Hlavní navigace

CES 2006

1. 2. 2006

Sdílet

Výstava CES Consumer Electronics Show v Las Vegas CES, čili Consumer Electronics Show, je významným světovým velet...


Výstava CES Consumer Electronics Show v Las Vegas

CES, čili Consumer Electronics Show, je významným světovým veletrhem spotřební elektroniky, který se tento rok odehrával 4.-7. ledna v Las Vegas. Je příznačné, že se tak stalo v tomto městě hazardu, protože tento rok jsou mnohé nákupy sázkou do loterie.


Více než 130 000 návštěvníků se přišlo podívat na nabídku 2 500 vystavovatelů, co chystají a co naopak nikoli, zač utratit své peníze. Letos je hlavní důraz kladen na domácí digitální zábavu. Jak je něco digitální, je to "in", i kdyby to byla krabička zápalek. Velkým otazníkem je, zda se podaří prosadit bezdrátové technologie jako náhradu za dráty i do obývacích pokojů. Bezdrátový přenos hudby z hudebního centra do ložnice, bezdrátové reprosoustavy, bezdrátové splachování WC. To totiž nemusí být tak samozřejmé, jak se zdá. Kromě lidí, kterým dráty na zemi nevadí a rádi ušetří peníze, jsou ve hře například hudební znalci a jiní experti, pro které může být značný rozdíl mezi bezdrátovým a klasickým přenosem zvuku a obrazu. Význam tento fakt získává především v USA, kde se tento rok předpokládají tržby za spotřební elektroniku ve výši 135 miliard dolarů.
Každý den veletrhu byl ve znamení firemních prohlášení oznamujících nové, vylepšené výrobky a služby, avšak nejen to, předmětem prohlášení může být i podpora jiným společnostem či jejich technologiím, produktům. Zákazník, který se nechce rozhodovat na základě přímého shlédnutí, poslechu, prostě přímých zážitků, si může počkat, až se za novou technologii zaručí přední tržní společnost dané oblasti a dá v sázku své peníze, zdroje, pověst. Podívejme se například na Centrino. Samotné součástky nebyly nic nového, Wi-Fi tu bylo léta, ale právě fakt, že společnost Intel vynaložila čas a námahu na přesvědčování, že notebooky vybavené Centrinem jsou kompatibilní s konkrétními Wi-Fi hot-spoty, mnohé zákazníky přesvědčil.
Letos ten samý Intel hodlá zopakovat svůj úspěch a vstoupit do obydlí lidí s Viiv platformou domácí zábavy. Bill Gates velkoryse vyhlašoval začátek digitální éry pro všechny zákazníky světa. Tedy pro ty, kteří na to mají. Ale znáte to, pro někoho jsou celým světem Spojené státy a pro někoho zase hospoda, kam chodí každý večer.
Na CESu chyběl Apple, který si veškeré novinky a oznámení schoval na Macworld Conference & Expo v San Franciscu akci, která se koná nedlouho po CES.
Veletrh CES nebyl prostý kuriozit, například nejdražší možnou koupí nebyla technologická novinka, ale zarámovaný dokument podepsaný Abrahamem Lincolnem za cenu 15 000 dolarů u stánku, který jinak prodával rámované filmové plakáty podepsané filmovými hvězdami. Proč by si lidé nekoupili za pár stovek dolarů plakát s autogramem celebrity, když už dají několik tisíc za domácí kino? My se ovšem zaměříme na produkty IT a elektroniku.

Video a audio

Philips Ambilight Surround

Philips je známým výrobcem televizorů, není proto divu, že i na CES si schoval ohlášení něčeho nového, konkrétně vylepšené verze Ambilight, Ambilight Full Surround. Ambilight obrazovky vyzařují kolem okraje obrazu slabé ambientní světlo, které vychází z barev na obrazovce a slouží jak k dokreslení atmosféry, tak ke zvýraznění toho, co se na obrazovce odehrává. Uživatel může tónování barev změnit, stejně jako využít osvětlení ke zkrášlení svého domova. Dříve se světlo linulo pouze ze bočních stran, nyní to bude ze všech částí obrazovky. Bude k dispozici i varianta s osvětlením ze tří stran, pro ty, jejichž televizor stojí třeba na stole. Plná verze bude k dispozici ve variantě se 42" LCD displejem, verze třístranová ve 42" a 50" verzi, cena od 3 000 po 4 000 dolarů. Abyste si na to vydělali, budete muset pracovat tolik, že na sledování televize nebude čas.

Nové LCD televizory Sharp

LCD televizory Sharp jsou na trhu oblíbené, proto není divu, že se objevují další modely, tentokrát rovnou 20 najednou, což se stávajícími činí dohromady 65. Kdo by to byl řekl, že je možno vyrábět a prodávat tolik typů LCD televizí?
Na vrcholku cenového kopce je za 16 000 dolarů Aquos 57" LC-57D90U HDTV s hi-end specifikací: rozlišení 1 080p (1 080 řádků neprokládaně), kontrastní poměr 1 500 : 1, odezva 4 ms a zobrazovací rozsah 176 stupňů, takže se před něj vejde kdekterá početná rodina. Máte čas do března, abyste našli zlatou žílu, jinak se budete asi muset spokojit s dostupnějšími kousky, což nebude vadit, pokud velkou rodinu nemáte. Například dvojice se zabudovaným DVD přehrávačem a obrazovkou o velikosti 20", resp. 26", rozlišení 1 366 x 768, cena 900 a 1 200 dolarů.
Kromě toho bylo u stánku Sharp k viděni několik ukázek ve stylu "podívejte, co dokážeme", například Network Aquos, technologie, která dokáže po drátech elektrického vedení přenášet internet, video a audio, prostě data. To je jedno ze zajímavých uplatnění již poměrně starého nápadu na využití drátů, které vedou takřka všude, ale jehož praktická aplikace vázne. Dokud mají energetické monopoly dostatečné zisky, zřejmě je nic netlačí k využití jejich sítě na něco jiného.

Nové DVD kamkordéry Hitachi

Společnost Hitachi doslova vybalila čtyři zcela nové kamkordéry UltraVision DVD. Jak již název napovídá, jedná se o digitální kamery používající jako záznamové médium DVD disky místo klasických pásek, které dosud odolávají náporu optického záznamu dat. Pro záznam fotografií je určena Secure Digital karta. Novinkou UltraVision je úplná kompatibilita i s počítači Apple.
Všechny modely mají možnost ukládat části videa jako statické obrázky pomocí Video-to-Photo Grab Tool, což je užitečná vlastnost, pokud není nutný přenos do počítače a editace ve specializovaném, obvykle dosti drahém programu. Displejem je 2,7" LCD, zobrazující obraz v poměru stran 16 : 9. Navigování mezi nahranými scénami ulehčuje galerie statických náhledů, odpadá otravné přetáčení. Podporovaná média jsou DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM a DVD+RW.
Modely se navzájem liší maximálním rozlišením a hloubkou zoomu, případně dalšími drobnostmi, cena se pohybuje v rozmezí 300 a 800 dolarů pro kousek s maximálním rozlišením 3,3 megapixelu, 2 016 x 1 512 pixelů pro foto a 10x optickým zoomem.

Efektní kamera HP

Hi-tech, ultra-tech, spec-tech... a co takhle něco pro lidi? Pro běžné uživatele, kteří chtějí efekty, ale nechtějí si hrát s obrazem v editačních programech? Takto asi uvažovali tvůrci v Hewlett-Packard, když sestrojili 8megapixelový fotoaparát R927, kompaktní přístroj s velkým 3" displejem a dostatkem výkonu pro úpravu obrazu. Použitelné efekty mají jasné názvy jako "solarize, vintage, ink dots, kaleidoscope a soft-edge", lze aplikovat i různé okraje. Pro americké zákazníky bude velmi zajímavý efekt umožňující optické zeštíhlení focených osob, a to za 400 dolarů. Již žádné redukční diety!

