Hlavní navigace

České radiokomunikace varují před „digitálními podvodníky“

21. 11. 2006

Sdílet

Společnost Radiokomunikace ve své tiskové zprávě upozorňuje veřejnost na podvodné jednání firem, které zneužívají důvěry zájemců o digitální vysílání v multiplexu A.

UI21

Společnost Radiokomunikace ve své tiskové zprávě upozorňuje veřejnost na podvodné jednání firem, které zneužívají důvěry zájemců o digitální vysílání v multiplexu A.


Množí se totiž nabídky takzvaných „paušálních“ revizí společných anténních rozvodů pro příjem DVB-T vysílání, které jsou nejen nepotřebné, ale navíc mohou majitelům domů způsobit škodu v řádech desítek tisíc korun.

„V poslední době jsme zaznamenali několik stížností uživatelů společných anténních rozvodů na podvodníky, kteří nabízejí zajištění tzv. přechodu na digitální vysílání,“ říká Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb. „Ve všech případech šlo jednoznačně o pokus vydělat na důvěře uživatelů DVB-T.“

A jak vše probíhá? Pracovníci podvodných firem nabízejí blíže nespecifikovanou revizi společných anténních rozvodů a přesvědčují majitele domů lživým argumentem, že bez ní není možné digitální televizní vysílání přijímat. K příjmu pozemního DVB-T vysílání často plně dostačují stávající anténní rozvody, ke kterým stačí připojit set-top box testovaný pro provoz v multiplexu A a revize je potřebná opravdu jen málokdy a je ji třeba řešit pro danou situaci zcela konkrétně.

České radiokomunikace proto varují před firmami, které samy aktivně obcházejí majitele domů s nevyžádanou nabídkou přestavby společných anténních rozvodů. Zájemcům o přechod na DVB-T vysílání pak v prvé řadě doporučují ověřit si, zda je v jejich konkrétním případě revize nutná a pokud mají pochybnosti, mohou po svém dodavateli vyžadovat zpracování kvalitní technické analýzy.

Kdokoli se navíc může obrátit na bezplatnou linku 844 900 001.

- - Bohumil Herwig, IDG on-line