Hlavní navigace

Co dělat, když se nemůžete vzdát Windows XP - 1.díl

16. 2. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Jak jste se možná již doslechli, v dubnu letošního roku skončí podpora operačního systému Windows XP. Spoustě uživatelů tak vzniká docela zásadní problém, protože se z nějakého důvodu Windows XP vzdát nemohou nebo ani nechtějí. Jak z toho ven?

A je to tady! Musíte přestat používat Windows XP! Úroveň zabezpečení tohoto operačního systému se začne postupně snižovat s tím, jak Microsoft přestane pro tento operační systém vydávat aktualizace. Navíc se tento okamžik blíží přímo raketovým tempem, vždyť podpora Windows XP skončí už v dubnu letošního roku.

Úvod

Ohlášený okonec podpory operačního systému Windows XP třeba někomu vůbec nevadí, protože již dávno používá modernější operační systém, například Windows 8.1, nicméně ještě stále existuje docela velká skupina uživatelů, která se tohoto velmi oblíbeného operačního systému z nejrůznějších důvodů vzdát nechce nebo ani nemůže. Co třeba taková firma, která používá speciální aplikace, které prostě na Windows 7 nebo Windows 8 neběží. Nebo uživatelé, kteří si nemohou dovolit koupit nový počítač, navíc jejich starý počítač je na tom tak, že jej nelze jednoduše upgradovat. Anebo zde hraje roli pouhá tvrdohlavost – prostě někteří uživatelé prostě za žádnou cenu upgradovat nechtějí.

Pro vás pro všechny, co budete Windows XP používat i nadále, platí rada, která je sice na první pohled samozřejmá, ale přesto velmi důležitá a vězte, že vám ji dáváme s určitou mírou sebezapření. Windows XP prostě v okamžiku, kdy pro ně přestane Microsoft vydávat aktualizace, chraňte i nadále všemi možnými způsoby.

Tuto prostou radu ale v každém případě berte s rezervou – v žádném případě se nejedná o dokonalé řešení. Pokud chcete mít operační systém skutečně bezpečný, pak se budete muset Windows XP vzdát. Upřímně řečeno, byli bychom moc rádi, kdybychom vás o tom přesvědčili.

Pokud se v žádném případě Windows XP vzdát nemůžete nebo nechcete, pak zvažte, zda nebude úplně nejlepší, pokud počítač s tímto operačním systémem úplně neodpojíte od internetu. Používejte jej prostě oním dnes již staromódním způsobem – prostě pouze jako skutečně osobní počítač izolovaný od okolního světa. Pro příjem a práci s elektronickou poštou a pro surfování na internetu si pak kupte jiný počítač nebo tablet.

MIF21

 

Pokračování