Tiny, aneb záznam a sledování HDTV na Apple

U nás málo známá britská firma Miglia Technology zahajuje prodej TVMini HD, zkráceně Tiny, zařízení umožňujícího sledovat a ukládat HDTV video na libovolném počítači Apple, a to za příznivou cenu 250 dolarů.
Tato vymoženost je zatím určena jen pro americký trh, který je nakonec dominantním odbytištěm pro podobné počítače. Externí krabička komunikuje s Macem pomocí program Elgatos EyeTV přes USB 2.0 kabel, součástí balení je i anténa pro příjem vysílání a využití dálkového ovládaní. Podporované rozlišení je do 1080i (1 920 x 1 080 px) v závislosti na výkonu Applu, přičemž nejvyšší rozlišení potřebuje dual G5 systém. Podporovány jsou vícejazyčné pořady a Dolby Digital audio. Jelikož TVMini HD používá EyeTV, můžete si záznam uložit a přenést do iPodu nebo Sony PlayStation Portable (PSP).

LG vstupuje na trh mobilního videa

Jihokorejská LG se rozhodla vstoupit na lukrativní severoamerický trh s mobilními zařízeními pro přehrávání videa, a to hned se třemi přehrávači, z nichž jeden slouží i k nahrávání. PM70 je vybaven 30GB diskem a umí i nahrávat, zbylé dva jsou "jen" přehrávače diskový JM53 a FM30 používají jako úložné médium paměťové karty. PM70 používá jako vstup běžný kompozitní video signál.
Hlavním konkurentem na tomto trhu je Apple se svým přehrávačem iPod, který hodlá LG trumfnout širší podporou různých formátů iPod používá vlastní DRM (digital rights management) systém, nazvaný FairPlay. Ten uživatele omezuje v nakládání se zakoupeným videem. LG hodlá využívat systém Microsoftu Janus DRM a chce uživatelům umožnit co nejširší možnosti v nakládáni s videem, což bude jistě silný trumf, spolu a s nahrávacími možnostmi PM70, který je vybaven druhou verzí operačního systému MS Portable Media Center a má 4,3" širokoúhlý displej a video výstup, takže není nutno se omezovat jen na malou obrazovku. Jeho cena je 550 dolarů, JM53 s 8GB diskem stojí 300 dolarů a flashový FM30 s 1GB paměti pak 200 dolarů.

Spousta možností domácího audiocentra

Domácí bezdrátová audio a video centra jsou trhákem, a to jak technologickým, tak hlavně marketingovým. Vzniká řada sestav využívajících Wi-Fi přenos dat.
Společnosti D-Link a Cisco Linksys představily takřka současně serverové audio platformy s integrovanými 802.11g Wi-Fi přístupovými body, i když oba používají k docílení téhož cíle odlišné cesty. V zařízení D-Link Wireless HD Media Server je integrovaný pevný disk a čtečka karet, Linksys Wireless-G Media Storage Link Router with Speed Booster (skutečně dlouhý název) přijímá data skrze USB. Tyto rozdíly znamenají i jiné koncové ceny, konkrétně D-Link se bude prodávat za 300 dolarů, Cisco za 130 dolarů. D-Link Wireless HD Media Server je navržen tak, aby šel bez problémů zařadit mezi sestavu domácí Hi-Fi věže, má tedy standardní rozměry a běžnou stříbrnou barvu. Kapacita disku je 100 GB a lze ho využít i pro uložení běžných počítačových dat, a to jak přes USB, tak Wi-Fi. Uložený obsah je rozesílán sesíťovaným kompatibilním adaptérům, tedy těm od D-Link a obecně jakýmkoli podporujícím standard UPnP AV (Universal Plug and Play Audiovisual). Přenášet je možné samozřejmě hudbu, běžné video a video o rozlišení 1 080i (prokládané HDTV). Server pracuje s formátem XviD, Windows Media Video 9 i s MPEG-2, MPEG-4 a Ogg Vorbis. Umí zacházet i s různou formou autorsky chráněnými soubory, ovšem ne s Apple iTunes, protože licenční poplatky pro formát Apple DRM (digital rights management) jsou příliš vysoké.
Jak již bylo zmíněno, Linksys media server neobsahuje pevný disk nebo čtečku karet, ty je nutno připojit přes USB port. Integrovaný přístupový bod podporuje technologii Linksys SpeedBooster, schopnou přenášet až 40 Mbit/s, což je více než je pro sítě 802.11g obvyklé. Data mohou být odesílána do jakéhokoli zařízení standardu UPnP.
Linksys také předvedl Wireless-G Music Bridge, Wi-Fi zařízení, které přijímá hudbu z PC skrze 802.11g a posílá ji dále kabely domácím hudebním přehrávačům, případně po kabelech optických. Narozdíl od některých podobných adaptérů umí tento přijímat a přehrát jakékoli zvukové formáty, které umí přehrát zasílající PC, funguje prostě jako externí zvuková karta.

Sony hledá rovnováhu

Nedávný poprask kolem systému ochrany proti kopírování uplatněnému na hudebních CD vydavatelstvím Sony BMG Music Entertainment vedl předsedu a generálního ředitele celého Sony Howarda Stringera k prohlášení na CES, ve kterém vyjádřil potřebu citlivé rovnováhy mezi potřebami zákazníků a právy hudebních interpretů. Doslova řekl, že chápe, že veřejnost považuje jejich kroky proto kopírování za zbytečně přísné.
Celý skandál vznikl koncem minulého roku po zjištění, že protikopírovací systém Sony se sám nainstaloval na uživatelský počítač, a to bez jeho vědomí, navíc s použitím krycích technik, které ztěžovaly jeho odhalení a odstranění. Poté se do centra pozornosti dostal druhý ochranný systém Sony zvaný MediaMax, kdy společnost přestala vyrábět disky kódované systémem XCP, když se po síti rozšířil hackerský program, využívající zranitelnost počítače způsobenou právě tímto systémem.
Ředitel Sony dále vyjádřil obavy nad negativním dopadem této události na celý koncern Sony, i když Sony BMG je jen jednou jeho součástí, navíc společným podnikem s hudebním gigantem Bertelsmann AG.

Google Video

"Poskytování obsahu" je bylo jedním ze zaklínadel veletrhu CES a ani největší vyhledávací portál Google neodolal tomu, svézt se na módní vlně digitální zábavy. Podle očekávání spustil novou službu, spočívající v možnosti stahovat video záznamy.
Google VideoStore umožňuje zákazníkům zakoupit a stáhnout film a video od poskytovatelů jako například CBS Broadcasting a National Basketball Association (NBA). GVS bude vlastně virtuálním tržištěm, kde si nabízející zvolí co, kolik, za jakou cenu a jakou formou nabídnou, ať již k prodeji či jen pronájmu.
Google také ukázal svůj Google Video Player, což je přehrávač použitelný právě i s videem a hudbou získanou od jejich služby a od vysílacích společností jako Independent Television News, The Charlie Rose Show, Sony BMG Music a další. Služba Google Video tu je již rok, nicméně jen jako způsob vyhledávání televizních programů a uploadování videa na internet.
Společnosti, jejichž aktivity se ve velké míře točí kolem internetu, jako (kromě Googlu) z Yahoo, Apple a Microsoft, stále častěji poskytují uživatelům prostředky ke stahování a kupování televizních pořadů, filmů a hudby, a to jak do stolních počítačů, tak přenosných přehrávačů. Řada takových přenosných vymožeností byla na CES k vidění a slyšení.
Samotné "odhalení" Google Video stahovací služby nebylo zase tak překvapivé, jak by se mohlo zdát, kolovaly totiž různé potvrzené zprávy a samotní lidé z Googlu rozdávali během veletrhu trička s nápisem "Google Video". Pro někoho bude možná užitečnější balík programů připravený Googlem, který je určen zejména začínajícím uživatelům internetu, ale ocení ho jistě i ti pokročilejší. Google Pack je ke stažení na adrese http://pack.google.com a obsahuje základní sadu volně šířitelných programů: Mozilla Firefox, Ad-Aware SE Personal, Google Desktop, Google Toolbar, Picasa, Google Earth a Adobe Reader 7.
Portál Google je známý svojí vtipnou a nápaditou firemní kulturou i reklamními aktivitami a nezklamal ani na letošním ročníku CES. Jeho šéf přijel na show na zádech robotického automobilu sestrojeného studenty Stanfordské univerzity, na sobě měl bílý laboratorní plášť a modré džíny. Svůj čas na pódiu využil nejen k propagaci služeb svého portálu, ale připomenul pro něj důležitá sociální témata, jako všeobecně dostupné internetové připojení a program stodolarových notebooků pro děti v zemích s nedostatečnou počítačovou gramotností.
Google také ukázal, že jakožto jeden z internetových velikánů má dostatek mediální síly k podpoře svých nových produktů. Prezident CBS Les Moonves se zde objevil, aby podpořil novou dohodu své společnosti s Googlem, podobně se na pódiu na chvíli zjevil Kenny Smith, bývalý hráč NBA a nynější hvězda televizní show "Inside the NBA".
Nejveselejší však bylo účinkování komika Robina Williamse. Ten vystupoval v roli imaginárního experimentu s "lidským vyhledávačem", kdy mu Page nadhazoval vyhledávaná slova a Williams chrlil asociace s nimi spojené, jako by to byl skutečný vyhledávač, přitom měl na hlavě barevný klobouk.

