Hlavní navigace

Centrino Duo Napa

1. 3. 2006

Sdílet

Má význam investovat do prvních procesorů CoreDuo? V minulém čísle jsme si na předvýrobních modelech Aceru a ...


Má význam investovat do prvních procesorů CoreDuo?


V minulém čísle jsme si na předvýrobních modelech Aceru a Samsungu, určených pro německý trh, představili novou platformu Centrina (označovanou jako Napa). V tomto čísle se podíváme na ledví notebooku, určeného pro naše prodejny. Z řady modelů jsme vybrali nový Fujitsu Siemens Lifebook E8110 a pro srovnání jsme do testu zařadili i jeden z nejvýkonnějších zástupců Sonomy pracovní stanici Celsius H230.
Lifebook dorazil v plné zbroji. Byl osazen procesorem Intel Core Duo T2600 (2,16 Mhz) a 2GHz operační paměti. Využívá čipset 945GM, tedy i integrovanou grafiku Intel GMA 950 se 128 MB sdílené paměti. Kompletní Centrino doplňuje WLAN Intel PRO/Wireless 3945 a/b/g.
S novou platformou FSC mírně pozměnilo design této řady. Notebook se zahalil do černé, jak ji známé z řady Amilo Pro, klávesnice dostala do vínku odstín šedé. Při testech si naši pozornost vysloužilo víko, které je na náš vkus až příliš pružné. I když jsme při snaze o jeho prolomení neuspěli, jeho ochotné přizpůsobení se tlaku vedenému shora na střed v nás pocit bezpečí zrovna nevyvolalo. Objektivně však víko vydrželo, při tlaku nedošlo k "prorýsování" prstů na displej a nelze tak konstatovat nic jiného, než že je vše v pořádku (i když srdce říká něco jiného).
Ve víku ukotvený patnáctipalcový displej s rozlišením 1 280 x 1 024 bodů upoutá vyšší svítivostí, díky které je však kontrast i podání barev průměrné. Svými parametry však uspokojí požadavky 95 % uživatelů z našeho hlediska jde prostě jen o další displej na svém místě. Nehaníme, ani nechválíme. Světle šedou klávesnici s měkčím zdvihem ocení uživatelé pracující ve tmě. Pokud nevládnete při psaní všemi deseti, klávesnice je zřetelná již při pouhém osvětlení z displeje. Toto řešení je z našeho hlediska praktičtější než klasické černé klávesy.
Ve zbývající výbavě nalezneme všechna důležitá rozhraní a konektory: 1x Fast IrDa 1.1, slot PC Card I/II a Express Card 34/54, čtečku SmartCard, čtečku SD/MS/MS Pro, 4 porty USB 2.0, S-Video (TV-out), VGA (D-Sub), RJ-11 (modem), RJ-45 (LAN), Audio-in/out, S/PDIF, IEEE1394, sériový a paralelní port. Fujitsu Siemens Lifebook E8110 je dobře navržený univerzální notebook, u něhož řada profesionálů z technické sféry uvítá paralelní a sériový port, který mnoho diagnostických zařízení stále používá. Ostatní ocení univerzálnost a vysoký výkon tohoto stroje. K dispozici je u této řady samozřejmě i dokovací stanice.
Podíváme-li se na výsledky našeho hlavního testu, jímž je aplikační SYSMark 2004 SE, je i při rozdílnosti obou systémů jasně patrné, že se Intelu podařilo dosáhnout v průměru onoho 40% okamžitého nárůstu výkonu. Záleží samozřejmě i na provozované aplikaci a jak vyplývá z testu, i na grafickém subsystému. Celsius si v grafických částech testu, kdy je zatěžován aplikacemi jako Adobe Photoshop, Premiere nebo 3ds Max, vedl samozřejmě více než dobře, a pokud by Lifebook neměl ono druhé jádro, jehož přítomnost dokáží tyto programy využít, skončil by hluboko v poli poražených. Výraznější je to u části Office Productivity, kde jsou použity programy balíku Office, antivirový software apod. Zde je sice opět zřejmá nadvláda Lifebooku, nicméně po předchozí části se dal očekávat mezi modely daleko větší rozdíl. Příčinou jsou programy, které nedokáží pracovat přímo s dvěma jádry (s více thready) a obě jádra nejsou plně využita, či spíše jedno jádro je využito plně a druhé zpracovává "zbytek". Téměř vyrovnaný výkon v části Communication je dán nízkou výkonovou náročností spouštěných aplikačních rutin.
Bez jakýchkoliv pochyb je ovšem výsledek výdrže na akumulátor. Celsius s Li-Ion 4 800 mAh baterií vydržel v našem testu v průměru 2 hodiny 38 minut, Lifebook vybaven Li-Ion bateriemi shodné kapacity pak 5 hodin 29 minut.
Napa představuje v oblasti mobility skutečný přínos. Skokově se podařilo u notebooků zvýšit o jednu třídu nejenom výkon, ale z hlediska mobility i důležitější parametr výdrž. Škoda jen, že Yonah není 64bitový procesor (nepodporuje EMT64), a tak hlášky typu "jsme připravení na Vistu" ze strany producentů i samotného Intelu by měly spíše znít: "nástup Visty nějak zvládneme a příští rok vám dodáme Merom". Na Microsoft totiž bývá spolehnutí, že nový systém má řadu děr, a tak množství především korporátních zákazníků stejně zůstane u Windows XP minimálně do doby, než bude mít Intel v první polovině příštího roku Merom. Napa se tak stává především produktem, jehož prostřednictvím hájí Intel svůj tržní podíl v mobilním segmentu před hrozbou v podobě Yamata od AMD, jehož představení bychom se mohli dočkat již na CeBITu. I když pokud se Yamato ukáže v podobném světle jako marketingově ohlašovaný "centrino-killer" Turion jehož reálné výkony zaostaly za očekáváním a záchrana přišla až v podobě čipsetů od ATI nemusí se Intel ničeho bát.

CPUFrekvenceFSBRAMČipsetGPU (VRAM)

Celsius H230 Pentium M 7702,13 MHz533 MHz1 GBIntel 915 PMATI Mobility FireGL V5000 (256 MB)
Lifebook E8110Core Duo T26002,16 MHz667 MHz2 GBIntel 945 GMIntel GMA 950 (128 MB sdílená)
SYSmark Internet ICC 3D ICC 2D ICC Web Office OP OP Document OP Data
2004 SEContent CreatioCreatioPublicatioProductivity CommunicatioCreatioAnalysisBaterie
celkemCreation (ICC)(OP)
Celsius H2301701831952371331581301951552:38
Lifebook E81102333072943712641771212301985:29

Autor článku