Hlavní navigace

Ceny PlayStation 3 půjdou dolů

23. 4. 2007

Sdílet

Vše nasvědčuje tomu, že Sony se chystá v brzké době výraznějším způsobem snížit cenu herní konzole Sony PlayStation 3. To by vedlo ke zvýšení prodejů a posílení pozice společnosti na trhu, zejména když hlavní konkurenti – Xbox 360 a Wii – vážně Sony šlapou na paty.

UI21

Lidé ze Sony se nechali jasně slyšet, že jak ceny, jak objem výroby konzole a jejích variant jsou podrobovány důkladné analýze. Již je to nějaký čas, co byla PS3 uvedena na všechny hlavní trhy, a zejména z USA, Japonska, Oceánie a JV Asie má společnost k dispozici dostatek dat pro vybalancování dodávek, zhodnocení kde posílit prodej jakých typů a co pro to udělat. Do Evropy šla PS3 později, ale i tak je k dispozici již adekvátní množství dat i z tohoto regionu.


Rozhodnutí o ceně musí být zároveň provázeno rozhodnutím o změně objemu výroby, protože s úpravou ceny se předpokládá i zvýšení prodejů. Takový krok nemůže být učiněn přes noc, nicméně je nanejvýš pravděpodobné, že se ho dočkáme během několik týdnů. Ještě v lednu, kdy Sony oznámila výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí, uvedl finanční ředitel společnosti, že revize cen není na programu dne, že je otázkou dvou až tří let. Plány se evidentně změnily, a ze dvou až tří let se stávají zřejmě dva až tři měsíce.

Prodeje PS3 byly na některých trzích slabší než se čekalo a to zejména díky nečekaně vysoké oblíbenosti konkurenční konzole Wii společnosti Nintendo. Wii překvapila výší prodejů, mnohé zákazníky upoutaly bezdrátové, na pohyb reagující herní ovládače Wii. PS3 vyvolala těsně po zahájení prodeje na mnoha místech nákupní horečku, ta však často neměla dlouhého trvání. Sony se podařilo dosáhnout svého cíle a do konce března (tedy do konce svého fiskálního roku) prodala 6 miliónů PS3 - podrobné výsledky hospodaření budou známy v polovině května.

Již nyní je však jasné, že radost z nich nebude mít 160 evropských zaměstnanců Sony Computer Entertainment Europe, kteří velmi pravděpodobně přijdou o práci v rámci „restrukturalizace“. To ukazuje, že Sony má v Evropě horší hospodářské výsledky než doufala.

Větší úspory by mělo Sony přinést zavedení nové výrobní technologie procesorů Cell, který je jádrem celé konzole. Co nevidět přejde z 90nm výrobní linky na 65 nm - výsledné procesory jsou o 40% menší i levnější. Čip navíc bude dost možná vyměněn i za výkonově lepší verzi, kterou začala v polovině března vyrábět IBM.

- - Alexandr Radecký