Hlavní navigace

Chatujte s pomocí webRTC - 2.díl

24. 1. 2015

Sdílet

 Autor: © skvoor - Fotolia.com
Říká vám něco technologie webRTC? Pokud ne, pak vězte, že se jedná o technologii využívající HTML5, která umožňuje chat i videochat přímo v prohlížeči. Pojďte se s ní seznámit!

Existuje jedna relativně nová technologie, která je integrována do většiny internetových prohlížečů a která by mohla způsobit revoluci ve způsobu, jakým komunikujeme se svými přáteli a blízkými. Jedná se o technologii webRTC, která dokáže nabídnout hlasový chat i videochat integrovaný přímo v internetovém prohlížeči.

 

Předcházející díl

Pojďme chatovat

Pokud máte k dispozici vhodný internetový prohlížeč, můžete začít experimentovat s webRTC. Mezi weby s podporou webRTC patří appeal.in, talky.io a apprtc z webu webRTC.org.

Většina webů s podporou webRTC se ovládá velmi jednoduše a nevyžadují žádné nijak velké technické znalosti. Pro účely tohoto článku si ukážeme pouze jeden příklad a pak již necháme na vás, abyste své zkušenosti uplatnili i při experimentování s ostatními službami.

Mezi několik webů, které v současnosti podporují chatování přes webRTC, patří i web talky.io

Jako vzor si uveďme web Talky. Na úvodní stránce tohoto webu musíte zadat název vaší konverzace. Jako název můžete použít prakticky cokoliv. Poté stiskněte růžové tlačítko Let´s go! a budete přesměrování na webovou stránku konverzace. Ve vašem internetovém prohlížeči by se zároveň mělo zobrazit upozornění, které vás bude žádat o povolení přístupu k vašemu mikrofonu a webové kameře.

Nyní je ještě třeba sdílet odkaz k internetové stránce, na níž se právě nacházíte, počkat, až se ostatní připojí a můžete chatovat.

Mozilla testuje možnost integrace tlačítka pro chatování přes webRTC do svého internetového prohlížeče Firefox

Pokud používáte zkušební verzi Firefoxu, pak můžete chatovat ještě daleko snáze. Nejnovější betaverze Firefoxu totiž mají integrováno nové tlačítko, které slouží právě pro chatování prostřednictvím webRTC. Na tomto projektu se podílí i firma Telefonica, která je jedním z partnerů Mozilly podílejících se na vývoji Firefox OS.

Pokud v této testovací verzi Firefoxu klepnete na tlačítko pro chatování, objeví se podokno, v němž klepněte na odkaz Start a conversation. Ve spodní části okna Firefoxu se následně zobrazí vyskakovací okno, které vás požádá o zadání názvu konverzace a poté vám nabídne možnost odeslat e-mail s odkazem, popřípadě vám umožní zkopírovat odkaz vedoucí k vaší internetové stránce pro vaši konverzaci.

tip MIF temata

Aby bylo úplně jasno, vůbec nevadí, že vy používáte Firefox a vaši přátelé třeba Chrome či Operu. Pokud každý z vás používá internetový prohlížeč s podporou webRTC, neměly by se vyskytovat žádné problémy s kompatibilitou.

A to je v tuto chvíli vše, co se týče technologie webRTC. Podle našich zkušeností není kvalita hovoru tak dobrá, jako při používání Hangout či Skype, ale to neznamená, že je tomu tak pokaždé a že tomu bude tak navždy. Prozatím vám přejeme mnoho příjemných chvil strávených s chatováním.