Blu-ray a HD-DVD

Jsou oblasti, kde je konkurenční boj pro trh dobrý a zdravý, nicméně v nejedné situaci to neplatí, a to se týká i souboje standardů. Boj mezi nástupcem technologie DVD pro video a záznam, tedy mezi Blu-ray a HD-DVD, je špatný pro všechny: pro vývojáře, výrobce i zákazníky.
Neschopnost dohodnout se znamená, že budeme svědky vleklého tržního boje gigantů, z něhož ani zákazník nebude mít žádný užitek. Blu-ray je podporováno zejména společností Sony, Samsung, Sharp, HD-DVD pak prosazují Toshiba, NEC, Intel a Microsoft, ačkoli je jasné, že Intel ani Microsoft nebudou ve svých ostatních produktech Blu-ray bojkotovat, už jen proto, že by to bylo na protimonopolní žalobu.
Běžné DVD uloží 4,7 GB dat, Blu-ray 25 GB a HD-DVD 15 GB, lze ovšem očekávat snahu o navýšení kapacity. Jinak jsou si ovšem oba formáty dost podobné, navzdory tomu však nedošlo mezi zúčastněnými k dohodě. rozhodli se tedy nechat volbu na zákaznících, tedy situace podobná osmdesátým letům, kdy došlo k bitvě mezi VHS a Betamax. Sony bude ve své komunikaci s veřejností sázet na přesvědčování, že Blu-ray představuje revoluční zlepšení, řádový pokrok oproti DVD, zatímco HD-DVD je jen zlepšením dílčím.
Je pravděpodobné, že první Blu-ray přehrávače se za svým konkurentem o něco opozdí, plyne to přinejmenším z toho, že společnost Toshiba, součást skupiny podporující HD-DVD, ohlásila zahájení prodeje dvou prvních samostatných HD-DVD přehrávačů v USA v březnu, za ceny 500 a 800 dolarů. Sanyo uvede na trh první přehrávače ve druhé polovině roku.
Na opačné straně Sony, hlavní opora Blu-ray, předvedla své prototypy a ohlásila plány na zahájení prodeje počátkem léta, ovšem bez uvedení očekávané ceny. Sharp, další ze skupiny Blu-ray, hodlá počkat přinejmenším do poloviny roku a Panasonic je na tom podobně. Philips se chystá na druhou polovinu roku, vše bez údajů o ceně. Pioneer zmínil cenu a datum svého přehrávače řady Elite brand červen, 1 800 dolarů. S chystanou PlayStation 3 je možné, že na trhu bude k dostání konzola s Blu-ray mechanikou dříve než samostatná Sony optika.

Verbatim se připravuje na Blu-ray

Společnost Verbatim, známý výrobce CD a DVD disků, vlastněná firmou Mitsubishi, dala na vědomí, že je připravena k sériové výrobě Blu-ray disků, pouze čeká na první mechaniky. První kousky budou jednorázově zapisovatelné i přepisovatelné, kapacita bude 25 GB. 50GB budou následovat později tento rok.
HD-DVD na notebooku
Společnost Toshiba je známá svou umírněností v prohlášeních, v údajích a vychvalování svých chystaných produktů. Nicméně občas se někdo z firmy neuhlídá, a tak měl PC World možnost pohlédnout na budoucí trumf Toshiby v oblasti přenosných počítačů Qosmio, stroj vybavený HD-DVD mechanikou. A když už to bylo venku, udělala z toho Toshiba velkou show.
Kromě přehrávání HD videa lze Qosmio využít i k jejich přehrávání na televizní obrazovce. Vnitřek je osazen technologií Intel Centrino Duo (kódové označení "Napa"), jehož základem je dvoujádrový procesor. Není to sice potvrzeno, ale Qosmio by se mělo začít prodávat spolu s prvními HD-DVD mechanikami Toshiba, tedy v březnu.

Licencování Blu-ray začalo

Středa byla význačná prohlášením Blu-ray Disc Association, že všechny standardy první generace Blu-ray jsou hotové a může začít udělování licencí. Jako první je k dispozici BD-ROM, read-only verze BD disků, dále BD-R a verze 2.0 BD-RW, tedy přepisovatelného disku.
Standardy jsou hotovy, prodej mechanik za dveřmi, posledním kouskem skládačky je copyright management. Součástí AACS (Advanced Access Content System), tedy skupiny zodpovědné za zpracování systému copyrightu, jsou IBM, Intel, Microsoft, Panasonic, Sony, Toshiba, Walt Disney co. a Warner Bros.

HD-DVD pro Xbox 360

Microsoft plánuje nabídnout přídavnou HD-DVD mechaniku pro svou herní konzolu Xbox 360. Zákazníkům to přinese možnost sledovat HDTV filmy na konzole a obrazovce. Datum ani cenové rozmezí není známo, takže cena samotného prohlášení spočívá zejména v potvrzení podpory Microsoftu pro technologii HD-DVD, přičemž samotná konzola Xbox 360 byla konstruována již s podporou pro HDTV hraní a sledování videa. Jde také o reakci na chystanou novou generaci hlavního konkurenta Sony PlayStation 3, high-definition konzolu, ovšem vybavenou optickou technologií Blu-ray Disc.

Prvních 20 filmů pro Blu-ray

Divize zábavy společnosti Sony hned na začátku veletrhu vyjmenovala dvacet filmových titulů připravených vyjít na Blu-ray discích. Což samo o sobě není nějaký technologický zázrak, spíše to má posílit úlohu Blu-ray v zákaznickém veletržním reji, kdy si nejeden z koupěchtivých bude lámat hlavu s tím, za co utratit roční prémie.
Ony tituly jsou: The Fifth Element, Bram Stokers Dracula, Desperado, For a Few Dollars More, The Guns of Navarone, Hitch, House of Flying Daggers, A Knights Tale, Kung Fu Hustle, The Last Waltz, Legends of the Fall, Resident Evil Apocalypse, Robocop, Sense and Sensibility, Stealth, Species, SWAT, XXX, Black Hawk Down a The Bridge on the River Kwai.
Jakmile budou k dispozici mechaniky, začnou se dodávat i filmy. Je jisté, že k nim zpočátku bude jeden či několik filmů v ceně. Jejich samostatná cena by se neměla zásadně lišit od DVD, tedy směrem nahoru. Například Dracula bude vybaven několikakanálovým nekomprimovaným zvukem, Černý jestřáb sestřelen a Most přes řeku Kwai budou vydány na 50GB dvouvrstvých discích. Dodavatelé obsahu mají možnost volby ze tří kompresních formátů, MPEG2 jak ho známe z DVD, potom novější VC1 a MPEG4 AVC. Sony bude používat MPEG2, protože má údajně nejlepší obraz. Nové formáty budou aktuální volbou, až budou lépe vyzkoušeny. I tak je začátek prodeje Blu-ray riskantní je tedy lepší osvědčený formát. Každopádně na discích je místa dost.
Tituly budou postupně přidávány a na discích budou k dostání i hry založené na Javě, tedy budou provozovatelné nezávisle na operačním systému.


