Hlavní navigace

Čím upravovat fotografie? Tipy na skvělé fotoeditory zdarma

21. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hledáte alternativu za Photoshop, chcete podobné funkce a přitom na tom ušetřit? Sestavili jsme seznam některých programů, které mohou oblíbený grafický editor nahradit. Tedy většinou.

Jaký je nejlepší software pro úpravu fotografií? Na tuhle otázku je těžké odpovědět. Někdo nedá dopustit na Photoshop, jiný si oblíbil Capture One, další Affinity Photo. Možností je u placených editorů celá řada.

Stejně tak si ale můžete vybrat z editorů, které jsou zcela zdarma, případně je jejich tvůrci nabízí za drobný poplatek. Tento přehled by vám mohl poskytnout alespoň základní přehled toho, z čeho si můžete vybírat.

Paint.NET

Hledáte program, který se v mnohém vyrovná Photoshopu a jiným placeným editorům? Paint.NET právě tohle nabízí. Má intuitivní uživatelské prostředí, umožňuje práci s vrstvami, nabízí filtry, nejrůznější štětce, palety, grafické efekty a pokročilé nástroje pro výběr s vyhlazováním hran. Dostupné jsou samozřejmě také základní kreslící nástroje či funkce pro práci s textem.

 • Stránky tvůrce: getpaint.NET
 • Určeno pro: Windows 7, Windows 8, Windows 10
 • Podporované jazyky: angličtina, čeština, němčina

TIP: Paint.NET si můžete stáhnout na Slunecnice.cz

GIMP

Dnes už celkem klasika, k dispozici je už přes 25 let. Program, jak vyplývá již z jeho názvu GIMP (GNU Manipulation Program), je k dispozici zdarma pod licencí GPL. Lze ho použít pro plnohodnotnou úpravu fotografií a tvorbu webové grafiky. Nabízí širokou škálu standardních nástrojů jako například možnost práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry i standardní nástroje ve stylu Photoshop.

 • Stránky tvůrce: www.gimp.org
 • Určeno pro: Windows, Linux i OS X
 • Podporované jazyky: angličtina, bulharština, čeština, estonština, francouzština, lotyština, maďarština, němčina, polština, Portugalština, ruština, řečtina, slovenština, španělština, turečtina, ukrajinština

TIP: GIMP si můžete stáhnout na Slunecnice.cz

Fotor

Online profesionální grafický editor pro úpravu a optimalizaci digitálních fotografií a tvorbu foto koláží. V bezplatné verzi nabízí jen základní nástroje nebo efekty, ale pro běžnou práci to zcela stačí. Počítejte ale s tím, že vedle pracovní plochy a pod ní se vám budou zobrazovat reklamy. U placených verzí (můžete si vybrat mezi dvěma typy) je plná škála nástrojů, reklamy neuvidíte a máte k dispozici i snímky z fotobanky.

 • Stránky editoru: www.fotor.com
 • Určeno pro: funguje v browseru, lze použít na Windows, Linuxu i OS X
 • Podporované jazyky: angličtina, španělština, portugalština, japonština, ruština, francouzština, čínština, němčina

Ashampoo Photo Optimizer

Ashampoo Photo Optimizer se oproti jiným programům z tohoto seznamu liší. Nenabízí vám sofistikovanější práci třeba s vrstvami, umí ale jiné věci. Jde totiž o kvalitní nástroj pro dávkovou optimalizaci digitálních fotografií. Fotografie lze například zaostřit, upravit jas či kontrast snímků apod. Vše je prováděno automaticky a předností programu je i velmi jednoduché ovládání.

 • Stránky tvůrce: www.ashampoo.com
 • Určeno pro: Windows 7, Windows 8, Windows 10
 • Podporované jazyky: přes 30 jazykových mutací včetně té české

TIP: Ashampoo Photo Optimizer (omezená shareware verze) si můžete stáhnout na Slunecnice.cz

TIP: Úplnou verzi si můžete koupit na SW.cz

Pixlr

Oblíbeným a velmi dobře zpracovaným online editorem je i Pixlr. Autoři ho nyní nabízí ve dvou verzích – jednodušší Pixlr X a o něco sofistikovanější Pixlr E. Obě se velmi snadno ovládají a nabízí víceméně vše, co od fotografického editoru očekáváte.

Obě varianty jsou k dispozici bezplatně, ale nabídnou vám jen základní funkce a počítejte i s reklamními bannery. Dražší varianty (4,90 USD měsíčně při platbě za celý rok, případně 14,99 USD měsíčně při platbě za celý rok) toho zájemcům poskytnou mnohem víc. 

 • Stránky editoru: www.pixlr.com
 • Určeno pro: funguje v browseru, lze použít na Windows, Linuxu i OS X
 • Podporované jazyky: 29 jazykových mutací včetně češtiny

Photopea

Online editor, za kterým stojí český vývojář Ivan Kuckir, získal označení webový Photoshop. Nabízí totiž téměř vše, co placený program z dílny společnosti Adobe. Zároveň se velmi podobně používá, pokud jste někdy ve Photoshopu pracovali, budete ve Photopea jako doma. Kuckirův editor zvládne i otevírat photoshopové soubory typu .psd. Programátor navíc přidává postupně další a další vychytávky.

Některé nedostatky ale pochopitelně program má. V případě větších fotografií občas nepracuje tak rychle, přeci jenom funguje ve webovém rozhraní. V bezplatné verzi se vám navíc vedle pracovní plochy zobrazují reklamy, z nich Kuckir ostatně provoz financuje. Za malý poplatek (v případě jednoho uživatele se jedná o 9 dolarů za 30 dní) se ale můžete reklam zbavit. 

 • Stránky editoru: www.photopea.com
 • Určeno pro: funguje v browseru, lze použít na Windows, Linuxu i OS X
 • Podporované jazyky: přes 40 jazyků pochopitelně včetně češtiny

TIP: Podívejte se na videorozhovor, který pořídili s Ivanem Kuckirem kolegové ze serveru Lupa.cz

Tento seznam si nedělá ambice, aby byl úplným výčtem všech grafických editorů, které může získat zcela zdarma, případně za drobný poplatek. 

MIF21

Na seznamu tak chybí například PhotoScape, PicMonkey nebo Canva. Ale věříme, že si každý najde program, který bude vyhovovat jeho potřebám.

GALERIE: Jak vypadají „bezplatné“ grafické editory

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.