Hlavní navigace

Čínský soud zakázal Microsoftu prodávat některé verze Windows

19. 11. 2009

Sdílet

Microsoft údajně porušil autorská práva čínské firmy Zhongyi, která vyvíjí fonty písma. Rozhodnutí se má týkat například Windows XP.

Soud v Číně zakázal prodej Windows XP

Microsoft musí v Číně čelit dalším velkým problémům, když tamější soud zakázal prodej některých jeho operačních systému Windows. Důvodem je údajně nelegální použití  fontů vyvinutých firmou Zhongyi, jejíž autorská práva tak měla být porušena. Microsoft použití zmíněných fondů přiznává, avšak dle výroků jeho představitelů na to měl plné právo z ujednané licenční smlouvy. Společnost Zhongyi to však odmítá a uznává právo Microsoftu na použití fontů pouze ve Windows 95, naopak ve verzích Windows 98, 2000, 2003 a Windows XP mají být fonty použity nelegálně.

skoleni

"Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví," uvedl redmondský gigant na svou obranu. "Práva duševního vlastnictví třetích stran využíváme pouze v případě, že k tomu máme legitimní právo. Myslíme si, že licenční smlouvy uzavřené s žalující stranou se na používání zmíněných fontů vztahují," dodává pro vysvětlení situace Microsoft.

Zatím není jasné, kdy by měl začít zákaz prodeje platit. Přesto jde o opravdu razantní opatření soudu za nelegální použití fontů, bez ohledu na to zda bylo opravdu nelegální. V žádné ze západních zemí by jistě soud natolik silné rozhodnutí nevydal. Pochopitelná by byla pokuta či odškodné, ale úplný zákaz prodeje je nepřiměřený, zvláště pak v zemi ne zrovna chránící autorská práva. Microsoft je tak paradoxně trestán v oblasti, kde musí čelit největšímu softwarovému pirátství ze všech trhů, na kterých působí.