Internet a komunikace

Spolupráce Philipsu a Skype

Každý den veletrhu je ve znamení firemních prohlášení, oznamujících nové vylepšené výrobky a služby, avšak nejen to: předmětem prohlášení může být i podpora jiným společnostem či jejich technologiím či produktům. Hned počátkem veletrhu deklarovali zástupci společnosti Philips, že rozšiřují svou podporu VOIP, konkrétně v partnerství s divizí Skype společnosti eBay a Microsoftem. Skype je aplikací technologie uskutečňování telefonních hovoru přes internet, kdy dva uživatelé sítě Skype spolu mohou komunikovat zadarmo, volání mimo síť je pak zpoplatněno.
Vkladem Philipsu je souprava VoIP321, vyvinutá v kooperaci se Skype, která umožňuje telefonovat jak přes telefonní síť, tak přes internet. Uvnitř se nachází programové vybavení Skype, což nabízí podobné možnosti jaké běžné Skype pro PC.

Přenosné počítače

První Palm se systémem Windows

Pozornosti se na veletrhu těšil první Palm vybavený nikoli firemním operačním systémem, ale konkurenčním, tedy MS Windows Mobile. Nejde o trvalý přechod, ale o ojedinělý počin s cílem dostat hardware Palm i k lidem, kteří se od svých Windows prostě nejsou schopní pohnout k jinému operačnímu systému, byť rychlejšímu.
Kromě tohoto prvenství drží Palm Treo 700w i další jako první svého druhu je schopen komunikace CDMA2000 EV-DO (Code Division Multiple Access 2000, Evolution Data Only), která nabízí řádově vyšší rychlosti než GSM, GPRS a dřívější verze CDMA, které ovšem Treo 700w také podporuje. Hmotnost je 180 gramů, rozměry 58 x 113 x 23 mm, procesor Intel
Xscale pracuje na frekvenci 312 MHz, paměť 128 MB, displej 240 x 240 pixelů (což je na dnešní dobu poměrně málo a je to s podivem, když jiné produkty Palm zvládají mnohem vyšší rozlišení). Potěší integrovaný 1,3MPIX fotoaparát, umožňující i zachytávání videa, samozřejmostí je slot pro paměťové karty, Bluetooth a USB. Cena bude v rozmezí 400 až 500 dolarů, v závislosti na prodejci a různých slevách.

Nintendo do aut

Společnost Nintendo ohlásila spolupráci s výrobcem automobilové elektroniky, firmou Visteon, který formou licence použije GameBoy Advanced jako součást nového přenosného herního systému pro znuděné pasažéry. Tento zábavný systém, jakási elektronická chůva, bude kromě CD a DVD pracovat i s herními cartridgy GameBoy Advanced. Dockable Entertainment System připomíná malý notebook nebo přenosný DVD přehrávač s obrazovkou širokou 10,2 ". Využít ho lze jako notebook, nebo ho lze vložit do dokovací stanice uvnitř střechy automobilu. Obrazovka potom směřuje dolu a umožňuje pohodlné sledování videa nebo hraní her. Součástí výbavy jsou bezdrátová sluchátka a dálkové ovládání, samozřejmostí je i multiplayer. Vzhledem k dosavadní spolupráci Visteonu s automobilovými výrobci lze očekávat, že by se tento herní systém mohl objevit u výrobců jako BMW a Nissan.
Není to první případ, kdy Nintendo licenčně spolupracuje s jinými firmami, k podobné situaci došlo například u hotelových zábavních sestav nebo u zařízení pro zábavu leteckých pasažérů.
Elektronické knihy Sony

Je známé, že čtení textu z obrazovky je zhruba o čtvrtinu pomalejší než z knihy, není tedy divu, že se výrobci snaží skloubit výhody obou. Sony tak činí svým novým produktem The Sony Reader. Jde o zařízení velikosti knihy, schopné uložit stovky knih a následně je zobrazovat stránku po stránce na displeji, který využívá nové technologie elektronického inkoustu, čímž se razantně snižuje vyzařování a zvyšuje stabilita obrazu, čímž umožňuje delší a rychlejší čtení.
Elektronické knihy jako takové nejsou novým nápadem, nicméně doposud se jim nepodařilo prosadit se ve větší míře, mimo jiné kvůli problémům s životností baterií, která je relativně krátká, je-li nutno napájet klasický LCD displej. LCD displeje mají také problém při zobrazování ve slunečním světle, resp. v jasném denním světle.
The Sony Reader se začne prodávat v dubnu, jeho cena se bude pohybovat v rozmezí 300 až 400 dolarů. První kousky budou velikosti paperbacku a jen o něco silnější. Zařízení samozřejmě umožňuje zoom, což nejednomu člověku usnadní čtení.
Elektronický inkoust se skládá z milionů pozitivně nabitých bílých částic a negativně nabitých částic černých, které tvoří v průzračné kapalině suspenzi. Následně v závislosti na napětí proudu vystupují do popředí určité barevné částice. Takto lze vytvořit čtyři odstíny šedé, při rozlišení 170 bodů na palec, tedy více než dvakrát větším než nabízejí běžné displeje a zhruba stejně jako rozlišení novinového tisku.
Na rozdíl od běžných LCD monochromatických displejů, které potřebují energetický příkon stále (například kalkulátory), je elektronický inkoust napájen jen tehdy, když je třeba obraz změnit, takže i když elektronickou knihu vypnete, stále ukazuje poslední nastavený obraz. Provoz na jedno nabití baterie se tedy nepočítá na čas, ale na otočení stránek. Integrovaná lithium iontová baterie vydrží zhruba 7 500 zobrazení, než je nutno ji znovu nabít, a to buď adaptérem, nebo USB kabelem. The Sony Reader zobrazuje kromě elektronických knih také PDF dokumenty, JPEG obrázky a zprávy RSS, datovým úložištěm je paměťová karta.

Intel Centrino Duo

Podle očekávání představila firma Intel veřejnosti první notebooky založené na procesoru Centrino Duo (dřívější označení Napa) a domácí PC zaměřené na zábavu a video (Viiv).
Duální procesory změnily svá jména. Yonah, předchozí jméno dvoujádrového procesoru Intel M, je nyní prostě Core Duo. Platformu popisujeme blíže na straně 120.

První notebooky Centrino Duo

Fujitsu ohlásila první laptopy vybavené procesorem Centrino Duo, a to LifeBook N6410 a LifeBook E8110. Nový procesor znamená i novou čipovou sadu, a to Mobile Intel 945 Express Chipset, a bezdrátové síťové připojení PRO/Wireless 3945ABG. LifeBook N6410 obsahuje dva disky s celkovou kapacitou až 320 GB, což je u notebooku neobvyklé a potvrzuje to, že v dohledné době budou novými duálními procesory Intel vybaveny jen počítače dražší třídy. Kromě Fujitsu jsou na světě i podobně vybavené počítače Gateway, NX860 pro domácí a kancelářské využití, M685-E pro majetnější manažery.

Samsung a možnosti pamětí NAND

Společnost Samsung nastínila na CES vizi využití svých flash pamětí NAND i mimo hlavní současnou oblast, kterou je ukládání dat v přehrávačích iPod. Podle mnoha odvážných vizí by dokonce mohly jednou nahradit DVD jakožto hlavní médium pro ukládání videa. Jisté je, že paměťové sloty MMC budou dnes mnohem častěji k vidění u zařízení, jako jsou mobilní telefony.
Aby se rozšířilo uplatnění karet NAND MMC, umožňují kromě hudby uložit i licenční informace a kopírovací omezení, mohou tedy lépe získat podporu velkých poskytovatelů obsahu. Dlouho nebyly flash paměti dostatečně velké pro ukládání filmů, doba je však jiná. MMC karty jsou již k dostání i v kapacitě 2 GB.
Možná zajímavější oblast využití představuje disková cache pro notebooky, kde nejen urychluje činnost disku, ale šetří i baterie. Za dva až tři dolary vynaložené na urychlovací paměť NAND lze prodloužit výdrž baterie o 20 až 30 minut, a to tím, že se snižuje frekvence přístupu k disku, přitom není nutné vynakládat energii na udržování dalších operační paměti RAM.
Samsung State Disk sestavený z NAND flash má dohromady kapacitu 16 GB a již si našel uplatnění jako alternativa pevných disků v přenosných počítačích. V současné době společnost masově vyrábí 4GB paměťové čipy, nicméně postupně převáží 8GB a koncem roku 2006 16GB čipy.

