Hlavní navigace

Co všechno dokáže Cloud Computing? - 4. díl

25. 10. 2010

Sdílet

V současnosti se stále více rozmáhají aplikace, které se spouští online z internetu. Tento trend se označuje pojmem Cloud Computing. V tomto článku vám objasníme, co všechno se přesně pod tímto pojmem skrývá.

1. díl článku: http://pcworld.cz/internet/cloud-computing-i-11781

2. díl článku: http://pcworld.cz/internet/cloud-computing-ii-11782

3. díl článku: http://pcworld.cz/internet/cloud-computing-iii-11783


Online Office k pronajmutí

V průběhu nejbližších měsíců budou na internetu k pronájmu i programy sady Microsoft Office - tato služba byla nazvána Office 365. Uživatelé balíku budou za používání platit měsíční poplatek. Kancelářský balík Office 365 bude  v každém případě nabízet výrazně více funkcí než Office 2010 Web Apps (viz http://office.microsoft.com/cs-cz/web-apps/).

Chcete vědět více?

Software as a service (SaaS): Jedná se o software distribuovaný ve formě internetové služby - po dlouhá léta byl tento pojem pouze záležitostí pro profesionály. Díky značnému rozšíření rychlého připojení k internetu a příznivých cen za toto připojení se tyto služby začínají stávat zajímavými i pro soukromý trh. Za předchůdce těchto služeb se dá velmi dobře považovat služba poskytování e-mailových schránek dostupných přes internet.

Flash, ActiveX a Javascript: Jedná se o tři programovací jazyky, jejichž funkce se dají převést i na internetové stránky. Pro zobrazení tohoto obsahu však musí být v internetovém prohlížeči nainstalováno příslušné rozšíření. Riziko spočívá v tom, že se prostřednictvím těchto programovacích technik může do počítače dostat i škodlivý kód, jako jsou viry či trojské koně. Programy pro Flash navíc mohou zanechávat na počítači soubory cookies, což jsou soubory, pomocí nichž se dá zpětně identifikovat návštěvník internetové stránky.

Open VPN: Prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN) lze vzdálený počítač připojit do uzavřené sítě pomocí internetového připojení. Datový provoz v této síti e odolný vůči odposlouchávání. Virtuální privátní síť můžete vytvořit kupříkladu pomocí zdarma dostupného programu Open VPN, jehož zdrojový kód je navíc volně přístupný. Díky tomuto programu můžete připojit počítač do sítě, kde probíhá šifrovaná komunikace. Komunikace je zabezpečena souborem s klíčem, certifikátem nebo přes přístupové jméno a heslo.

skoleni

Truecrypt: Tento program patří mezi nejrozšířenější zdarma dostupné aplikace pro šifrování. Na rozdíl od online služeb, kde se data šifrují až při přenosu na internetu, má uživatel možnost šifrování provést ještě před přenosem v síti, a to přímo na svém počítači. Truecrypt tak představuje další krok ke zvýšení úrovně zabezpečení.

Strato HiDrive: Mimo již zmíněné základní varianty HiDrive existují i vybavenější balíčky. Tak například prostor o velikosti 100 GB stojí měsíčně 125 Kč, 500 GB vás přijde měsíčně na 250 Kč a 1TB na 500 Kč za měsíc. U těchto tří balíčků je stanovena minimální doba využívání služby na šest měsíců, jednorázový poplatek za zřízení prostoru činí vždy 250 Kč. U balíčků s 500 GB a TB je jedna zvláštnost: zákazník si může zřídit pět, potažmo deset uživatelských účtů, což se hodí zejména pro jednotlivé členy rodiny nebo přátele.

/*text do rámečku*/

Online Office k pronajmutí

Povídá se, že není daleko chvíle, kdy aplikace přes cloud computing začnou nabízet i velké obchody s elektronikou. Během podzimu mají být na internetu k pronájmu i programy sady Microsoft Office. Uživatelé tohoto balíku budou za používání platit měsíční poplatek. Tento kancelářský balík by měl v každém případě nabízet daleko více funkcí než Office 2010 Web Apps (viz http://office.microsoft.com/cs-cz/web-apps/).

/*konec rámečku*/

Chcete vědět víc?

Software as a service (SaaS): Jedná se o software jako internetová služba, pro nějž se zároveň používá i slovní spojení Application Service Providing, bylo dlouhá léta pouze záležitostí pro profesionály. Díky značnému rozšíření rychlého připojení k internetu a příznivých cen za toto připojení se tyto služby začínají stávat zajímavými i pro soukromý trh. Za předchůdce těchto služeb se dá velmi dobře považovat služba poskytování e-mailových schránek dostupných přes internet.

Flash, ActiveX a Javascript: Jedná se o tři programovací jazyky, jejichž funkce se dají převést i n a internetové stránky. Pro zobrazení tohoto obsahu však musí být v internetovém prohlížeči nainstalováno příslušné rozšíření. Riziko spočívá v tom, že se prostřednictvím těchto programovacích technik může do počítače dostat i škodlivý kód, jako jsou viry či trojské koně. Programy pro Flash navíc mohou zanechávat na počítači soubory cookies, což jsou soubory, pomocí nichž se dá zpětně identifikovat návštěvník internetové stránky.

Open VPN: Prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN) lze vzdálený počítač připojit do uzavřené sítě pomocí internetového připojení. Datový provoz v této síti e odolný vůči odposlouchávání.

Virtuální privátní síť můžete vytvořit kupříkladu pomocí zdarma dostupného programu Open VPN, jehož zdrojový kód je navíc volně přístupný. Díky tomuto programu můžete připojit počítač do sítě, kde probíhá šifrovaná komunikace. Komunikace je zabezpečena souborem s klíčem, certifikátem nebo přes přístupové jméno a heslo.

Truecrypt: Tento program patří mezi nejrozšířenější zdarma dostupné aplikace pro šifrování. Na rozdíl od online služeb, kde se data šifrují až při přenosu na internetu, má uživatel možnost šifrování provést ještě před přenosem v síti, a to přímo na svém počítači. Představuje tak další krok ke zvýšení úrovně zabezpečení.

Strato HiDrive: Mimo již zmíněné základní varianty HiDrive existují i vybavenější balíčky. Tak například prostor o velikosti 100 GB stojí měsíčně 125 Kč, 500 GB vás přijde měsíčně na 250 Kč a 1TB na 500 Kč za měsíc. U těchto tří balíčků je minimální doba využívání služby šest měsíců, jednorázový poplatek za zřízení prostoru činí vždy 250 Kč. U balíčků s 500 GB a TB je jedna zvláštnost: zákazník si může zřídit pět, potažmo deset uživatelských účtů, což se hodí zejména pro jednotlivé členy rodiny nebo přátele.

Zobrazení souborů Office: Způsob zobrazení textového dokumentu či tabulky závisí na druhu kancelářského balíku. U služeb 1&1 Online Office a online balíku od Googlu dochází k potížím se zobrazením dokumentů poměrně často, zejména pokud obsahují makra. Téměř bezproblémové bylo zobrazení dokumentů ve zdarma dostupných Office 2010 Web Apps.

/*konec rámečku*/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).