Hlavní navigace

Ceny pamětí pod jejich výrobními náklady

9. 5. 2007

Sdílet

Smluvní cena za nejprodávanější paměťový čip 512MB DDR2 667MHz se první týden v květnu poprvé v historii dostala pod dva americké dolary.

MIF21

Pokud se chystáte rozšířit operační paměť svého počítače, tak druhá polovina května a začátek června by měl být ten nejlepší čas, protože takto nízké ceny nevydrží věčně.


Podle tchajwanské společnosti DRAMeXchange Technology, která se zabývá obchodování s DRAM čipy ve velkém, klesly ceny od poloviny dubna o 8,8% na současných 1,94 dolaru. Je ovšem dost nepravděpodobné, že by takto nízko vydržely déle jak několik měsíců.

Poslední vývoj je vyvrcholením dramatického pádu cen DRAM čipů, od začátku roku spadly o dvě třetiny, když začínaly na šesti dolarech. K poklesu cen přispěly hlavně nižší prodeje než je obvyklé a pak samozřejmě naddimenzované výrobní kapacity, výrobci ve druhé polovině loňského roku přesouvali výrobu od stále levnějších flash pamětí směrem k DRAM. Sklady výrobců počítačů, velkoprodejců i distributorů jsou nyní plné, takže nízké ceny se ještě chvíli udrží.

Co je dobrou zprávou pro zákazníky, je špatnou novinou pro výrobce. Uvedené ceny jsou totiž 2-3 dolary pod průměrnými výrobními náklady, výrobci tedy jistě zaměří své výrobní kapacity jiným směrem. Ve druhé polovině roku jsou také obvykle prodeje počítačů silnější, což bude druhý fakt směřující k růstu cen paměťových čipů.

Ceny se ovšem nemohou změnit rychle, továrny nemohou jen tak přestat vyrábět, výroba se ztrátou je stále lepší, než vůbec. A změna výrobní linky, například na NAND flash paměti či obrazové senzory do digitálních kamer, trvá několik měsíců. Nejeden výrobce jistě doufám, že nynější čas přečká a těší se na lepší časy po prázdninách.

Klesající ceny pamětí do jisté míry vyrovnávají rostoucí cenu LCD displejů, takže výsledné náklady na pořízení počítačové sestavy zůstávají na přibližně stejné úrovni. Asi tři čtvrtiny všech paměťových čipů jsou nakupovány velkými výrobci jako je Dell či HP, zbytek se prodá na otevřeném trhu. Pokles cen se u koncových prodejců projeví s jistým zpožděním, kvůli již zmíněným plným distribučním skladům.

- - Alexandr Radecký