Chytré USB disky

USB flash disky jsou kolem nás už delší dobu a jejich vývoj logicky pokračuje směrem, kdy budou více než jen novým floppy diskem. Například Royal Consumer Information Products vypouští řadu disků EZVue Vista, které kromě samotného úložného prostoru obsahují integrovaný dvouřádkový displej, ukazující jména uložených souborů, což je vhodné zejména pro lidi vlastnící řadu USB disků, kteří si chtějí být jisti, že si vzali zrovna ten, jehož potřebují. Je to dobré pro každého, kdo chce mít přehled, aniž by musel disk stále připojovat k počítači. Cena této novinky začíná na 50 dolarech za 128MB verzi, končí u 150 dolarů za verzi o velikosti 1 GB.
Dalším chytrým USB diskem je JumpDrive Mercury známého výrobce podobných zařízení Lexar Media. Ten obsahuje ukazatel zaplnění (kapacity, chcete-li), nejde však o LCD displej ale o "elektronický papír", jehož základem je elektronický inkoust E Ink, stejně jako u zmíněné elektronické knihy Sony. Mercury bude k dispozici s kapacitou 1 a 2 GB, pro náročnější je připraven 4GB JumpDrive Lightning se 150x zvýšenou rychlostí zápisu, 1GB JumpDrive TouchGuard, USB disk s integrovanou čtečkou otisku prstů. Ceny společnost na CES nezveřejnila.

Multitelefon

Nejnovějším "konvergenčním zařízením" (PDA, mobilní telefon, kuchyňská výlevka) od Samsungu a Verizon Wireless je SCH-i830. Telefon obsahuje qwerty klávesnici, e-mailového klienta, přístup do CDMA EV-DO sítě a samozřejmě GSM, dále Bluetooth, slot pro paměťovou kartu a stereo reproduktory. Operační systém je Windows Mobile OS, zvýhodněná cena při dvouleté smlouvě činí 600 dolarů (ano, takové záležitosti najdete i v USA). Bylo by zajímavé znát údaje o výdrži baterie, ty však zveřejněny nebyly.

Výzkum a vývoj

Na CES nebyly k vidění či slyšení jen koncové produkty, ale i věci ve stádiu výzkumu a vývoje, cílem jejichž prezentace je informovat potenciální firemní zákazníky, investory a samozřejmě i zákazníky koncové, i když to až v druhém plánu.

Focení ve tmě bez blesku?

Přístroje využívající zbytkového světla k pozorování a záznamu jsou známé již delší dobu (nokvizory). Jejich uplatnění ve spotřební elektronice se může zdát logické, avšak i toto je provázeno problémy. Jedním z nich je například problém v barevném zachycení, protože zbytky světla obvykle stačí pro černobílý záznam. Tyto potíže byly dobře patrné ve stánku společnosti Planet82.
Její lidé tam ukazovali skupinku pohybujících se hraček v přítmí až ve tmě, lidské oko těžko něco vidělo, avšak na monitoru byly objekty jasně rozeznatelné. Běžná CCD kamera přitom zobrazila jen černo. Jak již bylo naznačeno, obraz byl černobílý a občasné vertikální linie ho zamlžovaly obraz, nicméně to vše by mělo být odstraněno, a pokud bude vše pokračovat dobře, již brzy se dočkáme cenově dostupných kamer schopných provozu ve tmě.

Palec místo hesla

Přejeďte palcem po malém proužku bronzové barvy, a hle, zamknutý počítač vám umožňuje vrátit se k práci.
Jestliže někdy dosáhneme situace, kdy si nebudeme muset pamatovat spoustu hesel potřebných k dosažení desítek míst a vykonání desítek činností, potom to bude díky biometrickým skenerům podobným těm, které vyrábí společnost s příhodným názvem Authentec. Na veletrhu byl představen její nový skener 1610, který je jen několik milimetrů vysoký a o něco užší než lidský palec.
S výrobními náklady pod pět amerických dolarů jsou tyto skenery hitem a objevují se integrované v myších, PCMCIA kartách, USB discích a podobně. Už je jimi vybaveno i několik prodávaných laptopů a v Asii je módní je dávat do mobilních telefonů. Popravdě řečeno, nejsou perfektní, což dokazují nedávné zprávy o zneužívání a nabourávání biometrických skenerů. Nicméně je to rozhodně směr vývoje, který má slibnou budoucnost.

Stolní počítače

Vize Billa Gatese

Bill Gates, hlava společnosti Microsoft a její šéfinženýr, vyjevil na veletrhu své vize blízké digitální budoucnosti. Pokud bychom měli budoucnost posuzovat podle show zorganizované Microsoftem, zamotala by se nám hlava. Gates na diváky vybalil horu přístrojů, vybavení, softwaru, zkratek a názvů, to vše s cílem umožnit zákazníkům přístup k digitálním médiím kdykoli, kdekoli a z celé palety zařízení.
Gates začal svou přenášku poznámkou, že jím předvídaná skutečnost se velmi blíží realitě, a to na virtuálním příkladě, kde si z domova vzal řadu inteligentních bezdrátových přístrojů a přinesl je do kanceláře a následně na letiště. V promítané prezentaci si Gates doma na obrazovce přenesl zprávu ze zpravodajského kanálu do mobilního telefonu, pak použil futuristickou výbavu kanceláře, které dominovala plochá obrazovka zobrazující různé aplikace, aby se spojil s řadou spolupracovníků přes video-chat, zatímco stále sledoval zprávy v televizi.
V jiné ukázce položil na letišti telefon na plochou obrazovku a informace z telefonu se na ní objevily. Jen pomocí otisku svého prstu se pak dostal k informacím uvnitř telefonu, následně pracoval až do doby odletu, na kterou ho upozornil údaj o odletu, zobrazený na displeji.
Výsledný dojem byl sice imponující, ne však příliš realistický. Rozhodně nejde o blízkou budoucnost, někdo například namítal, že cena podobného vybavení je taková, že si ji může dovolit právě jen Bill Gates a možná za nějakou dobu významní boháči. Také je otázkou, zda bude mít člověk vůbec možnost a čas všechny tyto vymoženosti využít.
Vzhledem k povaze veletrhu napadalo zúčastněné především využít předvedené vynálezy v oblasti domácí zábavy, takže častým předmětem hovoru byl operační systém MS Windows Media Center a také technologie, v souvislosti s nimiž Bill Gates oznámil několik nových partnerství Microsoftu. Jedním takovým je roční spolupráce se společností DirectTV, díky čemuž bude možné real-time přehrávat (stream) jejich vysílání rovnou do WMC (Windows Media Center) a tento uložit a nahrávat do mobilních zařízení, samozřejmě vše bude patřičně bezpečnostně ošetřeno. I toto bylo předvedeno, každopádně streamování videa do počítače a jeho uložení si dokáže představit kdekdo.
Digitální hudba je tahounem penetrace digitalizace do domácností a jejího propojení s internetem, i to samozřejmě bylo tématem prezentace, na níž se objevil, ačkoli velmi krátce, Justin Timberlake, populární hudební hvězda MTW, aby propagoval stahování hudby z MTW Networks, samozřejmě integrované s Windows Media Player 11.
Bill Gates mluvil také o technologiích, jejichž využití je sice otázkou delší doby, ale podle zasvěcených je jejich vývoji v MS přikládán značný význam. Jde o Tablet PC a IPTV (Internet Protocol Television). Gates ujistil posluchače, že budoucí operační systém Vista bude Tablet PC podporovat a že jejich záměrem je prosadit Tablet PC mezi širokou veřejnost. Tablet PC byl vypuštěn před několika lety také na CES, nicméně jeho obchodní úspěch zaostal za očekáváními Microsoftu. Nástup internetové televize byl zbržděn kvůli několika nezdarům v roce 2005, nicméně v tomto roce by mělo dojít k urychlení vývoje této technologie.

