Hlavní navigace

CeBIT 2007: AMD plánuje zprostředkovat multimediální obsah na naše TV

14. 3. 2007

Sdílet

Systém nazvaný Active TV technology má dovolit uživateli vybavenému pouze dálkovým ovladačem aby si mohl přehrát multimediální obsah na televizní obrazovce z počítače umístěného v jiné místnosti.

skoleni

Přenos dat je plánován pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11 g/n nebo pomocí Powerline, což je rozvod internetu pomocí elektrického vedení v domě.


O co přesně jde? Jedná se o nápad ne nepodobný konkurenční technologii Intel ViiV, který by měl umožnit sledování obsahu uloženého v centrálním počítači (říkejme mu multimediální server). Multimediální obsah tak bude na jednom místě a uživatel si ho bude moci shlédnout ve více místnostech, než ve které bude umístěn multimediální server. Ten bude mít na starosti uchování, zpracování a odeslání veškerého dostupného obsahu, ať se bude jednat o filmy, seriály, fotografie, hudbu nebo dokonce i obsah umístěný na www stránkách. Aby toho byl systém schopen, bude muset být založen na velmi výkonném procesoru AMD Athlon 64 X2 (což by mělo významně pomoci AMD s poptávkou po těchto procesorech).Aby bylo možné přehrát uložený obsah na televizní obrazovce v jiném pokoji, bude muset být TV připojena na koncové zařízení, které bude přijímat vyžádaná data z multimediálního serveru. Rovněž má zastoupit DVD a přehrávač hudby. Protože tato stanice nebude muset provádět složité výpočty, dekomprimaci High Definition dat a jiné náročné úkoly (protože vše by měl obstarat právě multimediální server), bude moci být koncové zařízení vybaveno o mnoho méně výkonným procesorem AMD, což by se mělo projevit na jeho chlazení a zejména na celkové velikosti takovéhoto zařízení, jehož rozměry by ani zdaleka neměly dosahovat dnešního miniATX formátu PC skříní.

Zpět ale k Active TV Technology. Uživatel by měl mít možnost prostřednictvím dálkového ovladače k ovládání všech potřebných funkcí – přehrávání multimediálního obsahu, brouzdání po internetu atp. Jak tomu bude dosáhnuto? Na koncové stanici bude stačit mít nainstalován operační systém Microsoft Windows XP nebo Vista a taktéž bude potřeba doplněk plug-in pro Internet Explorer 7, s jehož pomocí bude probíhat komunikace uživatele s PC.

Jak budou takové systém vypadat ještě nevíme, protože se jedná o představení technologie, nicméně podle vyjádření společnosti AMD by měli být první systémy založené na technologii Active TV Technology již koncem tohoto roku.

Grafika: Advanced Micro Devices

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).