete ho darovat místní škole, školce či dokonce domovu důchodců. (Pokud archaický je, můžete ještě zkusit, jestli by ho vzali v muzeu.) Mohl by fungovat jako učební pomůcka v počítačové místnosti, nebo by z něj příslušný správce sítě použil alespoň díly.

Jste-li opravdový mecenáš, zkuste v obchodě s levnými DVD najít nízkonákladové vyučovací programy vhodné pro příslušný stupeň a darujte je s počítačem. Nezapomeňte dopředu zcela odinstalovat veškeré programy, které jste používali vy, vymazat historii webového prohlížeče a dále smazat veškeré soubory se soukromými daty a vysypat koš. Zároveň při předávání počítače příslušnému a zodpovědnému zaměstnanci zařízení doložte všechna licenční ujednání ohledně předinstalovaného software.

3. Experimentujte na něm

Určitě jste již slyšeli o Linuxu, zkuste ho nainstalovat. Dvojí bootování na primárním počítači nebývá vždy dobré řešení, a tak je starší počítač pro experimentování v bezplatném alternativním operačním systému více než vhodný.

 

 

Vyzkoušejte Ubuntu (http://www.ubuntu.cz) vzhledově atraktivní linuxovou distribuci, jejíž nespornou výhodou je vestavěná podpora staršího hardware. Instalace je většinou velice jednoduchá a intuitivní - vlastně jednodušší než instalace Windows. A k dispozici je tolik software zdarma...

V dnešní době je dostupné množství operačních systémů založených na Unixu, od FreeBSD či PC-BSD (na verzi Berkeley Unix) k OpenSolaris (na verzi Unixu od Sun Microsystems).

4. Darujte ho příbuznému

Nejlépe některému z těch, který má v oblasti počítačů nižší nároky než vy. Naučte s počítačem pracovat dědečka nebo starší hardware odvezte švagrovi, který jej ještě využije pro účetní programy nutné k jeho podnikání.

Máte-li skromné děti, můžete počítač darovat i jim. Většinou však právě děti mají ty nejvyšší nároky - požadují PC, který má ještě více „šťávy“ než vámi právě zakoupený stroj, takže byste jim dva nebo tři roky starým „krámem“ asi moc velkou radost neudělali.

Darování počítače v rámci rodiny s sebou však nese i určitá úskalí - stanete se totiž automaticky „technickou podporou“, k níž budou od nynějška vaši příbuzní chodit v případě jakýchkoliv problémů. Takže se obrňte pevnými nervy. A nakonec - opět nezapomeňte naformátovat disk a kompletně přeinstalovat operační systém.

5. Zasvěťte jej distribuovanému výpočtu

Chcete udělat dobrou věc pro lidstvo či „jen“ pro vědu? A co kdybyste váš starší stroj využili pro projekty distribuovaného výpočtu? Že nevíte, co to je? Je to jednoduché, necháte váš počítač běžet a jeho výpočetní kapacita je využita pro paralelní zpracovávání velkých objemů dat. Jeden počítač by třeba takové množství dat stihnul zpracovat za 1000 let. Tisíci počítačům taková práce trvá už jen rok. A když se spojí 10 000 počítačů...

 

Mezi nejznámější světové projekty patří Folding@Home (http://folding.stanford.edu), který zaměstnává domácí počítačové zdroje pro studium skládání proteinů, kterážto znalost je nutná pro budoucí úspěšnou léčbu nemocí jako je Alzheimerova či Parkinsonova nemoc nebo některé druhy rakoviny.

tip MIF temata

Dalším projektem je SETI@Home (http://setiathome.berkeley.edu), který vyhledává mimozemskou inteligenci. Potom narazíte na různé charitní a výzkumné projekty, z nichž jediným ryze českým je Wieferich@Home (http://www.elmath.org), který se soustředí na nalezení Wieferichových prvočísel.

Titulní foto: © soundsnaps - Fotolia.com