Když máte na pracovní ploše otevřeno více oken, můžete se cítit poněkud stísněně i na slušně velkém 24palcovém monitoru. Ostatně – kdo ne? A pokud jste odkázáni pouze na monitor notebooku, pak je to snad ještě horší. Naštěstí existuje poměrně jednoduché řešení v podobě instalace dalšího monitoru, díky němuž se budete moci udělat pohodlí, alespoň co se týče uspořádání oken na pracovní ploše nehledě na vyšší efektivitu práce.
V současnosti má každý modernější stolní nebo přenosný počítač takové vybavení, aby kromě jednoho monitoru k němu bylo možné připojit ještě minimálně jeden další. Jediné, co je potřebujete, je právě onen druhý monitor. Vzhledem k narušení dodavatelských řetězců, které dopadlo na celé odvětví spotřební elektroniky, bude pravděpodobně poněkud náročnější než dříve najít nějaké výhodné nabídky, ale nevzdávejte to, protože ač to nevypadá, stále se nějaké takové výhodné koupě dají najít.
Soudobé monitory jsou obvykle vybaveny nějakou kombinací portů VGA, DVI, HDMI a DisplayPort, což jinými slovy znamená, že budete mít hned několik možností, jak monitor připojit k počítači. Zatímco kabely VGA a DVI se s monitorem dodávají naprosto běžně, kabel HDMI nebo DisplayPort si pravděpodobně budete muset zakoupit zvlášť (pokud budete stát o připojení přes tyto porty). Tyto kabely však koupíte v každém obchodě s elektronikou, popřípadě na Internetu.
V případě nouze můžete také využít jako druhý monitor televizní obrazovku, i když toto řešení zdaleka není ideální. V každém případě platí, že bez ohledu na to, jakou další jednotku pro zobrazení připojíte, je jejich konfigurace a následná správa s operačním systému Windows stejná (viz níže).
Konfigurace zobrazení na dvou monitorech
Krok 1: Připojení kabelů od druhého monitoru
Ze všeho nejdříve zapojte napájecí kabel od druhého monitoru do zásuvky a následně připojte kabel pro přenos videosignálu do volného konektoru v počítači.
Krok 2: Řekněte operačnímu systému Windows, jak má s dvěma monitory pracovat
Klepněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu operačního systému Windows z místní nabídky, která se za okamžik objeví, vyberte položku Nastavení obrazovky. Objeví se okno, ve kterém můžete zadat uspořádání jednotlivých obrazovek monitorů. Vlastní režim, v jakém budou jednotlivé monitory zobrazovat obsah, pak určuje rozevírací nabídka Více obrazovek. Pokud budete chtít, aby operační systém Windows s více obrazovkami zacházel tak, jako by to byla jedna souvislá obrazovka, pak vyberte možnost Rozšířit tato zobrazení.
Krok 3: Výběr pořadí monitoru
Přetahováním ikon obrazovek v horní části okna operačnímu systému Windows říkáte, který monitor je vlevo a který vpravo. Pokud budete mít monitory nastaveny chybně, uvidíte, jak vás bude pohyb myší mást.
Krok 4: Volba hlavní obrazovky
Důležitá je i volba Nastavit tuto obrazovku jako hlavní, protože určuje, na kterém monitoru bude zobrazen Hlavní panel a tlačítko Start. Pokud tuto volbu neuvidíte, pak máte jako hlavní obrazovku nastaven právě vybraný monitor.
Na závěr ještě jeden drobný tip: Naprostou většinu z výše zmiňovaných nastavení můžete provádět i klepnutím pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a výběrem položky pro ovládací panel vaší grafické karty z místní nabídky.
Printscreeny v textu jsou s dovolením převzaté od americké verze serveru PCWorld.com