Hlavní navigace

Chystané desktopové platformy AMD

31. 12. 2008

Sdílet

Přinášíme vám stručné informace o nových desktopových platformách společnosti AMD. Hned v lednu se nám představí Dragon, který koncem roku vystřídá Leo.

 

skoleni

Je tomu již více než rok, co AMD pro svoji desktopovou platformu používá označení Spider. K jejímu uvedení došlo na konci minulého roku, kdy AMD představilo v jeden jediný den procesory AMD Phenom, čipset AMD 790 a grafické karty ATI Radeon série HD 3800. Doba však pokročila, a tak je čas konečně poslat "Pavouka" na zasloužený odpočinek a přijít s něčím novým.

Touto kýženou novinkou se hned 8. ledna příštího roku stane platforma Dragon. Tu AMD představí na veletrhu CES v Los Angeles a půjde o spojení nových procesorů Phenom II, starého čipsetu AMD 790 a v polovině roku představených grafických karet ATI Radeon HD 4000. AMD si od tohoto kroku slibuje další připomenutí uživatelům, že k procesoru AMD patří grafická karta ATI Radeon a k Radeonu procesor AMD.

Dragon tu s námi však nebude dlouho. Dva roky po vydání Spider chce AMD velkolepou show zopakovat a na konci příštího roku vydat platformu Leo. Zatím toho o ní mnoho nevíme, ale zřejmě půjde o upravené 40nm Phenomy II s DDR3 paměťovým řadičem a socketem AM3, nový čipset AMD 890 a sérii grafických karet Radeon HD 5000 s podporou DirectX 11. Celá platforma by zároveň měla být plně „Windows Se7en ready“.

- - Tomáš Šulc