Hlavní navigace

Chraňte svůj počítač před ransomwarem - 4. díl

1. 2. 2014

Sdílet

 Autor: (c) leszekglasner - Fotolia
Jedním z nejnepříjemnějších druhů malwaru, který je aktuálně na vzestupu, patří bezesporu ransomware. Jde o vyděračský malware, jehož cílem je dostat z vás peníze. Víte, jak před ním chránit svůj počítač, potažmo svoji peněženku?

V dnešní době, když počítače opět obchází velmi nepříjemný a otravný malware s názvem CryptoLocker, který šifruje soubory svých obětí a poté odmítne poskytnout klíč pro jejich rozšifrování do té doby, dokud nezaplatíte pomocí Bitcoinu či komerčních anonymních platebních služeb požadovanou částku, je tento typ malwaru, označovaný jako ransomware, opět středem pozornosti.

 

Předchozí díl

 

Obnova skrytých a šifrovaných souborů

Ransomwaru jsme se tedy úspěšně zbavili a nyní je čas, abychom napravili škody, které tento malware na našem počítači napáchal. V tom lepším případě jste měli počítač napaden malwarem, který vaše data nezašifroval, ale pravděpodobně pouze skryl vaše ikonky, zástupce či soubory.

Skryté soubory zobrazíte velmi snadno: Poklepejte na ikonku Počítač, stiskněte klávesu Alt, klepněte do nabídky Nástroje a poté klepněte na položku Možnosti složky. Na záložce Zobrazení povolte možnost Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky a stiskněte tlačítko OK

Pokud se po povolení zobrazování skrytých souborů zobrazí vaše data, pak je to skvělé, protože to znamená, že oprava škod napáchaných malwarem bude poměrně snadná. Poklepejte na ikonku Počítač, přesuňte se do složky C:\Users a otevřete složku s názvem svého uživatelského jména. Poté klepněte na každou skrytou složku pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte položku Vlastnosti. Zde pak zrušte zaškrtnutí před atributem Skrytý a klepněte na tlačítko OK. A máte hotovo!

Vlastnosti souboru

Pokud ani nyní nemůžete nalézt svá data a pokud byly vaše soubory malwarem zašifrovány, pak máte skutečně velký problém: ve většině případů totiž není možné tyto soubory odemknout ani dešifrovat, protože klíč pro dešifrování se obvykle nachází pro serveru útočníka. Pravdou je, že některé oběti útoku ransomwaru uvádí, že některý malware skutečně dodrží slib a po zaplacení všechny soubory dešifruje a obnoví do původního stavu (velmi aktivní je v tomto ohledu CryptoLocker, který po zaplacení požadované částky soubory dešifruje a obnovuje), nicméně obecně se platit tvůrcům ransomwaru nedoporučuje.

Nedivte se tedy, že vám tak často v našich seriálech opakujeme, že máte svůj počítač pravidelně zálohovat.

MIF21

 

Pokračování