Hlavní navigace

Co dělat, když Windows 10 zabírají příliš mnoho místa - 1.díl

5. 9. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Množství místa, které na disku zabírá operační systém Windows, se dá zmenšit pomocí nástroje Compact.exe. Existují ale i jiné způsoby.

Na první pohled je zřejmé, že operační systém Windows 10 bude optimálně pracovat na takových počítačích, kde bude mít dostatek volného místa na disku. Pokud se budete pokoušet spouštět Windows 10 na disku SSD s kapacitou 16 GB, nebo i 32 GB, pak tento operační systém dokáže doslova jako kouzelník vytáhnout z kouzelného klobouku určité triky, které mu umožní běžet i na takových zařízeních, která mají disk o minimální kapacitě, jako jsou třeba tablety. Pokud i vy chcete Windows 10 provozovat na nějakém zařízení s malým diskem, nebojte se – není to tak strašné, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale pouze tehdy, pokud provedete vhodná preventivní opatření.

Jak zajistit, aby operační systém prospíval a běžel na miniaturním disku

Firma Microsoft navrhla operační systém Windows 10 tak, aby se soubory tohoto operačního systému daly zmenšit, aniž by bylo potřeba použít kompresi disku. Je zřejmé, že nutnost rozbalování potřebných souborů sice poněkud zmenšuje výkon zařízení, nicméně pokud si zvážíte, co je lepší, jestli možnost pracovat na stávajícím zařízení, nebo nutnost koupě nového, pak je asi volba vcelku jasná.

Komprese souborů Windows 10 se provede velmi jednoduše: zadejte do políčka pro vyhledávání příkaz CMD, ve výsledcích vyhledávání klepněte pravým tlačítkem myši na ikonku programu pro spuštění příkazového řádku a do okna příkazového řádku zadejte příkaz COMPACT.EXE /CompactOS:always. Zadání příkazu potvrďte stiskem klávesy Enter. Pokud byste chtěli někdy později používání komprese pro soubory operačního systému zrušit, zadejte do okna příkazového řádku příkaz COMPACT.EXE /ComopactOS:never. Pokud budete chtít, můžete pomocí tohoto příkazu komprimovat nejen soubory operačního systému, ale klidně všechna data na pevném disku.

Efektivita komprese závisí na použitém typu média pro ukládání dat. Vzhledem k tomu, že většina disků SSD již nějakou podobu komprese používá, je velmi pravděpodobné, že se použití komprese ani příliš neprojeví. Pokud to bude i váš případ, nezbývá než zkusit něco jiného…

Kompresi disku můžete nastavit v podstatě kdykoliv, nicméně vzhledem k tomu, že většina disků SSD ji nějakou podobu komprese používá, nemusí být tato volba příliš efektivní jako u klasického disku (pokud vůbec bude efektivní)

 

Pokračování

 

 

webcast_aruba