Hlavní navigace

Co dělat, když se nemůžete vzdát Windows XP - 2.díl

17. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Andrey Sukhachev - Fotolia.com
Jak jste se možná již doslechli, v dubnu letošního roku skončí podpora operačního systému Windows XP. Spoustě uživatelů tak vzniká docela zásadní problém, protože se z nějakého důvodu Windows XP vzdát nemohou nebo ani nechtějí. Jak z toho ven?

A je to tady! Musíte přestat používat Windows XP! Úroveň zabezpečení tohoto operačního systému se začne postupně snižovat s tím, jak Microsoft přestane pro tento operační systém vydávat aktualizace. Navíc se tento okamžik blíží přímo raketovým tempem, vždyť podpora Windows XP skončí už v dubnu letošního roku.

 

Předchozí díl

 

Možnosti zabezpečení počítače s WIndows XP

Pokud se vám toto řešení nezdá příliš praktické, pak zkuste počítač s Windows XP zabezpečit, a to následovně:

Pořiďte si kompletní bezpečnostní balík: S jednoduchým antivirovým programem totiž jednoduše nevystačíte. Budete si muset zakoupit komplexní bezpečnostní balík, který kromě antiviru bude obsahovat dvoucestný firewall a ochranu proti škodlivým kódům. Jedním z takových bezpečnostních balíků je kupříkladu Kaspersky Internet Security, ale na trhu je samozřejmě i řada jiných. 

Pořiďte si alternativní program pro testování přítomnosti malwaru: Jakmile si koupíte byť ten nejlepší bezpečnostní balík, rozhodně nepodlehněte pokušení, že se vašemu systému nemůže nic stát. Prověřujte svůj systém ještě nějakým antimalwarovým řešením, jako je kupříkladu Malwarebytes Anti-Malware Free. Spouštějte jej minimálně jednou týdně, abyste odhalili malware, který třeba vámi používaný bezpečnostní balík nedokázal zachytit.

Používejte internetový prohlížeč Firefox nebo Chrome: Zastaralá verze internetového prohlížeče představuje takříkajíc otevřená vrátka pro malware, což pro jakoukoliv verzi Internet Exploreru, která byla určena pro Windows XP, platí naprosto stoprocentně. Na rozdíl od Internet Exploreru běží nejnovější verze internetových prohlížečů Mozilla a Chrome i na Windows XP.

skoleni

Chraňte svůj internetový prohlížeč: Velmi vděčným kanálem, kterým se dá do počítače dostat lecjaký malware, jsou skripty. Naštěstí existují pro internetové prohlížeče speciální doplňky, které je dokáží blokovat. Ale nebojte se – každý doplněk můžete samozřejmě nastavit i tak, aby povoloval výjimky a umožňoval spouštění skriptů z webů, kterým vy sami důvěřujete. Pokud používáte internetový prohlížeč Firefox, pak můžete použít doplněk NoScript Security Suite. Pro internetový prohlížeč Chrome pak je vhodný doplněk NotScripts.

V každém případě nezapomeňte, že časem může nastat i situace, že skončí podpora Windows XP i pro bezpečnostní balíky a internetové prohlížeče. Windows XP totiž skutečně nebudete moci používat donekonečna!