Hlavní navigace

Čínské vedení opět povolilo YouTube, další stránky zakázány

2. 11. 2007

Sdílet

Přesně na Halloween uvolnilo čínské komunistické vedení dva týdny zablokovaný přístup na YouTube. Není to poprvé ani naposledy, kdy takto dbá o blaho svých občanů.

MIF21

Čínská oficiální místa nevysvětlila, proč byl web vlastně před čtrnácti dny zablokován, důvodem mohly být hned dvě události. Zaprvé 17. sjezd čínské komunistické strany, monstrózní to událost konaná každých pět let, kterou nemělo rušit cokoli nevhodného, takže i čínské televizní kanály dávaly jen patřičné pořady mající navodit tu správnou atmosféru národní pospolitosti a budovatelského nadšení. Na jeho počest byla zablokována spousta internetových stránek, pár disidentů dáno preventivně do vazby a většímu množství uloženo domácí vězení. Však to bývalo i u nás. Teda bývalo by, kdyby komunistický režim přežil do dob internetu.


Druhá událost popuzující čínské vládce bylo spuštění tchaj-wanské jazykové mutace YouTube v místní variaci čínštiny.
YouTube si mohou lidé v Číně opět prohlížet, avšak jako by aby nebylo té svobody projevu moc, Blogspot je opět zakázán. Tato služba hostí řadu blogů a jako taková patřím k těm, které jsou občas zakázány, občas povoleny, prostě se nalézají někde na pomezí.

Kvůli nedávným změnám v obsahu „závadných“ stránek je blokován přístup k anglické Wikipedii, čímž je na tom stejně jako čínská Wikipedie, ta je ovšem nepřístupná takřka stále, žádné občasné povolování.

Čínští dohlížitelé nad morálkou obyvatelstva pravidelně blokují stránky, jejichž obsah shledají z toho či onoho důvodu závadný. Takové weby si zadělávají na zákaz přístupu z ČLR zejména pokud píší o nezávislosti Tibetu, Tchaj-wanu (Čínské republiky), lidských právech a svobodě slova v kontinentální Číně apod. Také některé pornografické stránky jsou blokovány, nicméně přesto patří Číňané co do počtu mezi jejich časté návštěvníky.

- - Alexandr Radecký