Hlavní navigace

Čeští „náctiletí“ vědci soutěží na veletrhu Intel ISEF

18. 5. 2007

Sdílet

Více než 1 500 mladých vědců a vynálezců z 51 zemí světa soutěží v těchto dnech o stipendia a další ceny a v hodnotě 83 milionů korun (4 mil. USD) na mezinárodním vědeckotechnickém veletrhu Intel ISEF.

skoleni

Ve společnosti nositelů Nobelových cen představují mladí vědci z celého světa projekty, které se snaží řešit i ty nejsložitější vědecké problémy. Český tým zaútočí na stupně vítězů například „ledničkou“, která dokáže ochladit obrovské objemy tekutin, laserovou optickou střelnicí či projektem zjišťujícím, jak se v českém lesním porostu ukládá atmosférický uhlík.


Zkratka Intel ISEF znamená Intel International Science and Engineering Fair. V současné době je ISEF významným mezinárodním vědeckým veletrhem pro studenty celého světa. Letos se tato soutěž koná v americkém Albuquerque. Tam je nyní i česká výprava. Společnost Intel slibuje, že tři nejlepší juniorští vědci (každý z nich) obdrží stipendium v hodnotě více než milion korun (50 tisíc USD). Šance českých studentů jsou údajně velké. Českou republiku reprezentuje osm finalistů z tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ a Amavet (více informací naleznete na http://www.amavet.cz a http://www.soc.cz).


Projekty, které češi představí

Automatický rybářský prut vynalezl a zkonstruoval Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy Prostějov. Je řízený procesorem a umožňuje samostatně bez přítomnosti člověka lovit ryby. Tento vynález může dobře posloužit například v zimě, kdy stačí do vody spustit automatický prut a později si přijít vyzvednout úlovek

Obrovské množství tekutiny umí ochladit dvoufázový refrigerátor vysokých teplot od fyzika Antonína Hoskovce z Gymnázia Jablonec nad Nisou. Zařízení, které připomíná ledničku, dokáže ochladit obrovské množství kapaliny. „To má široké možnosti použití v průmyslu, nebo je tak možné chladit třeba celou vodní přehradu,“ řekl vedoucí českého týmu Petr Klán.

Optickou střelnici, kde se z pistole vystřeluje laserový paprsek a zásah na terči zaznamená a vyhodnotí počítač, vyvinuli Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský ze Střední průmyslové školy Uherské Hradiště. Optickou střelnici mohou používat profesionálové i amatéři.

Nad schopností českého ekosystému poutat atmosférický uhlík se ve svém projektu zamýšlí Milan Pospíšil Gymnázia Brno-Řečkovice: „Mým úkolem bylo zjistit, jaké je ukládání atmosférického uhlíku (CO2) v průběhu celého roku lesním porostem. Dále najít souvislosti s globální změnou klimatu a různá opatření proti těmto změnám – kjótský protokol.“

Výukový program deskriptivní geometrie, který si dosud z internetu stáhlo pres 10 tisíc uživatelů, je dílem Martina Hlaváče a Michala Křena ze Střední průmyslové školy Uherské Hradiště. Práce se snaží usnadnit studentům pochopení úloh v deskriptivní geometrii. Každý příklad je nejprve zobrazen prostorově a poté je pomocí animace vysvětleno, jak daný problém řešit na výkrese.

Závěrečným projektem je Dynamika tepelného přenosu kalorimetru, se kterou se snaží na Intel ISEF uspět Jiří Havran z Gymnázia Polička. Vyvinul novou konstrukci kalorimetru, který měří tepelnou kapacitu kapalin a pevných látek.


Letošní běh Intel ISEF se zaměřuje na témata jako klimatické změny – vodní generátory poháněné sluneční energií, zařízení pro zvýšení dojezdu hybridních vozidel; léčba rakoviny – prevence a zpomalení vývoje rakoviny plic, identifikace buněk, které přispívají k růstu rakoviny a na které by se měla zaměřit chemoterapie. Další kategorií jsou technická řešení jako například zařízení, které upozorní na nebezpečí utonutí plavajících dětí, umělá inteligence robotů, kteří si umí najít nejkratší cestu bludištěm a letecký motor, který funguje na stlačený vzduch.

Více informací o veletrhu Intel ISEF naleznete na http://www.intel.com/education/isef/index.htm

- - Jaroslav Kasal

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).