Další výrobce pro Xbox 360

Jednou z informací od Microsoftu bylo, že kvůli velké poptávce po Xbox 360 přibírá dalšího výrobce této své konzoly, konkrétně se ke stávajícím Wistron a Flextronics přidá společnost Celestica. Je známo, že od listopadového zahájení prodeje má Microsoft problémy s uspokojováním poptávky, a to jak v Evropě, tak zejména v USA. V Japonsku je poptávka relativně slabá, což je pochopitelné vzhledem k silné pozici domácí Sony PlayStation 2.

Přenosný velikán Seagate

Mnoha lidem bez problému stačí k používání počítače malý disk, pro někoho je však nedostatek místa každodenním problémem, a to jak doma, tak třeba na cestách. To dobře vědí i lidé ze společnosti Seagate, proto na veletrhu nabídli k vyzkoušení nový přenosný disk s upravenou technologií záznamu. 160GB přenosný disk váží méně než půl kilogramu a bude k dostání za 380 dolarů. Je to poslední z řady přenosných disků, určených zejména jako přenosná bezpečností záloha, avšak se změněnou technologií tzv. kolmého zápisu. Klasicky ukládají disky data od začátku po konec, od středu po vnější okraj, kolmý zápis tak však činí kolmo od středu, což zvyšuje úložnou kapacitu. Takové disky jsou již využívány v přenosných přehrávačích a podobných zařízeních, nicméně nyní se zdá, že jejich nástup do hlavní diskové kategorie bude rychlejší, než se předpokládalo. Kromě tohoto disku Seagate prezentoval i nový záložní 500GB eSATA disk, ovšem bez podrobností o jeho ceně.
NVidia QuadSLI

Provozovat dva grafické čipy najednou, to je již dávno realizovaný nápad. Společnost NVidia proto pokročila dále a prezentovala hned čtyři spojené hi-end GPU 7800 GTX na své mateřské desce nForce4 SLI X160. Praktická realizace spočívá v tom, že řešení Quad-SLI používá dvě 1GB grafické karty, z nichž každá je osazena dvěma procesory. Tato technologie by měla být širší veřejnosti k dispozici na jaře a náruživým hráčům umožní plynule prakticky cokoli, až do rozlišení 2 560 x 1 600. Antialiasing je až 32x a ansiotropní filtrování 16x. Zatím je tato sestava k dispozici nejzámožnějším hráčům například v sestavě Dell XPS 600 Renegade, viz níže.

Záložní Maxtor 1TB

I výrobce pevných disků Maxtor měl na CES připravenu řadu nových výrobků, mezi jinými například řadu externích záložních disků Maxtor OneTouch III o kapacitě až jeden terabajt při cenách 160 až 900 dolarů, podle kapacity. Jde o disky "one-touch", tedy uzpůsobené k rychlému zálohování dat. Připojení závisí na typu: USB 2.0, USB 2.0 a FireWire 400 a USB 2.0, FireWire 400 a FireWire 800 pro nejrychlejší přenos dat. Také byla oproti předchozím modelům snížena úroveň hlučnosti, stejně jako byla zvýšena odolnost proti nárazům.

Prototyp, který má šokovat a trumfnout konkurenci, to je novinka společnosti Matsushita (Panasonic), která na CES určitě nezapadla. Pravda, je to jen o palec více než dvě největší konkurenční obrazovky (LG Electronics a Samsung), ale každý palec se počítá, když jde o publicitu a o to, prodat ještě větší obrazovku do senátu České republiky pro zobrazování menu s jídlem. Zatím je nejisté, zda tento obr zůstane jen jako prototyp, nebo bude uveden do výroby. Jisté každopádně je, že do většiny obývacích pokojů se nevejde. Rozlišení obrazu je 1 920 x 1 080 px, kontrastní poměr činí 3 000 : 1.

Nové digifoto Fujifilm

Společnost Fuji Photo začíná s prodejem čtyř nových digitálních fotoaparátů značky Finepix, v cenovém rozmezí 150 až 380 dolarů. Nejdražší model FinePix V10 je vybaven 5MPX senzorem a světlocitlivostí až 1 600 ISO, hledáček je třípalcový LCD, který svůj jas automaticky přizpůsobí jasu okolí tak, aby i ve světle byl obraz jasně viditelný. Ukládání je možné přes slot xD-Pircure Card, optický zoom je 3,4", dále podpora rychlého focení s bleskem i bez, kdy si je následně možno vybrat, který záběr lépe odpovídá vašemu vkusu.
FinePix A400 s rozlišením 4 MPX a podobný A500 s 5MPX senzorem jsou oba zaměřeny na začínající fotografy. Oba jsou vybaveny trojnásobným optickým přiblížením, 12MB vnitřní pamětí a řadou přednastavených módu focení, jejich cena činí 150, resp. 180 dolarů.
Šestimegapixelový F470 je tenčí než dva centimetry, aby se dal pohodlně přenášet třeba v kapse u košile. Kromě přídavné karty slouží k ukládání i 16 MB vnitřní paměti, nabídne i 2,5" displej a automatickou regulací jasu. Cena 280 dolarů.

Jak vyrobit z iPodu videorekordér

Jednoduché ani levné to nebude, nicméně pro zájemce připravila společnost Advanced Technology Office produkt iSee 360i, rekordér, který využívá Apple iPod pro uložení záznamu, tedy vlastně jako přenosný disk. iSee 360i by měl spolupracovat s iPod, mini iPod a iPod nano, předpokládaná cena je 250 dolarů. iSee 360i obsahuje 3,6" LCD displej, má vlastní baterii a umí nahrávat z jakéhokoli analogového video signálu, výstupní formát je MPEG-4. Zajímavé je, že software pro Apple ještě není hotov, jen pro Windows.


Nano-zabiják

Společnost Sandisk představila dva nové flashové hudební přehrávače, které mají být účinnou zbraní proti Apple iPod. Jak se zdá, tento přehrávač s jablkem sjednocuje spoustu konkurenčních firem v boji proti němu, každý se snaží ho nějak překonat, získat nespokojené uživatele a samozřejmě pozici na trzích mimo USA, kde iPod nezaznamenal takový komerční úspěch.
Sandisk Sansa e200 je rozměrově na úrovni svého konkurenta, jen o něco silnější 1,3 cm. Displej má 1,8" LCD, což je také o něco více než 1,5" u iPod nano. Na prodejní pulty se dostane v březnu, a to s kapacitou 6 GB a cenou 250 dolarů. Model e250 má kapacitu 2 GB a předpokládanou cenu 200 dolarů, 4GB kousek je za 250 dolarů. Konkurence nabízí 2GB kousek za 200 dolarů a 4GB za 300.
Sandisk také vydal řadu menších přehrávačů, nikoli náhodou podobných Apple iPod Shuffle, vybavených malým barevným displejem, jako reakci na nespokojenost zákazníků s absencí displeje u zmíněného iPod Shuffle. 1GB Sansa c140 stojí 120 dolarů, 2GB c150 170 dolarů. Apple nabízí 512MB iPod Shuffle za 100 dolarů a 1GB verzi za 130 dolarů.První Toshiba HD-DVD v březnu
Událostí CES bylo oznámení Toshiby, že prodej HD-DVD přehrávačů začne v USA již v březnu. První dva typy jsou HD-A1 za 500 dolarů a HD-XA1 v ceně 800 dolarů. Cena základního přehrávače je překvapením a pohybuje se na dolní hranici odhadů. Jde tedy o cenu, jejímž účelem je co nejrychlejší prosazení HD-DVD na trhu, každý prodaný kousek se počítá.
Oba přehrávače podporují výstupy v kvalitě 720p a 1 080i (720 řádků progresivně
a 1 080 řádků prokládaně) na HDTV televizní obrazovku, popřípadě na jiné zařízení, pokud je vybaveno HDMI vstupem (High Definition Multimedia Interface). Je možné i přehrávání DVD disků. Možné zvukové výstupy jsou Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS a DTS HD. Dražší HD-XA1 má čtyři procesory pro zpracování zvuku.
Původně Toshiba plánovala zahájení prodeje HD-DVD již koncem roku 2005, aby stihla vánoční nákupní šílenství, ale toto zhatilo prodlení ve vývoji systému proti kopírování.

Samsung urychluje svůj Blu-ray

V reakci na upřesnění data zahájení prodeje HD-DVD a také ve snaze využít nekonkrétních prohlášení svých konkurentů si lidé ze Samsungu pospíšili s konferencí, kde uvedli nezvykle konkrétní údaje o začátku prodeje své Blu-ray mechaniky, a to v dubnu tohoto roku, což je o dost dříve, než konkurenční mechaniky chystané až někdy na polovinu roku.
Přehrávač BD-P1000 bude za cenu 1 000 dolarů schopen výstupu HD videa na HDMI (High-Definition Multimedia Interface) v rozlišení 720p a 1 080i. To je stejně jako ohlášené HD-DVD kousky od Toshiby a znamená to, že ani jeden z prvních přehrávačů nebude zvládat výstup signálu v plné kvalitě 1 080p. Lidé ze Samsungu jasně řekli, že podpora režimu 1 080p byla nechána stranou ve prospěch urychleného uvedení na trh. To ovšem může také znamenat, že si lidé počkají na další, plně vybavený model, popřípadě zvolí konkurenční od Toshiby. 1 080p model Samsung bude k dostání v polovině roku za předpokládanou cenu 1 800 dolarů. I uvedení prvního modelu se však může zdržet, pokud nebude včas hotov obslužný software BD Java.

Více možností pro VOIP

Jedním z dobře viditelných jevů na CES bylo seskupování výrobců a poskytovatelů internetového telefonování, tedy VOIP (Voice over Internet Protocol), ve snaze prosadit tuto technologii jako plnohodnotnou náhradu klasických telefonů (ať již drátových či mobilních).
Například severoamerický poskytovatel VOIP služeb Vonage Holdings a eBay/Skype Internet nezávisle na sobě ohlásily svoje nová zařízení nebo plány rozvoje ve spolupráci s výrobci elektroniky, kteří o ni mají zájem. Není divu, když jsou tyto služby na postupu. Vonage má více než jeden milión předplatitelů v USA a Kanadě, zejména v domácnostech a firmách. Britský Skype má světový záběr a používají ho lidé všech skupin, zejména k soukromé komunikaci, nicméně neformálně i mnozí firemní pracovníci. Skype chce samozřejmě získat kompletní korporátní a firemní zakázky, k čemuž je současná, v zásadě bezplatná služba dobrým základem.
Mezi výrobky pro Skype najdeme například Ipevo Fly.1, bezdrátovou náhlavní sadu se základnou spojenou s počítačem. Ipevo Xing je mikrofon a sada reproduktorů, tedy cosi velmi blízké tomu, co je standardním zařízením pro využívání Skype. Lze říci, že i další "Skype-komaptibilní" výrobky jsou podobné a jejich cílem je odpoutat uživatele od mikrofonu připojeného k počítači, a to prostřednictvím nějakého bezdrátového přenosu, Bluetooth či Wi-Fi. Dalším krokem bude zřejmě přímé napojení telefonního přístroje na síťový rozdělovač, tedy odstranění nutnosti mít pro telefonování zapnutý počítač.

Antivirové zařízení D-Link

Zatěžuje vám bezpečnostní software počítač? Firewally, antiviry, spamy, reklama? Dělají si co chtějí a vy ani nevíte, co? Potom by vám mohla pomoci chytrá věcička společnosti D-Link (známé u nás především CDMA modemy), která u jejich veletržního stánku vyvolala značnou pozornost. DI-103, bezpečnostní internetové zařízení, umí chránit počítač před viry, spamem, spywarem, vyskakovacími okny, je to samozřejmě i firewall, lze ho využít k monitorování síťového provozu. Jedná se o upravený akcelerátor DI-102 VOIP, tedy zařízení pro urychlení a ošetření internetového telefonování. Součástí dodávky je licence na Sophos PLC Anti-Virus.
Zařízení lze instalovat mezi modem a router, ale lze ho používat třeba i na cestách s modemem, pokud máte nějakou formu mobilního připojení. Zatím je podporován systém Windows a Max OS X, podpora pro Linux se objeví během následujících měsíců. Cena je stanovena na 100 dolarů včetně ročního předplatného za antivirus pro čtyři počítače, licence pro každý další počítač je za 20 dolarů.

HP notebook postavený na AMD Turion

aHewlett-Packard je významným výrobcem spolupracujícím se společností AMD, která se po upevnění pozice na trhu procesorů pro stolní počítače snaží proniknout i do světa notebooků. HP oznámil další rozvoj typů vybavených mobilním AMD Turion. Nové HP dv8000 a dv5000 jsou již nyní k dostání, uvnitř jim "tiká" Turion ML-44, k dostání jsou i verze se staršími Turiony.
Rok 2005 byl pro AMD pozoruhodný, jeho postup na poli desktopů a serverů způsobil lidem v Intelu bolení hlavy, avšak bitevní pole mobilních procesorů tento boj ještě čeká a AMD chystá pro tento rychle rostoucí segment silné zbraně. Turion je zatím tou hlavní. Základem Turionu je architektura 64bit Direct Connect, stejná jako v procesorech Atholn 64 a Opteron, avšak spotřebovává méně energie, s cílem zvýšit životnost baterie. Čeká se, že Intel v nejbližší době ohlásí nové dvoujádrové mobilní procesory, což by mu v první polovině roku mělo umožnit udržet si náskok.
HP již dříve vypustilo několik typů vybavených AMD Turion, ale nynější 17" dv8000 a 15,4" dv5000 představují další krok ve snaze prodat zákazníkům notebook jako plnohodnotný domácí počítač, plně využitelný pro multimediální zábavu. Proto jsou i vybaveny televizní kartou a operačním systémem Windows XP Media Center Edition. Jejich hmotnost je 3,65 a 3 kg, dv8000 stojí 1 100 dolarů a výbavu tvoří Turion ML-32, 512MB RAM, 60GB disk, ATI Radeon Xpress 200M se 128 MB vlastní paměti, DVD/CD-RW mechanika, 802.11g čip. 725 dolarů pak dáte za dv5000 s procesorem Sempron 3000+, 256 MB paměti, 40GB diskem, ATI Radeon Xpress 200M s 32MB VRAM atd.

Skener velikosti tužky

Možná si vzpomenete na ruční skenery. Ohlášený tužkový skener představuje jejich novou generaci. Planon DocuPen RC800 je malý barevný skener, který má 8 MB integrované paměti, takže v něm lze naskenované obrázky i ukládat. Paměť lze rozšířit paměťovou kartou. Pořizovat lze dokumenty v barevné hloubce 24 a 12 bitů a monochromatické. Napájení obstarává Li-Ion baterie, dobíjená přes USB port. Jen si představte to použití, například při skenování dokumentů v práci či ve škole takových, které si nemůžete nějak odnést a fotoaparát by byl příliš nápadný.

Palivový článek Panasonic

Matsushita Battery Industrial, divize Panasonicu, prezentovala na CES pokrok ve vývoji alkoholových palivových článků, a to konkrétně DMFC pro notebooky (Direct Methanol Fuel Cell). Prezentovaný kousek je výsledkem pětiletého vývoje a funguje na známém principu chemické reakce mezi směsí metanolu, vody a vzduchu. Použitím 200 ml paliva lze ve spojení s běžnou baterií napájet přenosný počítač po dobu přibližně dvaceti hodin.
Nicméně praktickému tržnímu využití stále brání několik nesnází. Jednou z hlavních je, že nynější zákony zakazují brát metanol na palubu letadel. Společnosti vyvíjející palivové články intenzivně lobují za zrušení takového zákazu, předpokládá se průlom v roce 2007.
Druhotnou překážkou je cena, DMFC totiž využívá řady zatím velmi nákladných součástek včetně platiny a propustné membrány, přes kterou probíhá samotná reakce, s trochou nadsázky lze tedy říci, že komerční metanolový článek by stále více než notebook, který by napájel. I další společnosti prezentovaly své články, například Toshiba a NEC, jsou však nuceny čelit stejným problémům.

Renegade, aneb Dell přetaktován

Ve snaze zapojit se do boomu odehrávajícího se v oblasti specializovaných herních počítačů, například jako konzola Xbox 360 od Microsoftu, ohlásil předseda společnosti Dell nový, graficky a výkonově nadupaný herní počítač XPS 600 Renegade. Barevná a dobře chlazená skříňka obsahuje čtyři grafické procesory a další trumfy s cílem uspokojit i nejnáročnější hráče.
XPS 600 nabízí třikrát větší rozlišení než jeho konkurent od Microsoftu při zachování výkonu. Renegade je vylepšenou verzí současného XPS 600, který už nyní má v uvedeném tržním segmentu významné postavení. K dispozici bude na jaře. Pro jedno vystoupení by to asi bylo málo, a tak Dell představil i nový monitor Dell UltraSharp, 30" LCD obra.
Cílem XPS 600 R není samozřejmě jen porazit mainstreamový Xbox 360, ale prestižně bojovat s ultra-high-end výkonnými PC sestavami, jako ty od Alienware, Voodoo Computer či Falcon Northwest. Pryč je doba, kdy se na přetaktovávání procesorů hledělo jako na činnost takřka kriminální. Aby Dell dosáhl enormního výkonu, přetaktoval použité procesory Intel Pentium Extreme Edition Dual Core 955 z frekvence 3,45 GHz na 4,26. Samozřejmostí je, že Dell ručí za stabilitu počítače, což si vzhledem k intenzivnímu chlazení může dovolit.
Barevná výzdoba je práce Michaela Lavellee, autora známého exkluzivními barevnými provedeními automobilů a motocyklů. Renegát je stylově vyzdoben hořící lebkou se skutečně naštvaným výrazem, což jistě vyvolá v nejednom hráči pocit odvážného společenského odpadlíka, navzdory tučné peněžence, což je nutný předpoklad k pořízení XPS 600 R.
Další výbavou je NVidia Quad SLI, tedy dvě dvouprocesorové grafické karty GeForce 7800 SLI, 2 GB operační paměti, jeden 150GB disk s rychlostí otáček 10 000 za minutu a s možností rozšíření o další dva 250GB disky. Zvuková karta je Creative X-Fi Platinum, zdroj má výkon 650 W. Cena za jednoho Renegáta z limitované série bude odhadem mezi 5 000 a 6 000 dolary, lepší název by tedy byl například Dell XPS 600 Rockefeller.

Kreslete přímo na monitor

Jestliže jste si někdy přáli kreslit přímo na obrazovku tak, jako byste kreslili na papír, nyní se vám může toto přání splnit, a to s tablet monitorem Samsung SyncMaster 720TD, který byl představen již na evropském veletrhu IFA 2005. Již na první pohled je zřejmé, že 720TD není nějaký obyčejný LCD monitor, v první řadě je u něj psací stylus, dále pak dvě velká černá tlačítka na stojanu. Když je stisknete, vysunou se doposud skryté antény, které přijímají signály ze stylusu a vaše doposud amatérské kresby mohou takto získat vpravdě profesionální punc. Očekávaná cena bude 800 dolarů.Mark Gibbs

Názory a postřehy

Digitální mýtus

Byl jsem velmi zvědavý, když jsem slyšel o vystoupení a show Billa Gatese, které proběhlo na CES. Show, kde Bill Gates prezentoval své názory na "digitální životní styl", téma, které Microsoft již delší dobu rozpracovává.
Už z humbuku, který Microsoft dělal před samotnou akcí, bylo zřejmé, že půjde o něco velkého a jak víme, tato společnost má s podobnými akcemi velké zkušenosti. Jádrem show bylo, že Bill Gates měl hladce a jednoduše přesouvat digitální obsah, tedy data, z jednoho zařízení do jiného, a to v doprovodu různých "cool" zvuků, jaké známe například z Windows.
Nicméně se zdá, že Velký Bill zapomněl na první zákon prezentace (v zásadě přepis jednoho z Murphyho zákonů): "Bez ohledu na to, jak vypilovaná je prezentace během přípravy, když ji provádíš před zraky publika, pravděpodobnost bezproblémového průběhu je nepřímo úměrná počtu přihlížejících v poměru k balíku peněz, o které jde."
A tak se stalo, že Bill Gates byl duševně raněn, když v ruce držel digitální věc a na tváři měl marketingový výraz. Jeden z jeho cílů byl zdánlivě jednoduchý: přenést fotografie z nejnovějšího fotoaparátu Nikon do Windows Media Center PC. A počítač udělal to, co se občas Windows stává: zamrzl. Na pódiu, před zraky tisíců lidí vybavených nejnovější komunikační technikou, nový, zářivý počítač zamrzl.
Jako kdyby toho ponížení nebylo málo, jeden z produktových manažeru Microsoftu se pokusil předvést novou hru pro Xbox 360, Forza Motor Sport (předpokládané datum vydání v dubnu). Bohové však museli být nepříznivě nakloněni i tomuto člověku, protože se objevila tak "populární" modrá obrazovka ohlašující, že systémová paměť je vyčerpána.
Jsme překvapeni? Ani v nejmenším. A co více, jestliže nejbohatší muž světa, který má podporu řady schopných inženýrů, nezvládne bez problémů předem nacvičenou ukázku, jakou šanci má běžný pan Novák, že ze svého digitálního životního stylu bude mít něco jiného než jen bolení hlavy?
Můžeme se tedy ptát, co je to ten digitální životní styl, o kterém nám Bill Gates a podobní odborníci tvrdí že: 1. je za rohem, 2. bude pro nás užitečný, 3. bude skutečně fungovat? Ve své ukázce Bill přenesl kousek vysílaného zpravodajství z domácí televize do mobilního telefonu, potom do kanceláře a nakonec na letiště. Po celou dobu ten kousek hrál. Nuda.
Jiná vysvětlení digitálního "lifestylu" říkají, že všechna zařízení a předměty komunikují s námi a spolu navzájem. Nevím, proč by všechny tyto věci měly komunikovat nad rámec své základní funkce a popravdě, děsí mne představa toho, jak moje lednička vysílá do supermarketu informaci o tom, že mi došla jablková šťáva a následně ho za mými zády automaticky objednává.
Ovšem hlavní část vývoje i myšlení kolem digitálního života se točí kolem obsahu, možnosti uložit a znovu si pustit televizní pořady, filmy, hudbu. Plně v souladu s tímto se spousta prohlášení Microsoftu na CES točila kolem DirectTV a MTV. Když nad tím uvažuji, zní to sice hezky, žonglovat s obsahem, médii, zařízeními, ovšem potřebuji se skutečně dívat na záznam pořadu ještě dříve, než skončí? Tedy na částečně nahranou kopii? Nebo real-time stahování oblíbeného pořadu? Možná si klidně počkám, až se to stáhne. Když nemám čas být doma na hlavní zprávy, musím si je skutečně nechat nahrát a dívat se na ně později? Nebo se spokojím s noční rekapitulací?
Tzv. "digitální životní styl" je jen marketingový trik, nic více, nic méně. Je to soubor služeb, které nejsou potřeba, stojí spoustu peněz a jsou závislé na technologiích, které jsou nespolehlivé, příliš složité a nedostatečně vypracované. Dokud Velký Bill nepředvede bezchybnou ukázku digitální budoucnosti, která by předvedla něco jiného než více exotické a méně spolehlivé způsoby, jak spotřebovávat starý obsah, do té doby si můžeme být jisti, že se nás digitální životní styl prostě netýká.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).