Hlavní navigace

Chraňte svůj počítač před ransomwarem - 3. díl

31. 1. 2014

Sdílet

 Autor: (c) paradox - Fotolia.com
Jedním z nejnepříjemnějších druhů malwaru, který je aktuálně na vzestupu, patří bezesporu ransomware. Jde o vyděračský malware, jehož cílem je dostat z vás peníze. Víte, jak před ním chránit svůj počítač, potažmo svoji peněženku?

V dnešní době, když počítače opět obchází velmi nepříjemný a otravný malware s názvem CryptoLocker, který šifruje soubory svých obětí a poté odmítne poskytnout klíč pro jejich rozšifrování do té doby, dokud nezaplatíte pomocí Bitcoinu či komerčních anonymních platebních služeb požadovanou částku, je tento typ malwaru, označovaný jako ransomware, opět středem pozornosti.

 

Předchozí díl

 

Odstranění ransomwaru

Pokud v rozšířené nabídce pro spuštění systému žádnou možnost pro opravu počítače nevidíte, pak existuje ještě jedna možnost, jak se dostat k nástrojům pro obnovu systému – je jím instalační disk operačního systému Windows. Vložte tento disk do mechaniky a počítač pomocí tohoto disku spusťte. PO spuštění instalačního programu nespouštějte vlastní instalaci operačního systému, ale klepněte na odkaz Opravit tento počítač. Instalační disk operačního systému Windows můžete nahradit diskem pro opravu systému, který vytvoříte na jiném počítači, na němž se používá stejná verze operačního systému. Pokud pak z tohoto disku spustíte napadený počítač, budete moci použít stejné nástroje pro obnovu jako při použití instalačního disku operačního systému Windows.

Pokud vám funkce Obnova systému nepomůže a stále se nebudete moci dostat do operačního systému Windows a odstranit ransomware, zkuste z vyměnitelného disku USB či z jiného spustitelného disku spustit antivirový program – tento způsob se často označuje jako antivirový offline test. Mezi nejoblíbenější antivirové nástroje, které lze zavádět tímto způsobem z disku, patří kupříkladu nástroje od firem Bitdefender, Avast, AVG, Avira, Kaspersky, Norton či Sophos.

Spouštěcí disk antivirového programu od firmy Avira v akci

Pokud se vám nepodaří odstranit ransomware ani pomocí antispywarového programu spuštěného v nouzovém režimu Windows, ani pomocí nástroje Obnova systému a dokonce ani prostřednictvím antivirového offline testu, pak zůstává poslední možnost – obnovit operační systém do výchozího stavu buď přeinstalováním, nebo obnovením z již dříve zhotovené zálohy či bitové kopie. Faktem ale je, že málokterý ransomware je tak odolný, že byste museli zajít až tak daleko.

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování