Hlavní navigace

Známe ceny procesorů Phenom II

6. 1. 2009

Sdílet

Nové procesory AMD Phenom II již přicházejí na trh a pomalu se začínají objevovat i v cenících. Víme již, že budou dražší než současné modely.

Phenom IIAMD má s výkonem svých procesorů problém již delší dobu, a tak se s napětím čeká na Phenom II, které by měly výkonnostně dohnat minimálně Core 2 Quad od Intelu. Dočkat se máme konečně 8. ledna (tedy ve čtvrtek) s tím, že reálná dostupnost nových Phenomů II je prozatím nejistá.

Nejlevnější a nejpomalejší bude Phenom II X4 920. Ten se v cenících evropských velkoobchodů pohybuje za cenu okolo 250 euro (6300 korun), což s marží českých obchodníků dělá koncovou cenu lehce nad 6500 korun včetně DPH. Připomeňme, že tento nejslabší model má frekvenci 2,8 GHz a AMD jej zamýšlí jako konkurenta pro Core 2 Quad Q9550 s pracovní frekvencí 2,83 GHz a cenou lehce přes 7000 korun. Má to tedy znamenat, že Phenomy II budou o něco málo výkonnější než Core 2 Quad při stejné frekvenci? Podle neoficiálních výsledků, které kolují diskusními fóry, tomu tak v průměru není a výkon Phenomu II je těsně pod Core 2 Quad, ale počkejme si raději do čtvrtka.

Dalším modelem je Phenom II X4 940 s pracovní frekvencí 3 GHz. Ten se prodává okolo 280 euro, což by u nás mělo znamenat cenu 7500 korun včetně DPH. Posledním chystaným modelem má být Phenom II X4 940 Black Edition s otevřeným násobičem. Jeho cenu zatím neznáme, ale podle cen ostatních Phenomů II je pravděpodobné, že by mohla činit přibližně 9000 korun.